استارتاپ خبر

کسر هزینه‌های تحقیق و توسعه شرکت‌‌های دانش‌ بنیان از مالیات آن‌ها

کسر هزینه‌های تحقیق و توسعه شرکت‌‌های دانش‌ بنیان از مالیات آن‌ها - عصر هشتم

مجلس در رابطه با موضوع جهش تولید دانش‌بنیان، طرحی را به تصویب رساند تا معادل هزینه‌های شرکت‌های دانش‌ بنیان در بخش تحقیق و توسعه از میزان مالیات‌آنها کسر شود.

 به گزارش استارتاپ خبری عصر هشتم، بر اساس ماده ۱۱ طرح جهش تولید دانش‌بنیان معادل هزینه فعالیت‌های تحقیق و توسعه، به عنوان اعتبار مالیاتی با قابلیت انتقال به سنوات آتی به شرکت‌ها و مؤسسات متقاضی اعطا می‌شود و معادل آن از مالیات قطعی‌شده سال انجام هزینه مذکور یا سال‌های بعد کسر می‌شود.

همچنین حداکثر ۳۰ درصد سرمایه‌گذاری مستقیم شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس تهران یا بازار اول و دوم فرابورس ایران، یا شرکت‌های دارای سرمایه ثبتی به میزان حداقل یک سی‌ام سرمایه صندوق نوآوری و شکوفایی، در شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان و فناور به عنوان اعتبار مالیاتی برای شرکت‌های دانش‌بنیان در نظر گرفته شده است.

مطالعه این مطلب به شما پیشنهاد می‌شود
سرمایه‌ گذاری سازمان‌های توسعه‌ای در طرح‌های فناورانه مجوز گرفت

طبق این مصوبه حداکثر سه ماه بعد از ابلاغ این قانون، وزارت اقتصاد و امور دارایی با همکاری معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهور و وزارتخانه‌های علوم و بهداشت باید آیین‌نامه اجرایی این بند را تهیه کرده تا به تصویب هیئت وزیران برسد.

نمایندگان مجلس همچنین طی این مصوبه اعلام کردند که اقدامات نهادهای دولتی باعث رقابت با شرکت‌های دانش‌بنیان نشود.

بر این اساس و با اصلاح بند «پ» ماده ۱۰ این طرح، اگر شورای راهبری فناوری‌ها و تولیدات دانش‌بنیان، اقدامات نهادهای دولتی را به عنوان رقابت با شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان و واحدهای فناور مستقر در مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری تشخیص دهد، نهاد دولتی باید نسبت به توقف فعالیت اقدام کند.

مطالعه این مطب می‌تواند برای شما مفید باشد
استفاده از آنالیز PESTEL برای ورود به بازار جدید

نهادهای یاد شده در این رابطه وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و شرکت‌های دولتی و موسسات و نهادهای عمومی غیردولتی. بنا بر اصلاح انجام‌شده از سوی کمیسیون آموزش، تعیین مدت توقف نیز بر حسب مورد بر عهده شورای راهبری هستند.

 

 

منبع: peivast

 

 

 

hhh

ثبت دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *