چهارشنبه ۱۹ بهمن ۱۴۰۱

فضای مجازی و آسیب های اجتماعی

فضای مجازی

جاذبه‌های فضای مجازی منجر شده افراد ساعت های زیادی از روز خود را در این فضا گذرانده و تعاملات در این فضا را جایگزین تعاملات با اعضای خانواده و همسالان خود کنند.

به گزارش پایگاه خبری عصر هشتم ، گسترش استفاده از اینترنت و فضای مجازی در تعاملات روزمره منجر به ایجاد تغییر در زندگی روزمره افراد  مخصوصا قشر جوان شده است. جاذبه‌های این فضا منجر شده افراد ساعت های زیادی از روز خود را در این فضا گذرانده و تعاملات در این فضا را جایگزین تعاملات با اعضای خانواده و همسالان خود کنند. این موضوع صدمات جبران ناپذیری را به رشد اجتماعی افراد وارد کرده و ساختار زندگی اجتماعی آنان را تغییر داده است.

استفاده از فضای مجازی، نه تنها باعث تغییر شکل روابط میان اعضای خانواده شده؛ بلکه سطح توقع از زندگی مشترک را نیز تغییر داده است. فرزندان به جای برقراری ارتباط با والدین، سرگرم ارتباطات مجازی و سرگرمی های این فضا شده و از ارتباطات واقعی و آموزش های مورد نیازشان دور شده اند. زوجین این فضا را محلی برای اختلافات خانوادگی شان قرار داده اند و به جای استفاده از نظرات کارشناسان، خود را در معرض راهنمایی های غلط مطرح شده در این فضا قرار می دهند. این فضا حتی زمینه را برای روابط نامشروع و خیانت های میان زوجین باز کرده است. این موارد باعث زمینه ساز آسیب های فضای مجازی شده اند.

میزان تاثیر شبکه ‌های اجتماعی و فضای مجازی بر دختران و پسران نوجوان با هم تفاوت دارد:

تاثیر شبکه ‌های مجازی بر دختران نوجوان بیش از پسران نوجوان است. دختران روحیه حساس ‌تر و لطیف‌ تری نسبت به پسران نوجوان دارند بنابراین بیشتر در معرض خطر هستند. دختران نوجوان ممکن است از لحاظ روانی مورد سوء‌استفاده و زورگیری فضای مجازی قرار بگیرند که متأسفانه در جامعه کنونی موارد بسیار زیادی را می ‌بینیم و دختران به نوعی قربانی فضای مجازی می‌ شوند.

همچنین تحقیقاتی در زمینه اعتیاد به اینترنت انجام شده است که نتایج آن نشان داده که جوانان در ایران ۳۵% به دنبال چت، ۲۸% بازی اینترنتی، ۳۰% پست الکترونیکی و ۲۵% به دنبال جست ‌و جوی مطالب هستند.

اگر فردی نتواند یک ماه دوری از اینترنت را تحمل کند، در معرض اعتیاد به این فضاست. استفاده غیرکاری و غیر ضروری از فضای سایبری بر اساس معیار سازمان بهداشت جهانی اگر در هفته بیش از ۱۴ ساعت شود، فرد معتاد به این فضاست. بر اساس تحقیقات ۳۸% از جوانان ما ـ دختران بیش از پسران ـ در معرض این اعتیاد هستند.

یکی دیگر از از آسیب های مجازی تضعیف کردن باورهای دینی و مذهبی افراد میباشد. به این صورت که افراد بخصوص جوانان و نوجوانان ساعات زیادی را صرف گشت و جستجوی اینترنتی می‌کنند از این رو در فضای مجازی و برنامه های پیام رسانی، با فرقه و گروه های زیادی آشنا می‌شوند که این امکان را به آنها می ‌دهد که نسبت به ادیان دیگر جذب شوند و در مقابل نسبت به رکن های مذهبی و معنوی دین خود دورتر می‌ شوند.

فرهنگ ‌سازی در سطح جامعه در خصوص استفاده درست از فضای مجازی و آگاه‌ کردن خانواده‌ ها و خود نوجوان و جوان امری مهم بوده که قطعا نقش رسانه‌ ها در این زمینه بسیار حائز اهمیت است.

 باید در جامعه به گونه ‌ای عمل کنیم که شناخت دقیق از فضای مجازی تبدیل به یک دغدغه برای والدین شده و راحت از کنار آن نگذرند. اگر این گونه شد دیگر شاهد اتفاقات و مشکلات ناشی از فضای مجازی برای فرزندان و خانواده خود نخواهیم بود.

hhh

ثبت دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *