دوشنبه ۲۷ دی ۱۴۰۰
اقتصاد دیجیتال استارتاپ خبر

کاهش رشد سرمایه‌‌گذاری و اکوسیستم نوآوری در ایران

میزان کل سرمایه‌‌‌‌گذاری استارت‌آپی از ۶۰۰ میلیارد تومان (۲۵ میلیون دلار)فراتر نرفته است و این به معنی کاهش رشد سرمایه‌گذاری و رشد اکوسیستم نوآوری کشورمان است

به گزارش استارتاپ خبری عصر هشتم، بر اساس گزارش انجمن سرمایه‌‌‌گذاری خطرپذیر ایران در سال ۹۹ میزان کل سرمایه‌‌‌‌گذاری استارت‌آپی از ۶۰۰ میلیارد تومان (۲۵ میلیون دلار) فراتر نرفته است؛ این به معنای روزانه ۶۸ هزار دلار بوده است که احتمالا از گردش مالی بسیاری از صرافی‌‌ها هم کمتر است. برای مقایسه میزان کم این سرمایه‌‌‌گذاری می‌توان به میزان سرمایه‌‌‌گذاری آمریکا در سال ۲۰۲۰ اشاره کرد که ۱۵۶ میلیارد دلار بوده است.

بر اساس گزارش venturburn هم تعداد معاملات و هم ارزش سرمایه‌‌‌گذاری‌‌ها در این منطقه طی پنج سال (از ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۰) به شکل قابل‌توجهی افزایش پیدا کرده است، در حالی‌که در سال ۲۰۱۵ تعداد معاملات ۲۰۴مورد و ارزش معاملات در منطقه ۲۳۲میلیون دلار بوده، این میزان در سال۲۰۲۰ به ۴۹۶‌معامله به ارزش یک‌میلیارد و ۳۰۰ میلیون رسیده است.

بر اساس گزارش انجمن سرمایه‌‌‌گذاری خطرپذیر ایران تعداد معاملات سرمایه‌‌‌گذاری در حوزه استارت‌آپ‌ها در سال ۲۰۱۵ بالغ بر ۱۵ مورد بوده که در سال ۲۰۱۶ به ۴۵، در سال ۲۰۱۷ به ۷۸، در سال ۲۰۱۸ به ۱۱۸، در سال۲۰۱۹ به ۱۵۷ و در سال ۲۰۲۰ به ۱۷۴ معامله (بالغ بر ۶۰۰ میلیارد) رسیده است.

دو مانع اصلی سرمایه‌‌‌گذاری استارت‌آپی در ایران مسدود‌شدن مسیر سرمایه‌‌‌گذاری خارجی و عدم‌بازگشت سرمایه‌‌گذاری از استارت‌آپ‌های موجود به چرخه سرمایه‌‌‌گذاری بوده است. چند استارت‌آپ بزرگ ایران بعد از دو سال و چالش‌های متعدد هنوز مجوز حضور در بازار سرمایه را نگرفته‌‌اند، در حالی‌که در همین شرایط اغلب استارت‌آپ‌های موجود چالش‌های متعددی با حوزه‌های رگولاتوری و نهادهای دولتی پیش‌پای آنها قرار گرفته است.

شرایط اقتصادی ناشی از تحریم و تورم و برخی فشارهای داخلی باعث مهاجرت گسترده نیروی متخصص به کشورهای منطقه یا دیگر هاب‌‌های نوآوری شده است.

این فضا ایده‌‌آل کشور‌هایی چون امارات بوده که با فراهم‌کردن فضا برای کارآفرینان به‌دنبال جذب بیش از پیش نیروهای متخصص از کشورهای منطقه چون ایران بوده‌‌اند.

بر اساس گزارش استارت‌آپ ژنوم در سال ۲۰۲۱ در منطقه خاورمیانه و شمال‌آفریقا هم چهار اکوسیستم در حال رشد وجود دارد که شامل دبی، مصر، ریاض و ابوظبی است. دبی در این میان در مکان یازدهم و استانبول در مکان ۱۵ است.

منبع: دنیای اقتصاد

hhh

ثبت دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *