دوشنبه ۲۷ دی ۱۴۰۰

عضو کمیسیون مشترک بررسی طرح صیانت اعلام کرد:

کلیات طرح صیانت بدون اصلاح ایرادات مرکز پژوهش‌ها، رد خواهد شد

طرح صیانت -عصر هشتم

عضو کمیسیون مشترک بررسی طرح صیانت از رد شدن کلیات طرح صیانت بدون اصلاح ایرادات مرکز پژوهش‌ها خبر داد.

به گزارش استارتاپ خبری عصر هشتم، غلامرضا نوری ظهار داشت: ایرادات مرکز پژوهش‌ها به طرح صیانت کاملا کارشناسی و دقیق است و در صورتیکه با درخواست مرکز برای ارائه فرصت بیشتر مخالفت شود، طرح به کمیسیون بازگشته و قطعا پس از رای گیری، کلیات آن رد خواهد شد.

عضو کمیسیون مشترک بررسی طرح صیانت به اعلام نظر مرکز پژوهش‌های مجلس اشاره کرده و گفت: خوشبختانه مرکز پژوهش‌ها با یک بررسی کارشناسی و دقیق ایرادات مختلف این طرح را در جنبه‌های مختلف اجتماعی، اقتصادی، حقوقی و فنی ارزیابی کرده و متذکر شد.

او در ادامه بیان کرد از همان روزهای ابتدایی مطرح شدن این طرح، بارها در گفت‌‌وگوهای مختلف از صداوسیما تا رسانه‌های مکتوب و مجازی همواره بر تناقض این طرح با اصولی از قانون اساسی تأکید کرده بوده است.

عضو کمیسیون مشترک طرح صیانت با اشاره به آخرین جلسه این کمیسیون گفت: در آخرین جلسه که موضوع ارجاع به مرکز پژوهش‌ها مطرح بود، درخواست اعمال ماده ۱۴۲ را داشتم که به مرکز فرصتی ۴۵ روزه برای بررسی طرح داده می‌شد که مخالفت شد و پیشنهاد ارجاع ۱۰ روزه به تصویب رسید.

وی افزود: اکنون خود مرکز پژوهش‌ها درخواست مهلت زمانی بیشتری کرده است تا بتواند دقیق‌تر این طرح را بررسی کرده و گزارش خود را به کمیسیون ارائه کند.

مطالعه این مطلب به شما پیشنهاد می‌شود
اعلام نظر مرکز پژوهش‌های مجلس درباره طرح صیانت: مغایرت ابعاد حقوقی طرح با قانون اساسی

نوری درباره احتمال مخالفت هیئت رئیسه کمیسیون مشترک با درخواست مرکز پژوهش‌ها نیز گفت: طرح فعلی ایرادات فراوانی دارد و در صورتی که قبل از ارجاع به مرکز پژوهش‌ها نسبت به کلیات آن رای‌گیری صورت می‌گرفت، رد می‌شد. اکنون نیز اگر با درخواست مرکز، مخالفت شود، باید طرح به کمیسیون بازگردد و درخصوص کلیات آن رای‌گیری شود.

وی ادامه داد: با توجه به تنوع و حجم ایراداتی از نظر قانون اساسی، نقض حریم خصوصی و جنبه‌های اقتصادی، اجتماعی و فنی که در طرح وجود دارد، قطعا کلیات آن در کمیسیون رد خواهد شد.

برخی معتقدند با توجه به طرح بحث اصلاح نظام پرداخت یارانه‌ها و طرح جدید بنزینی کیش و قشم، نامه مرکز پژوهش‌ها در جهت کاهش نگرانی و اعتراضات مردمی بوده است. اما عضو کمیسیون بررسی طرح صیانت این ادعا را قبول ندارد.

به گفته وی ایرادات مطرح شده کاملا کارشناسی و دقیق است: برای مثال اینطور نیست که یکی، دو ایراد کلی گرفته باشند که طرح مدتی به حاشیه برود تا از اذهان دور شود و در خفا جلو برود بلکه ایرادات کاملا کارشناسی، دقیق و همه‌جانبه است و این نشان می‌دهد که مرکز در این مدت جنبه‌های مختلف طرح را به خوبی بررسی و این اشکالات را از متن آن استخراج کرده است.

لازم به ذکر است طبق آیین نامه داخلی کمیسیون مشترک، برای تصویب کلیات طرح صیانت بایستی دو سوم کل اعضای این کمیسیون به آن رای مثبت بدهند.

منبع: digiato

hhh

ثبت دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *