دوشنبه ۲۷ دی ۱۴۰۰
استارتاپ فناوری خبر

۲۶۷ ایده‌ نانو فناوری در مسیر صنعتی‌سازی

از میان آن‌ها 267 ایده نوآورانه در مرکز کاربردی‌سازی صنعتی نانوفناوری، 30 ایده نوآورانه در مرحله توسعه فناوری قرار دارد و 15 ایده نیز به مرحله صنعتی‌سازی رسیدند

به گزارش استارتاپ خبری عصر هشتم، مرکز کاربردی‌سازی صنعتی نانوفناوری برای ۷حوزه فناوری از پژوهشگران، دانشجویان، شرکت های دانش بنیان و خلاق حمایت می‌کند تا بتوانند ایده‌ها و محصولات نوآورانه در حوزه فناوری نانو را به بازار و صنعت برسانند.

حوزه‌هایی چون نانوپوشش، مواد نانویی، پلاسمای سرد، همگن‌کننده‌های نانویی ایران‌ساخت، تجهیزات آزمایشگاهی و ابزارهای همگن ساز التراسونیک و الیاف نانو، جزو اولویت‌های این مرکز به شمار می‌رود. ایده‌های ارائه شده در هریک از این اولویت‌ها پس از ارزیابی فنی، قابلیت صنعتی‌سازی و تناسب و اطمینان از قابلیت ورود به بازار، مورد حمایت قرار گرفته و وارد فرآیند توسعه و تجاری‌سازی می‌شوند.

کاربردهای گسترده نانوفناوری در صنعت

بخش عمده‌ای از کاربردهای ایده‌های توسعه یافته در حوزه صنعت ساختمان، تجهیزات آزمایشگاهی و محصولات نانوفناورانه ایران‌ساخت است. با حمایت‌های ستاد توسعه فناوری نانو، سال گذشته رشد قابل توجهی را تجربه کردو این روند سال جاری نیز ادامه دارد.

در حال حاضر بیش از ۵۰درصد از حجم بازار کالاهای فناوری نانو، به حوزه صنعت ساختمان اختصاص دارد و ابزار و تجهیزات مورد استفاده در این صنعت مانند کف پوش، مصالح و پوشش‌های رنگی ساختمانی ۷۰ درصد از تولیدات صنعتی شده را به خود اختصاص داده‌اند.

مطاله این خبر ممکن است برای شما مفید باشد
امکان دریافت ۱۷خدمت برای تسهیل صادرات دانش‌بنیان‌ها

توسعه صنعتی محصولات کارآمد در پیشگیری از ابتلا به کرونا

علاوه بر صنعت، تاکنون در مرکز صنعتی‌سازی کاربردی فناوری نانو و با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محصولاتی با کاربرد در حوزه سلامت توسعه یافته‌اند که مواد نانوالیاف پرکاربرد در ساخت فیلتر، از جمله این محصولات به شمار می‌رود. ماسک تنفسی ضد ویروس نانوالیاف یکی از محصولات فناورانه‌ای است که با حمایت این مرکز توسعه یافت و زمینه تامین نیاز کشور به این محصول را در دوره شیوع کرونا فراهم کرد.

همچنین محصولات دیگری چون فیلتر روغن نانو الیاف، نازل واتر جت نانومواد، محلول افزودنی بتن التراسونیک، منعقدکننده خون با استفاده از نانوالیاف، نانوکامپوزیت‌های و نانوسلولز نیز از دیگر محصولاتی به شمار می‌روند که روند توسعه و تجاری‌سازی آن‌ها با حمایت ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری پشت سر گذاشته شده و وارد مسیر تجاری‌سازی شده است.

منبع: isti.ir

hhh

ثبت دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *