دوشنبه ۲۷ دی ۱۴۰۰
فناوری محتوای دیجیتال خبر

کاهش زمان ثبت نسخه الکترونیک به ۳۸ثانیه توسط دکترنکست

سامانه دانش‌بنیان نسخه‌نویسی الکترونیک و پرونده سلامت الکترونیک ایرانی، دکتر نکست توانسته زمان ثبت نسخه الکترونیک را به ۳۸ثانیه برساند.

به گزارش استارتاپ خبری عصر هشتم، براساس داده‌های به‌دست آماده از بررسی تجربه کاربری پزشکان دکترنکست، در سال گذشته ۵۱ درصد پزشکان از موبایل،‌ ۴۱ درصد از رایانه و ۸ درصد آن‌ها برای نسخه‌نویسی الکترونیک از تبلت استفاده کرده‌اند. او با بیان اینکه حضور پزشکان در طراحی و توسعه نظام خدمت‌رسانی این سامانه باعث شده تا میانگین سرعت نسخه‌نویسی در دکترنکست به ۳۸ ثانیه برسد اشاره کرد: ابزار مدرن و پیشرفت‌های حوزه فناوری باید باعث راحتی استفاده شوند،‌ به همین علت استفاده از این سامانه به نصب و دریافت برنامه نیاز ندارد و از طریق هر ابزاری تنها با اتصال به اینترنت، نسخه‌نویسی الکترونیک و دسترسی به پرونده سلامت الکترونیک میسر می‌شود.

سعید طاهری مدیرعامل و بنیان‌گذار این شرکت  در ادامه با اشاره به رشد قابل توجه‌ نسخه‌نویسی الکترونیک گفت: «در طول یک‌ سال گذشته ۷۰۰ هزار نسخه الکترونیک توسط سامانه دکتر نکست ثبت شده‌ است که ۵۰۰ هزار دستور از آن‌ها بدون نیاز به ویرایش و تنها به صورت فرمان صوتی توسط سامانه دریافت شده‌اند. ارسال بیش از ۳۰ هزار آزمایش و مدرک پزشکی توسط پزشکان جهت تکمیل پرونده نشان می‌دهد که طیف گسترده‌ای از پزشکان عزیز متوجه ویژگی‌های کاربردی و مدرن پرونده الکترونیک سلامت هستند و دیگر تمایلی برای ادامه فرایند بایگانی پرونده‌ها به صورت فیزیکی ندارند.»

دکتر طاهری با اشاره به لزوم رعایت اصل سادگی در طراحی چنین سامانه‌ای عنوان کرد که بخش مهمی از هدف تیم دکترنکست در توسعه این سامانه ایرانی دانش‌بنیان، امکان ثبت نسخه و تکمیل پرونده الکترونیک به ساده‌ترین شکل ممکن بوده‌است. سایر ویژگی‌های نوآورانه این سامانه شامل دستیار تبدیل متن مدارک پزشکی به نسخه دیجیتال و جلوگیری از تداخل دارو می‌شود. از دیگر ویژگی‌های این سامانه می‌توان به امکان تربیت دستیار هوشمند جهت پیشنهاد و پرکردن دوز و نحوه مصرف داروها براساس تجویز‌های عمومی‌تر اشاره کرد.

به گفته سعید طاهری،‌ ویژگی جلوگیری از تداخل داروی دکتر نکست در سال گذشته از بیش از ۳٬۰۰۰ تداخل دارویی بسیار خطرناک در هنگام تجویز جلوگیری کرده‌است و بیش از ۳۰٬۰۰۰ تداخل دارویی مینور نیز توسط سامانه تشخیص داده‌شده و به صورت هشدار به اطلاع پزشکان محترم رسیده‌اند. او با اشاره به اینکه آموزش نحوه مصرف دارو بخش مهمی از پروسه درمان است، امکان مشاهده تصویری روش مصرف دارو توسط بیمار را یکی از ویژگی‌های بسیار مفید «بسینا» معرفی کرد که سامانه خدمت‌رسان به بیمار و محصول جدید شرکت مداواگستران ارکید است.

بسینا با اثر روی دقت تکمیل فرایند درمان از سمت بیمار به افزایش کیفیت درمان کمک می‌کند و از طرفی به عنوان همراه هوشمند بیمار، فرایند‌‌های متداول درمان را ساده‌تر خواهد کرد.

 

منبع: زومیت

hhh

ثبت دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *