شنبه ۷ خرداد ۱۴۰۱
فناوری

تیزر معرفی دستگاه تشخیص ویروس کووید ۱۹ ایرانی

دستگاه تشخیص سریع کووید ۱۹ با تلاش محققان آزمایشگاه ادوات نانوبیوالکترونیک دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران طراحی و ساخته شد.

دبیر ستاد ویژه توسعه فناوری‌نانو گفت:این دستگاه به ستاد ملی مبارزه با کرونا نیز معرفی و سوالات متعددی از سوی کارشناسان این ستاد پیرامون ساز و کار و عملکرد آن مطرح شد که به این سوالات پاسخ داده شد و در کل برآیند جلسه با ستاد کرونا مثبت بود.

وی در خصوص سازوکار عملکرد دستگاه گفت: با ورود ویروس کرونا به ریه ماده‌ای به نام ROS ایجاد می‌شود در شرایط شیوع کرونا، اگر ROS در خلط بیمار تشخیص داده شود، به احتمال ۹۹ درصد فرد به بیماری کرونا مبتلا است.

این دستگاه شبیه به حسگر دود است، اگر دود در ساختمان ایجاد شود حسگر آژیر می زند که نشانه آتش‌سوزی است.

مشاهده این مطلب میتواند برای شما مفید باشد

دستگاه حذف کروناویروس در محیط‌های کوچک در ایران ساخته شد

هر چند که ممکن است با دود سیگار هم این دستگاه آژیر بزند، اما در ۹۵ درصد موارد دلیل آژیر آتش‌سوزی است. این دستگاه هم دقیقا به همین شکل است، یعنی در بسیاری از مواقع که ROS توسط این دستگاه در فرد تشخیص داده شود، احتمال خیلی زیاد فرد مبتلا به کرونا است.

بعد از دریافت این نتیجه فرد باید به سراغ تست‌های تکمیلی برود. این دستگاه برای شناسایی افراد ناقل که نشانه ندارند، بسیار مناسب است.

اهمیت تشخیص سریع، کمتر از ۳۰ ثانیه‌ای این دستگاه می‌تواند میزان ریسک را در جامعه کاهش دهد. از دیگر مزیت‌های این فناوری، هزینه کم آن است که تقریبا نصف روش PCR است. همچنین این دستگاه قابل حمل بوده و می‌توان حتی در پایانه‌های مسافربری و فرودگاه‌ها نیز استفاده شده و در مدت کمتکووید ۱۹ر از یک ساعت غربالگری را انجام داد. تمام بخش‌های این دستگاه در ایران تولید شده و امکان تولید انبوه آن وجود دارد.»

وی در ادامه افزود: «امیدواریم نه تنها جامعه ایران بلکه جامعه جهانی از این قابلیت استفاده کنند. یک مشکل عمده‌ای که در جهان وجود دارد و اشتغال را مختل کرده، آهسته بودن فرآیند تشخیص است. این دستگاه می‌تواند به سرعت فرآیند تشخیص را انجام داده و در رستوران‌ها و بسیاری از اماکن عمومی و شغلی استفاده شود.»

منبع : دیده بان علم ایران

hhh

ثبت دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *