دوشنبه ۲۷ دی ۱۴۰۰
اقتصاد دیجیتال استارتاپ فناوری خبر

۲۰میلیون دلار صرفه‌جویی ارزی با تولیدات داروی باروری دانش‌بنیادی

تولید این داروی دانش‌بنیانی، ایران را در میان 4کشور تولیدکننده ماده‌اولیه این داروی باروری قرار داده و حدود 20میلیون دلار در سال صرفه‌جویی ارزی به همراه دارد.

به گزارش استارتاپ خبری عصر هشتم، داروی پروژسترون تولید شرکت طاهاست که تولید فرآورده هورمونی ایران‌ساخت برای کمک به باروری بوده و  برای ۹۲ نفر به شکل مستقیم ایجاد اشتغال کرده است..

این دارو برای جلوگیری از سقط رحم از هفته ششم بارداری استفاده می‌شود.

تجویز مکمل پروژسترون بنا به دلایلی از جمله ناتوانی بدن در تولید این هورمون صورت می‌گیرد، رابطه‌ای حیاتی بین ترشح این هورمون و بارداری وجود دارد، به‌طوری‌که تمام بانوانی که تمایل به بارداری دارند به پروژسترون برای آماده‌سازی رحم و جایگزینی سلول نیاز دارند.

مطالعه این مطلب می‌تواند برای شما مفید باشد
تسهیلات تأمین فضای کاری دانش‌بنیان‌ها تا ۷۰درصد ارزش ملک

ایران در جمع ۴ کشور تولیدکننده ماده اولیه پروژسترون

این دارو که در ابران تولید می‌شود، کاملا بومی و قابل رقابت با محصولات مشابه جهانی است.

بیش از ۹۰ درصد مواد اولیه این دارو در چین و آمریکا و ۱۰ درصد مابقی نیز در هند و ایران تولید می‌شود.

سهم هند از این میزان بسیار پائین است و در دو سال اخیر نیز هیچ تولیدی در این زمینه نداشته است

بنابراین درحال‌حاضر، تنها سه کشور در جهان مواد اولیه این دارو را تولید می‌کنند که ایران نیز در شمار آن‌ها قرار دارد. همین موضوع ظرفیتی را برای صادرات این فرآورده دارویی ایران‌ساخت به سایر کشورها فراهم کرده است.

صادرات به اروپا

ماده اولیه داروی پروژسترون این شرکت دانش‌بنیان، در حالی‌که می‌تواند نیاز کشور را که ۱۲تن در سال سات به‌طورکامل رفع کند، با تداوم این روند صادرات خود را از ابتدای سال آینده آغاز می‌کند.

این شرکت با افزایش این میزان تولید به ۱۴ تن تا پایان سال، ۲ تن از مازاد تولید خود را می‌تواند به کشورهای دیگر صادر می‌شود نکته حائز اهمیت در این است که کشورهای اروپایی از اصلی‌ترین مشتریان این فرآورده دارویی هستند.

 

منبع: isti

 

hhh

ثبت دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *