شنبه ۲۹ مرداد ۱۴۰۱

هوش مصنوعی در شهر هوشمند

هوش مصنوعی شاخه‌ای از علوم رایانه است که هدف اصلی آن تولید ماشین‌‌های هوشمندی است که توانایی انجام وظایفی که نیازمند به هوش انسانی است را داشته باشد.

هوش مصنوعی در حقیقت نوعی شبیه سازی هوش انسانی برای کامپیوتر است و منظور از هوش مصنوعی در واقع ماشینی است که به گونه ای برنامه نویسی شده که همانند انسان فکر کند و توانایی تقلید از رفتار انسان را داشته باشد. این تعریف می تواند به تمامی ماشین هایی اطلاق شود که بگونه ‌ای همانند ذهن انسان عمل می‌کنند و می ‌توانند کارهایی مانند حل مسئله و یادگیری داشته باشند.

براساس داده های منتشر شده توسط سازمان ملل، جمعیت جهان تا پایان سال ۲۰۵۰ به حدود ۷٫۹ میلیارد نفر خواهد رسید. استنباط می شود که تقریبا ۷۰ درصد از این جمعیت در شهر خواهند بود که در آن بسیاری از شهرها دارای جمعیتی بالغ ۱۰ میلیون نفر جمعیت خواهند داشت.

با افزایش جمعیت، ما در ارتباط با تأمین منابع و انرژی برای همه ساکنان زمین و در عین حال جلوگیری از تخریب محیط زیست، با چالش هایی روبرو خواهیم شد. یکی دیگر از چالش های مهم دیگر، سیاست های اجرایی و مدیریتی برای جلوگیری از بروز مشکلات بهداشتی، کاهش تراکم ترافیکی، کاهش ارتکاب جرم و… است.

اما بسیاری از این مشکلات را می توان با استفاده از فناوری اینترنت اشیا مبتنی بر قابلیت هوش مصنوعی حل کرد. استفاده از فناوری های پیشرفته جهت تسهیل شرایط زندگی جدید برای ساکنان شهر ها می تواند زندگی روزمره آن ها را راحت تر و ایمن تر کند. این امر باعث ایجاد مفهوم شهرهای هوشمند شده است. یک شهر هوشمند شهری است که با استفاده از اطلاعات و فناوری ها می تواند کیفیت و عملکرد خدمات شهری (مانند انرژی و حمل و نقل) را ارتقا بخشد، که این کار باعث کاهش مصرف منابع، جلوگیری از به وجود آمدن هدر رفت و هزینه های کلی می شود.

شهرهای هوشمند نه تنها دارای فناوری اطلاعات و ارتباطات هستند، بلکه از فناوری به گونه ‌ای استفاده می کنند که بر ساکنان تأثیر مثبت بگذارد. در همین راستا شهرهای هوشمند شهرهایی هستند که از انواع مختلف تجهیزات اینترنت اشیا برای جمع‌ آوری داده‌ ها و سپس از این داده‌ها برای مدیریت کارآمد دارایی‌‌ها و منابع خود، استفاده می‌کنند. ترکیب هوش مصنوعی با فناوری اینترنت اشیا پتانسیل این را دارد که چالش های کلیدی را که توسط جمعیت بیش از حد شهری، شامل مدیریت ترافیک، مراقبت های بهداشتی، بحران های انرژی و بسیاری موارد دیگر ایجاد شده است را برطرف سازد. این می تواند زندگی شهروندان و مشاغل فعال در یک شهر هوشمند را بهبود بخشد.

هوش مصنوعی در صورت استفاده در فضای درست و مناسب ممکن است سبک زندگی ساکنان شهر را تغییر دهد. در شهرها این امکان وجود دارد که استفاده از هوش مصنوعی موجب بهبود عملکرد و کارآیی سیستم می شود. گسترش سریع فناوری های دیجیتال از جمله ارتباطات دیجیتال، زیرساخت ها و سایر فناوری های مرزی بسیاری از حوزه های زندگی اجتماعی را بازسازی می کند. فناوری اطلاعات و ارتباطات همچنین فرصت های جدیدی را برای مدیریت موثرتر و جامع تر شهرها و انتقال به سمت شهرهای هوشمند فراهم می کند.

هوش مصنوعی در شهر هوشمند، نقش مهمی در ارتقاء هوشمندی و پایداری بیشتر شهر ایفا می کند. هدف هوش مصنوعی در شهر هوشمند، تجهیز شهر به ویژگی های پیشرفته برای زندگی، پیاده روی، خرید و لذت از زندگی راحت تر و ایمن تر در محیط شهری است. در واقع با پیشرفت شهرها و هوشمندی آن ها، چالش های بسیاری نظیر مدیریت شهری، ازدحام ترافیک، نظارت امنیتی، مدیریت پارکینگ و موارد دیگر روبه رو می شود که هوش مصنوعی در شهر هوشمند، می تواند به ارائه راهکارهای پایدار برای شهروندان کمک کند. در نهایت هوش مصنوعی در شهر هوشمند در صورت استفاده در فضای درست و مناسب می تواند به تغییر در زندگی ساکنان شهر منجر شود.

مهدی فهمیده
دکترای مدیریت بحران شهری

منبع: news.mashhad.ir

hhh

ثبت دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *