شنبه ۷ خرداد ۱۴۰۱
فناوری

تولید فناوری عبور دوربین از دیوارهای ضخیم!

دیدن از میان دیوارها دیگر چیزی نیست که در فیلم های سینمایی شاهد آن باشیم، بلکه یک قابلیت نظامی واقعی است که به نیروهای مسلح و اپراتورهای اطلاعاتی در تشخیص سوژه های متحرک پنهان از فاصله ای ایمن کمک می کند. یکی از قدرتمندترین دستگاه ها در این زمینه زِی‌ور ال‌آر۸۰ (Xavar LR80) محصول شرکت کامرو تک است.

سامانه زِی‌ور ال‌آر۸۰ بر اساس فناوری های پیشرفته و اختصاصی، با حسگر پیشرفته باند فوق پهن (UWB) می تواند موجودات زنده که در پشت دیوارهای ساخته شده از مواد استاندارد قرار دارند را تشخیص دهد. این سامانه منحصر به فرد به نظر می رسد نخستین نمونه در جهان است که می تواند موجودات زنده را از فاصله باورنکردنی حدود ۳۳۰ فوتی (۱۰۰ متر) تشخیص دهد.

این سامانه قابل حمل که توسط یک نمایشگر لمسی ۱۰ اینچی با یک رابط کاربری کنترل می شود، داده های حیاتی را در زمان واقعی از فاصله ای ایمن در اختیار اپراتورهای نظامی قرار می دهد. به گفته شرکت کامرو تک، این برای نخستین بار است که اپراتورهای نظامی از چنین فاصله دوری قادر به دیدن از میان دیوار هستند. زِی‌ور ال‌آر۸۰ حتی می تواند ریزحرکات غیرقابل مشاهده موجودات زنده، مانند تنفس، را تشخیص داده و سطح بی سابقه ای از آگاهی موقعیتی را فراهم می کند.

hhh

ثبت دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *