چهارشنبه ۴ خرداد ۱۴۰۱

شش ایده استارتاپی همراه با سایت دیوار

این مطلب درباره 6 مورد از ایده‌هایی که می‌توانند به عنوان استارتاپ هول محور برنامه و سایت دیوار به وجود بیایند.

امروزه در دنیایی به سر می‌بریم که به واسطه شرایط اجتماعی گوناگون، (که در این دوران رعایت پروتکل‌های بهداشتی نیز به آن افزوده شده است) سرعت زندگی بیش از پیش شده است و دسترسی سریع ، آسان و غیر حضوری به خدمات و کالاها، امری ضروری تلقی می‌شود.

در این میان پلتفرم دیوار نیز که از سالیان پیش جایگاه ویژه‌ای در میان زندگی روزمره افراد پیدا کرده است، نقش پررنگ‌تری نسبت به گذشته ایفا می‌کند. همان طور که در گزارش سال ۱۳۹۹ این پلتفرم آورده شده است، ۴۱ میلیارد بازدید از آگهی‌ها اتفاق افتاده است و از شروع دوران کرونا مورد اقبال ۴۲ درصدی نسبت به قبل قرار گرفته است.

با این میزان رشد مخاطب، از این پلتفرم انتظار می‌رود که عملکرد گسترده‌تری نسبت به قبل از خود نشان دهد؛ اگرچه با گذشت زمان، دسته بندی‌های جدید و ملاحظات اجتماعی و امنیتی بیشتری ارائه شده، که شایان توجه است. البته که این پلتفرم با پتانسیل‌های گسترده‌ای که دارد، امکان پوشش‌دهی هر چه بیشتر و بهتر نیازهای مخاطبان خود را داراست که در ادامه ۶ مورد از ایده‌هایی که می‌توانند به عنوان استارتاپ هول محور برنامه و سایت دیوار به وجود بیایند، معرفی می‌شوند.

خوردروهای مطلوب، خیلی دور، خیلی نزدیک

همان طور که در گزارش دیوار آورده شده است، ۵۲ درصد از معاملات خرید و فروش خودرو، در ۵ شهر تهران، مشهد، شیراز و اصفهان انجام می‌شوند.

این بدین معناست که خودروهای این شهرها، بیشترین تنوع دارند و در نتیجه حق انتخاب بیشتر و بهتری برای مشتریان وجود دارد. حال یک مشتری در شهری کوچک را تصور کنید که خودروی مطلوبش را در شهر خود پیدا نمی‌کند اما در شهری بزرگ آن را یافته اما رفتن به آن‌جا، خرید و انتقال خودرو به شهر خود برایش امکان پذیر نیست.

در این موقعیت است که یک استارتاپ کاربردی می‌تواند وارد عمل شود. یک استارتاپ که پس از نهایی شدن تصمیم خریدار و فروشنده و جا به جایی مبلغ مورد توافق، خودروی مورد نظر را از شهر مبدا به دست خریدار در شهر مقصد برساند تا فرصت خریدار شهر دور از دست نرود و سپس در زمان محدود تعیین شده، مابقی کارهای قانونی و انتقال سند انجام شود.

نمونه مشابه خارجی این ایده، سایت https://kavak.com/ است.

خودروهای قدیمی، قطعات جدید

پس از خرید مطمئن خودرو که توسط برنامه کارنامه تایید می‌شود، هر خودرو ممکن است که به یک سری تغییرات نیاز داشته باشد و یا خریدار مایل به انجام تغییراتی در خودروی تازه خریداری شده خود باشد.

در این میان یک استارتاپ بسیار کاربردی می‌تواند پا به صحنه بگذارد؛ به این صورت که قطعات مورد نظر را که می‌تواند هر قسمتی را در بر بگیرد، از فروشندگان از خود دیوار تامین و جایگذاری کند. بدین صورت خریدار هیچ گونه زمانی را صرف خرید خودرو و ایجاد تغییرات مطلوب خود نخواهد کرد و در نهایت خودروی هماهنگ با نیاز و سلیقه‌اش را تحویل می‌گیرد.

در نمونه‌های خارجی، سایت https://caroobi.com/ دارای عملکرد مشابهی است.

خودروهای غیر قابل استفاده، خودروهای قابل استفاده

خودروهای تصادفی و خودروهایی که دچار نقص فنی سنگین شده‌اند، دو دسته‌ای هستند که با قیمت بسیار نازلی برای فروش گذاشته می‌شوند و فروشندگان عمدتا از سر ناچاری حاضر به فروش می‌شوند، زیرا هزینه، زمان و دردسر تعمیر مجدد این گونه خودرو بسیار زیاد است. د

ر این میان یک استارتاپ می‌تواند نقشی کلیدی را ایفا کند؛ به این صورت که این خودروها را بدون دخالت مالک، با استفاده از قطعات و خدمات موجود در دیوار تعمیر کند و تحویل دهند و یا این که یک بیزینس جداگانه‌ای به وجود بیاید که خریدار، خودروی غیرقابل استفاده و تمام قطعات و خدمات آن را انتخاب کند و استارتاپ مورد نظر، تمام کارهای این مراحل را انجام داده و سپس خودروی سالم را به خریدار تحویل دهد.

سایت https://carbrain.com/ نیز همین ایده را اجرا می‌کند.

تصادف‌های تصادفی

گاهی خدمات از اصلی‌ترین خدمات مشتریان به حساب می‌آیند. موقعیتی را تصور کنید که فردی که برای رسیدن به مکانی بسیار عجله دارد، تصادف می‌کند.

صرف نظر از مقصر بودن و یا نبودن، مراحل رسیدن پلیس، توافق با طرف مقابل و … بسیار طول می‌کشد و کافی است که این اتفاق در ساعات اوج ترافیک هم رخ دهد که دیگر عملا رسیدن به مکان مورد نظر قابل تصور هم نیست.

در این موقعیت، یک استارتاپ قابل اعتماد می‌تواند پا به صحنه بگذارد: شخص سومی از راه برسد، تصمیمات کلی را با شما نهایی کند، و شما ماشین خود، مذاکرات و تمام زمان مورد نظر برای انتظار را به او بسپارید و محل را به سرعت ترک کرده و به کارتان برسید! بدون ساعتی وقت صرف کردن، کارهایتان انجام خواهد شد و حتا می‌توانید خیالتان از بابت تعمیر ماشین خود و یا شخص مقابل راحت باشد، زیرا با کیفیتی خوب و نازل‌ترین قیمت، تمام این اتفاقات خواهد افتاد.

وقت کم، خانه‌های بسیار

یکی از مشکلات همیشگی مستاجران و حتا خریداران منزل، عدم داشتن وقت کافی برای جستجوی ملک مورد نظر است.

گذاشتن زمان برای بررسی آگهی‌ها یک طرف قضیه است و صرف زمان بسیار زیاد برای بازدید از منازل در ساعات مختلف شبانه روز، سوی دیگر قضیه. در این میان یک استارتاپ می‌تواند با انجام مصاحبه‌ای حتا تلفنی، به این نتیجه برسد که انتظارات شخص مراجعه کننده دقیقا چه چیزی است، سپس با استفاده از این داده‌ها، به جستجوی منزل بپردازد و سپس در نهایت امر چند گزینه محدود را به مراجعه کننده جهت بازدید نهایی معرفی کند.

در این حالت مراجعه کننده بدون اتلاف وقت، به بهترین خانه متناسب با بودجه و سلیقه خود خواهد رسید و از طرفی در ذخیره وقتش هم نهایت صرفه جویی را کرده است.

نعمت‌های زیاد اما دور

حتما برای شما هم اتفاق افتاده است که بعد از یک میهمانی و یا مراسم بزرگ، مقدار غذای بسیار زیادی برایتان باقی مانده که نمی‌دانستید با آن چه کنید.

غذاهایی تازه و دست نخورده که نمی‌خواهید و یا نمی‌توانید آن‌ها را نگه دارید. در بخش خدمات دیوار، جای یک دیوار مهربانی خالی است که این غذاها را تحویل گرفته و به دست نیازمندانی که هویت غیرقابل تشخیصی برای بقیه دارند، برساند.

در این میان سمت دوم می‌تواند گرم‌خانه‌های مختلف و یا خانواده‌هایی باشند که از قبل شناسایی شده‌اند. که البته هزینه این رفت و آمد و صرف زمان از طرف اول دریافت خواهد شد. این عمل در راستای مسئولیت‌های اجتماعی دیوار، و استارتاپ‌هایی که مایل هستند ذیل آن‌ باشند، قرار می‌گیرد.

اپلیکیشن Transfernation در بستر IOS، شکل عملی شده این ایده است.

آذین نادری

منبع:ویرگول

hhh

ثبت دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *