پنج شنبه ۳۰ دی ۱۴۰۰
استارتاپ خبر

کارگاه‌هایی برای افزایش اطلاعات فناوران از پتنت

آکادمی کانون پتنت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با هدف افزایش آگاهی از ثبت اختراع و اهمیت آن 8کارگاه تخصصی در پاییز 1400برگزار می‌کند.

به گزارش استارتاپ خبری عصر هشتم، برگزاری این کارگاه‌ها متناسب با نیاز مخاطبان در زمینه ثبت اختراع است و افزایش آگاهی عمومی و تخصصی را به دنبال دارد. این آموزش ها کمک می کند تا شاهد ارتقا ثبت اختراع در کشور باشیم.

«آشنایی با مالکیت فکری» عنوان نخستین کارگاه است که ۲۰ مهرماه سال جاری برگزار می شود.

این دوره پیش نیازی برای حضور در سایر کارگاه ها است. زیرا مالیکت فکری به عنوان یکی از زیرساخت‌های مهم توسعه فناوری، می‌تواند ضامن موفقیت اقتصادی و فناوری پژوهشگران و شرکت‌های دانش بنیان باشد.

«پتنت ابزاری برای حفاظت از فناوری های نوآورانه» نیز ۲۷ مهرماه میزبان علاقمندان به این حوزه می شود تا اهمیت پتنت را برای حفظ دستاورد نوآورانه خود بدانند. تعریف پتنت و بیان اهمیت آن، آگاهی از بیان مزایای دریافت گواهی ثبت اختراع و شرایط احراز یک اختراع به عنوان پتنت مواردی است که در این کارگاه مطرح می شود.

در ادامه نیز ۴ آبان ماه مخاطبان در کارگاه «بررسی شرایط ثبت اختراع با تاکید بر گام ابتکاری به عنوان چالش برانگیزترین شرط» حضور می یابند تا با الزامات ثبت اختراع آشنا شوند.

یک دستاورد نوآورانه در صورتی قابلیت ثبت به عنوان اختراع را دارد که یک مشکل فنی و صنعتی را حل کند و طبق قوانین شرایط رسمی و ماهوی لازم برای ثبت اختراع را دارا باشد.

در میان شرایط ثبت اختراع، گام ابتکاری چالش برانگیزترین شرط ثبت اختراع است و حتی ممکن است در منابع غیرمعتبر به اشتباه تعریفی معادل شرط جدید بودن برای آن ارائه شود.

در این کارگاه شرکت کنندگان با تعریف درست گام ابتکاری آشنا شده و آموزش خواهند دید که چه نکاتی را برای تشخیص دارا بودن این شرط در نظر بگیرند.

همچنین «آشنایی با آناتومی پتنت» نیز ۱۱ آبان ماه برگزار می شود. در این کارگاه فناوران با بخش‌های مختلف یک پتنت و دسترسی به اطلاعات با اهمیت موجود در آن‌‌ها آشنا می شوند.

همچنین معرفی کانون پتنت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و خدمات آن ۱۸ آبان ماه، جستجوی پتنت ۲۵ ابان ماه، آموزش نحوه ثبت درخواست در پرتال کانون ۲ آذر ماه و آشنایی با پایگاه اطلاعاتی LENS ۹ آذر ماه سال جاری برگزار می شود.

علاقمندان برای ثبت نام و حضور در این کارگاه های آموزشی می توانند به سایت کانون پتنت مراجعه کنند.

منبع :معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

hhh

ثبت دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *