شنبه ۲۹ مرداد ۱۴۰۱

رسوخ فناوری آزمایشگاه‌‌های تحقیقاتی به صنایع

آزمایشگاه - عصر هشتم

آزمایشگاه‌های علمی و تحقیقاتی را اتاق تحقیق و فضای یادگیری در مدارس و دانشگاه‌ها، صنایع، تاسیسات دولتی، نظامی و حتی فناوری‌ ها می‌دانند.

آزمایشگاه‌های علمی و تحقیقاتی را اتاق تحقیق و فضای یادگیری در مدارس و دانشگاه‌ها، صنایع، تاسیسات دولتی، نظامی و غیره می‌دانند.

آزمایشگاه‌های مورد استفاده برای تحقیقات علمی به دلیل متفاوت بودن نیازهای متخصصان در زمینه‌های مختلف علمی و مهندسی شکل‌های مختلفی دارند. مانند آزمایشگاه‌های متالورژی، فیزیک، آزمایشگاه روانشناسی، آزمایشگاه تحقیقاتی سلولی مولکولی و غیره.

بیشتر آزمایشگاه‌های تحقیقاتی سلولی مولکولی به شکلی کاملا تخصصی در حوزه‌های کشت سلول، PCR و Real time PCR، کشت باکتری، فرمانتور و روتاری اواپریتور، انگل‌شناسی و قارچ‌شناسی، میکروب‌شناسی، فیزیولوژی، آسیب‌شناسی و بافت‌شناسی و غیره خدمات ارائه می کنند.

این خدمات نقشی تاثیرگذار در ارتقای حوزه بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دارند. از جمله نهادهایی که به ایجاد چنین آزمایشگاه‌هایی اقدام می‌کنند دانشگاه‌های علوم پزشکی هستند.

به طور مثال آزمایشگاه تحقیقاتی سلولی مولکولی دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف‌آباد یکی از مجموعه‌هایی است که در این زمینه فعالیت و خدمات مختلفی در زمینه‌های یاد شده ارائه می‌کند و با در اختیار داشتن سالن تشریح و مولاژ و مرکز مهارت‌های بالینی، خدمات تخصصی خود را ارتقا داده است.

این مجموعه در تلاش است تا خدمات خود را در اختیار شرکت های دانش بنیان و پروژه‌های تحقیقاتی و دانشجویان قرار دهد.

مطالعه این یادداشت می‌تواند برای شما مفید باشد
ایجاد پیوند میان صنایع و آزمایشگاه‌ها

ما پیشرفته‌ترین و به روزترین تجهیزات مانند میکروسکوپ اینورت- فلورسان اولیمپوس فوکایل پونیت مجهز به دوربین DP73 و نرم افزار به روز، میکروسکوپ فلورسان اولیپوس BX52، الیزا ریدر BioTek با نرم افزار به روز، Real time PCR مدل AB پنج کانال، فرمانتور آزمایشگاهی WPwinpact، تجهیزات برشگیری و ساخت لام‌های بافت‌شناسی و پاتولوژی و بسیاری از تجهیزات پیشرفته و به روز را در اختیار داریم.

همه این خدمات با وجود شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در اختیار دیگر مجموعه‌های متقاضی و دانشجویان و اساتید قرار می گیرد تا دسترسی ها به تجهیزات آسان‌تر و مطمئن تر انجام شود. این شبکه یکی از موثرترین و بهترین پل ارتباطی بین محققان و صنایع با آزمایشگاه‌ها و مراکز است.

نه تنها عامل ارتباط بین این دو گروه است، بلکه با حمایت‌های علمی، مادی و معنوی به پیشرفت تحقیقات، تولیدات بر پایه تحقیقات علمی و رشد و بالندگی آزمایشگاه‌ها و مراکز تولیدی- صنعتی کمک موثری می کند.

این آزمایشگاه نه تنها  به محققان و دانشجویان دانشگاه نجف‌آباد خدمت رسانی می‌کند، بلکه به محققان دانشگاه‌های دولتی و غیر دولتی و مراکز صنعتی نیز خدمت رسانی کرده است. از جمله محققان و دانشجویان دانشگاه‌های صنعتی اصفهان، تربیت مدرس، کاشان، کرمان و دانشگاه تهران.

آزمایشگاه مجموعه ما قابلیت برگزاری دوره‌های آموزشی زیادی از جمله کشت سلول، کشت بافت، MTT، چسبندگی، کلونینگ و ویرایش ژنوم، PCR و Real time PCR و غیره دارد و تاکنون تعدادی از این دوره‌های آموزشی را با اساتید برجسته و توانمند این حوزه برگزار کرده است.

بهشاد منتظری

عضو شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

منبع: isti

hhh

ثبت دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *