پنج شنبه ۳ فروردین ۱۴۰۲

معافیت‌های مالیاتی شرکت‌های دانش بنیان به چه صورت است

مالیاتی

پایگاه خبری عصر هشتم در این یادداشت تلاش دارد تا شما را با شرکت دانش بنیان و این معافیت‌های مالیاتی بیشتر آشنا کند.

در مورد معافیت‌های مالیاتی شرکت‌های دانش بنیان باید بگوییم که شرکت‌ها و موسساتی که مشمول قانون حمایت از شرکت‌ها و موسسات دانش بنیان باشند، می‌توانند از معافیت مالیاتی استفاده نمایند. این شرکت ها و موسسات باید بعنوان دانش بنیان تولیدی نوع یک و یا نوپا نوع یک تایید شود و محصولات دانش بنیانشان از سطح تکنولوژی بسیار بالایی برخوردار بوده و ارزش افزوده قابل توجهی را ایجاد نماید.

پایگاه خبری عصر هشتم در این یادداشت تلاش دارد تا شما را با شرکت دانش بنیان و این معافیت‌های مالیاتی بیشتر آشنا کند.

شرکت دانش بنیان چیست؟
شرکت‌ها و مؤسسات دانش بنیان شرکت یا مؤسسه خصوصی یا تعاونی است که به منظور هم‌افزایی علم و ثروت، توسعه اقتصاد دانش محور، تحقق اهداف علمی و اقتصادی (شامل گسترش و کاربرد اختراع و نوآوری) و تجاری سازی نتایج تحقیق و توسعه (شامل طراحی و تولید کالا و خدمات) در حوزه فناوری‌های برتر و با ارزش افزوده فراوان به ویژه در تولید نرم‌افزارهای مربوط تشکیل می‌شود و بنا به ماده ۲ قانون حمایت از شرکت‌ها و موسسات دانش بنیان و تجاری سازی نوآوری‌ها و اختراعات مصوب ۱۳۸۹ مجلس شورای اسلامی،شرکت هایی که در زمینه گسترش و کاربرد اختراع و نوآوری و “تجاری سازی نتایج تحقیق و توسعه شامل طراحی و تولید کالا و خدمات در حوزه فناوری‌های برتر و با ارزش افزوده بالا” فعالیت می‌نمایند، شرکت یا موسسه دانش بنیان محسوب می‌شوند.

ویژگی‌های شرکت دانش بنیان چیست؟
شرکت دانش بنیان، اساساَ کالا تولید نمی‌کند و عموماَ، زمین یا ماشین‌آلات خاصی نیز ندارد بلکه همیشه عده ای از افراد تحصیلکرده و با تجربه اطلاعاتی تولید می‌کنند که این اطلاعات ، محصولات اصلی شرکت محسوب شده و برایشان درآمدزایی دارد. بحث طرح‌های صنعتی و مالکیت معنوی محصولات، همیشه از دغدغه‌های اصلی شرکت محسوب می‌شود که حفظ حقوق معنوی این اطلاعات، یکی از مهم‌ترین مسائل حقوقی در شرکت‌های دانش بنیان می‌باشد زیرا اصولاَ این دارایی‌ها قابل لمس نمی‌باشند.

شرکت دانش بنیان چه اهدافی دارد؟
شرکت‌های دانش بنیان با هدف هم‌افزایی علم، ثروت، توسعه اقتصاد دانش محور و استفاده بهینه از پتانسیل‌های دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشی مورد تایید وزارت علوم تحقیقات ایجاد می‌گردند. از جمله سایر اهداف شرکت ها و موسسات دانش بنیان می توان به تحقق اهداف علمی کشور شامل گسترش و کاربرد اختراع و نوآوری، تجاری سازی نتایج تحقیق و توسعه شامل طراحی و تولید کالا و خدمات محصولات دانش بنیان با ارزش افزوده فراوان نام برد.

معافیت‌های مالیاتی شرکت‌های دانش بنیان
برابر با اصل ۵۱ قانون اساسی هیچ مالیاتی وضع نمی‌شود مگر به موجب قانون و هیچ معافیت و بخشودگی داده نمی‌شود مگر به موجب قانون. از مهم‌ترین حمایت‌ها و تسهیلات قابل اعطاء به شرکت‌ها و مؤسسات دانش بنیان عبارت است از معافیت از پرداخت مالیات، عوارض، حقوق گمرکی، سود بازرگانی و عوارض صادراتی به مدت پانزده سال. در حقیقت استارتاپ‌های واقع در پارک‌های علم و فناوری با دارا بودن شرایط فعالیت در پارک و همچنین شرکت‌های دانش بنیان در صورت ثبت معافیت در مجوز معاف از مالیات هستند.

به عبارت دیگر شرکت‌ها و موسساتی که مشمول قانون حمایت از شرکت ها و موسسات دانش بنیان باشند، می توانند از معافیت مالیاتی استفاده نمایند. این شرکت ها و موسسات باید بعنوان دانش بنیان تولیدی نوع یک و یا نوپا نوع یک تایید شود و محصولات دانش بنیانشان از سطح تکنولوژی بسیار بالایی برخوردار بوده و ارزش افزوده قابل توجهی را ایجاد نماید. این شرکت ها و موسسات، تنها می توانند برای کالاهای دانش بنیان خود معافیت مالیاتی دریافت کنند. به عنوان مثال: اگر شرکتی دارای ۵ محصول باشد که ۲ محصول آنان به عنوان دانش بنیان نوع یک تایید و ۳ محصول دیگر ایشان مردود شده باشد، این شرکت تنها برای ۲ محصول تایید شده می‌تواند تا ۱۵ سال معافیت مالیاتی بگیرند.

علاوه بر این معاونت علمی و فناوری به منظور حمایت از شرکت‌های دانش بنیان برای واردات تجهیزات سرمایه‌ای به شرکت‌های دانش بنیان معافیت گمرکی اهدا می‌نماید. در نظر داشته باشید که در گمرک جمهوری اسلامی ایران واژه‌ای به نام معافیت گمرکی وجود ندارد، در این سازمان با توجه به آیین‌نامه‌ها و اسناد بالادستی محموله با حق گمرکی صفر در نظر گرفته می‌شود. بنابراین زمانی که با ماموران این سازمان در تعامل هستید بهتر است شیوه صحیح آنرا به کار برید.

شرکت‌های دانش بنیان می‌توانند از پرداخت حقوق گمرکی برای کالاهای سرمایه ای که از خارج از کشور وارد می‌کنند، معافیت گمرکی دریافت نمایند.

از جمله حمایت‌های دیگری که نسبت به شرکت های فوق صورت گرفته است، معافیت بیمه ای است. بدین توضیح که براساس تفاهم معاونت علمی و فناوری رییس جمهور و سازمان تأمین اجتماعی از این ‌پس قراردادهای شرکت‌های دانش‌بنیان در زمینه تولید کالاها و خدمات دانش‌بنیان، از پرداخت حق بیمه قراردادها معاف می‌شوند. علاوه بر موارد فوق امکان گذراندن دوره خدمت سربازی در غالب امریه در شرکت های دانش بنیان نیز وجود دارد.

hhh

ثبت دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *