چهارشنبه ۱۹ بهمن ۱۴۰۱
اقتصاد دیجیتال استارتاپ خبر

کارخانه نوآوری تعاونی‌های آذربایجان شرقی راه‌اندازی می‌شود

با راه‌اندازی کارخانه نوآوری در استان شرکت‌های غیر دانش بنیان هم با آموزش‌ها و پژوهش‌های لازم به شرکت‌های تعاونی دانش بنیان و فناور تبدیل می‌شوند.

به گزارش پایگاه خبری عص هشتم، در شرایط اقتصادی کنونی، مدل کسب و کار تعاونی کارآمدترین شیوه برای تحقق اقتصاد مقاومتی است و می‌تواند کارجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهی را به سمت کارآفرینی جمعی هدایت کند.

تعاونی‌ها که بهترین روش هدایت نقدینگی مردم به سمت تولید و اشتغال است به اعتقاد کارشناسان، برای اشتغال و کارآفرینی‌ها خرد، بسیار کارآمدتر از بورس است و می‌تواند به توانمندسازی جوامع بیانجامد.

بر اساس اصل ۴۴ قانون اساسی، دولت، بخش خصوصی و تعاون، سه رکن اقتصاد کشور بیان شده است که با تاکید برنامه‌های توسعه و قانون اساسی، تعاون باید بیش از ۲۵ درصد اقتصاد کشور را به خود اختصاص دهد ولی هنوز بعد از ۴۰ سال از تدوین قانون اساسی، سهم تعاونی‌ها به ۵ درصد نرسیده چراکه دولت‌ها اولویتی برای این امر قائل نبودند.

به واقع باید تعاون را مردمی‌ترین بخش اقتصاد کشور دانست، چراکه سرمایه‌های خرد مردمی دور هم جمع شده و به سرمایه خوب برای آغاز فعالیت‌های اقتصادی تبدیل می‌شود و بنابه ضرب المثل ترکی ائل گوجی، سیل گوجی می‌شود.

برای بررسی ظرفیت‌ها و توانمندی‌های تعاونی‌ها در آذربایجان شرقی با حسین فتحی مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان شرقی و مدیرعامل یکی از تعاونی‌های برتر استان به گفت‌وگو پرداختیم.

سهم ۶٫۳ درصدی تعاونی‌های آذربایجان شرقی از تعاونی‌های کل کشور

حسین فتحی در این گفت‌وگو با اشاره و نقش و اهمیت تعاونی‌ها در تولید و اشتغال استان، تاکید کرد: نقش و جایگاه تعاون در گام دوم انقلاب باید بیش از گذشته مورد توجه قرار گیرد.

وی در پاسخ به این سؤال که تعاون چرا در ایران کوچک است اما در سطح بین المللی به صورت شرکت‌های چند ملیتی هم تعاونی داریم؟ ابراز داشت: بر اساس قانون، باید ۲۵ درصد از تولید ناخالص ملی از بخش تعاون تأمین می‌شد ولی اکنون کمتر از ۵ درصد است. به اعتقاد من یکی از راه‌های حمایت از نخبگان و ایجاد ارزش افزوده و اشتغال در حوزه تعاونی‌ها این است که باید شرکت‌های تعاونی دانش بنیان حمایت شوند و معتقدم این تعاونی‌ها حتی یک گام جلوتر از تعاونی کوچک و زودبازده هستند.

بیشتر بدانید …
برگزاری بیش از ۹۰رویداد در مرکز نوآوری و شتابدهی جوانان ایلام

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان شرقی، با اشاره به اینکه در استان ۱۱ شرکت تعاونی دانش بنیان را تشکیل دادیم، تصریح کرد: برای دانش بنیان کردن تعدادی از شرکت‌ها و تبدیل ایده به تجاری سازی کمک می‌کنیم، ضمن اینکه در حوزه بازاریابی هم که یکی از عمده‌ترین مشکل این تعاونی‌هاست، حمایت کرده و در فروش محصولاتشان کمک و همراهی داریم.

وی از فعالیت ۶۹ هزار تعاونی در کل کشور خبر داد و گفت: این تعاونی‌ها در کشور، بیش از یک میلیون و ۷۰۰ هزار اشتغال ایجاد کرده است.

فتحی با بیان اینکه در آذربایجان شرقی ۴ هزار و ۳۷۴ تعاونی در استان داریم که ۶٫۳ درصد از تعاونی‌های کشور در این استان است، ابراز داشت: سهم تعداد تعاونی‌های استان ما در سال گذشته ۵٫۸ بود که امسال به ۶٫۳ رسیده است و اکنون استان آذربایجان شرقی بعد از استان‌های تهران، خراسان رضوی، فارس و مازندران رتبه پنجم تعداد تعاونی‌ها را به خود اختصاص داده است.

وی افزود: بیش‌ترین سهم تعاونی‌های استان را به ترتیب بخش خدمات با ۳۱ درصد، صنعت با ۲۱ درصد و کشاورزی با ۱۵ درصد بیش از ۴۲ هزار شاغل دارند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان شرقی، بهترین روش افزایش تعداد تعاونی‌ها را حمایت از تعاونی‌های دانش بنیان برای بهبود اشتغال و رونق تولید دانست و خاطر نشان کرد: تجاری سازی ایده‌های دانش بنیان در قالب تعاونی‌ها می‌تواند به رونق تعاونی‌ها و ایجاد ارزش افزوده برای استان همراه با اشتغال بیانجامد.

مطالعه این مطلب می‌تواند برای شما مفید باشد
افتتاح مرکز نوآوری و شتابدهی جهاددانشگاهی استان سمنان

وی با اشاره به اینکه توجه تعاونی به سه محور بوده و جلوه گاه عدالت و همکاری است، گفت: تعاون باید محور سیاسی (آزادی عمل نسبت به سایر شرکت‌ها و دموکراسی برای انتخاب مدیران شرکت)، اقتصادی (در تعاونی هر فرد یک رأی دارد و میزان رأی نسبت به حجم سرمایه نیست) و فرهنگی (ارزش‌های اخلاقی، صداقت. و احترام به رأی) را مورد توجه قرار داد و این یعنی همکاری برای رشد همزمان است که به نوعی چشمه جوشان اشتغال و کارآفرینی است.

فتحی، احساس مالکیت بین اعضا در تعاونی‌ها را در افزایش بهره وری و کارآمدی بسیار با اهمیت دانست و ابراز داشت: اعضای تعاونی و کارگران به دلیل اینکه در انتخاب هیئت مدیره و مدیرعامل و… نقش دارند احساس مالکیت داشته و بهره وری بالاست.

وی رویکرد حمایتی دولت در تشکیل تعاونی‌ها را مورد اشاره قرار داد و افزود: حمایت‌های مالی به صورت تخصصی بوده و بانک توسعه تعاون و صندوق ضمانت تعاون از جمله آنهاست، از سوی دیگر، معافیت بیمه و مالیات ۲۰ الی ۲۵ درصدی هم به تعاونی‌ها اختصاص می‌یابد.

کرونا یکی از عوامل رکورد در تعاونی‌های مصرف

در ادامه، با علی رحیمی، مدیرعامل اتحادیه شرکت‌های تعاونی مصرف کارکنان دولت استان آذربایجان شرقی هم در مورد توانایی و ظرفیت تعاون، اظهار داشت: این اتحادیه در سال ۵۳ تأسیس شده و ۵۶ عضو حقوقی و ۶۵ هزار عضو حقیقی دارد که سه تعاونی اسکاد، فرهنگیان و کارگران اتحادیه تعاونی‌ها را تشکیل داده‌اند.

وی توزیع کالاهای اساسی مثل گوشت و مرغ و برنج و… را با قیمت مناسب و شرایط مناسب از جمله خدمات تعاونی‌های مصرف عنوان کرد و افزود: اعضای ما کارگری و فرهنگی و کارمندی است و با حمایت مسئولان، کالاها را با اقساط بلندمدت‌تری اعطا کنیم. ضمن اینکه جهیزیه را با اقساط بلندمدت و بدون کمترین درصدی به خانواده‌های اعضا تقدیم می‌کنیم.

رحیمی، کرونا را یکی از عوامل رکورد در تعاونی‌های مصرف عنوان کرد و گفت: این تعاونی‌ها در ایام کرونا تحت فشار بودند و با حمایت از این تعاونی‌ها سرپا بمانند.

دلایل سودده و زیان ده بودن تعاونی‌ها

در ادامه، حسین فتحی در پاسخ به سوالی در مورد اینکه آیا شرکت‌های تعاونی سودده هستند؟ ابراز داشت: سودده یا زیان ده بودن تعاونی‌ها متفاوت است، برخی سودده و برخی زیان ده هستند. اما شرکت‌های تعاونی موفق بیش از ناموفق است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان شرقی، با اشاره به اینکه تعاونی‌های موفق، شرکت‌هایی بوده‌اند که اعتماد آفرینی داشتند لذا سودده شدند خاطر نشان کرد: شفاف سازی مالی و نقدینگی، عمل به قانون، برنامه ریزی دقیق، مدیریت و اهلیت اعضای هیئت مدیره و مدیرعامل باعث اعتمادسازی و در نتیجه سوددهی شرکت تعاونی است.

وی ادامه داد: برخی تعاونی‌های مشکل دار هم داریم که اغلب آنها تعاونی‌های مسکن است چراکه زمین معارض دار می‌خرند و هر روز در دادگاه هستند، اعضا هیچگاه اجازه نداده‌اند پروژه مشکل دار اجرا کند لذا مدیران تعاونی در این امر باید اهلیت و توانمندی لازم راداشته باشند تا سرمایه مردم هدر نرود.

مطالعه این مطلب میتواند برای شما مفید باشد
مشارکت مردم در تجاری‌سازی طرح‌های دانش‌بنیان

فتحی با اشاره به اینکه تعاونی‌های مشکل دار از بین ۴۳۷۴ تعاونی خیلی کم هستند ابراز داشت: ۴۲ هزار مسکن توسط تعاونی‌های مسکن استان تحویل مردم شده اما برخی تعاونی‌ها مشکل دارند که باید مشکلات آنها بررسی و رفع شود.

وی در پاسخ به اینکه آیا برای شفافیت مالی تعاونی‌ها، قانون پیشبینی هایی دارد؟ تصریح کرد: دو نوع نظارت داخلی و خارجی بر تعاونی‌ها داریم. نظارت داخلی حسابرسی است و باید در یک سال مالی مورد نظارت و حسابرسی باشد اما نظارت خارجی هم توسط شرکت‌های حسابرسی انجام می‌شود که باید مورد تأیید مجمع قرار گرفته و مغایرت مالی نداشته باشد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان شرقی، با اشاره به اینکه شرکت‌های تعاونی توسعه و عمران شهرستان‌ها که شرکت‌های جدید است، بر اساس قانون اصل ۴۴ در اولویت واگذاری برخی شرکت‌ها قرار دارند، اضافه کرد: این تعاونی‌ها علاوه بر اینکه سرمایه‌های خرد مردم را تقویت می‌کنند، در آبادانی شهرها هم موثرند و در تحولات سیاسی، اقتصادی و فرهنگی شهرستان‌ها اثرگذاری می‌کنند.

وی در پایان تاکید کرد: شرکت‌های تعاونی دانش بنیان می‌توانند نقش موثری در اشتغال داشته باشند و تولیدات خود را به صورت علمی پیش ببرند، با همه تلاش‌ها، فعلاً ۱۱ شرکت تعاونی دانش بنیان داریم که ۶ شرکت مجوز معاونت علمی ریاست جمهوری را دریافت کرده‌اند و تلاش می‌کنیم با راه اندازی کارخانه نوآوری در استان که با همکاری معاونت علمی سپاه عاشورا پیگیری می‌شود، شرکت‌های غیر دانش بنیان را هم با آموزش‌ها و پژوهش‌های لازم به شرکت‌های تعاونی دانش بنیان و فناور تبدیل کنیم.

 

منبع:خبرگزاری تسنیم

hhh

ثبت دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *