پنج شنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۱
خبر بازی

فضای مجازی، تهدید یا فرصت؟

چگونه تهدیدهای بازی‌های رایانه‌ای را به فرصت تبدیل کنیم؟

طبق بررسی‌های انجام شده با توجه به آسیب‌های جدی بازی های رایانه‌ای، فرهنگ‌سازی در نحوه استفاده از این بازی‌ها بسیار مهم و ضروری است

امروزه با رشد خیره کننده فناوری اطلاعات و ارتباطات، صنعت بازی های رایانه به سرعت در حال پیشرفت است و شرکت های تولید کننده بازی های رایانه ای در دنیا تا آنجا که ممکن است سعی دارند کاربران را درگیر کنند و بیشترین درآمدها و فروش محصولات فناورانه را نصیب خود سازند.

آثار روحی نامحسوس
مطالعات نشان می دهد بازی های رایانه ای می تواند آثار مثبت و یا منفی بسیاری بر روح و جسم مخاطبان به خصوص کودکان و نوجوانان داشته باشد این در حالی است که بسیاری از خانواده ها، بازی‌های رایانه‌ای را تنها یک سرگرمی می دانند.
از جمله آسیب‌ها و تهدیدات بازی های رایانه‌ای می توان به تقویت حس پرخاشگری، انزوا طلبی، تنبل شدن ذهن، افت اخلاقی، افت تحصیلی، بی نظمی و خودمحوری و بحران هویت اشاره کرد. متاسفانه خشونت، درگیری، تیراندازی و قتل، محور اصلی محتوای بازی‌های زیادی است که همیشه تعدادی از آنها در جدول پرفروش‌ترین بازی‌های روز دنیا هستند.

هنگامی که یک بازیکن ساعت‌ها وقت خود را صرف بازی کردن نقش یک انسان با این ویژگی‌ها می‌کند، کوچکترین اثر آن کمرنگ شدن عاطفه و عادی شدن صحنه‌های خشن و دردناک برای اوست و در نتیجه ممکن است باعث ارتکاب این اعمال در دنیای واقعی توسط بازیکن شود. انتشار خشونت و مسائل غیراخلاقی از طریق بازی‌های رایانه‌ای یکی از مهمترین چالش‌هایی است که امروزه گریبانگیر خود غربی‌ها شده است. سالانه ده‌ها مورد از جرم و جنایت، قتل و مرگ‌ومیر ناشی از بازی‌های رایانه‌ای در کشورهای مختلف دنیا گزارش می شود.

صدمات خلاً فرهنگ‌سازی لازم
بی اعتنایی نسبت به این موضوع، ناشی از ضعف در فرهنگ سازی و اطلاع رسانی در زمینه فرصت و تهدیدها بازی‌های رایانه‌ای است. از این رو انتخاب بازی های نامناسب و استفاده بیش از حد از آنها می‌تواند پیامدهای منفی بسیاری برای کاربران در پی داشته است. همچنین کمبود فرهنگ سازی در راستای استفاده از ابزارهایی مانند رده بندی سنی بازی ها، خانواده را در مواجهه با این پدیده نوظهور در وضعیت انفعال قرار داده است. لذا لازم است به مخاطبان بازی آموزش های لازم در این زمینه ارائه شود و تلاش شود تا استفاده از ابزارهای فوق، به یک فرهنگ عمومی تبدیل گردد.

برنامه ملی بازی های فضای مجازی
بر این اساس یکی از الزامات مهم در مساله بازی‌های رایانه‌ای، بهبود اطلاع‌رسانی و فرهنگ سازی به خانواده‌ها است که در این باره باید طبق برنامه ملی بازی های فضای مجازی مصوب شورای عالی فضای مجازی اقدامات مختلفی انجام شود که برخی از این اقدامات عبارت است از:

معرفی و فرهنگ سازی نظام رده بندی سنی و همچنین آموزش عمومی در خصوص فرصت ها و مخاطرات بازی های رایانه ای در قالب های مختلف
ایجاد مرکز مشاوره درباره نظام ملی رده بندی سنی بازی های رایانه ای
راه اندازی بازی سراها با شرایط مناسب.
همچنین طبق مصوبه شورای عالی فضای مجازی در برنامه ملی بازی های رایانه ای، برای تحقق این اقدامات، سازمان های مختلفی باید ایفای نقش کنند که از جمله این نهادها می توان به صداوسیما، شهرداری، سازمان تبلیغات اسلامی، وزارت آموزش و پرورش، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت ورزش و جوانان، حوزه علمیه و وزارت علوم تحقیقات و فناوری اشاره کرد. مسلما هم افزایی و هماهنگی این دستگاه ها در فرهنگ سازی تولید و مصرف بازی های رایانه می تواند اتفاقات بسیار خوبی در زمینه رشد و ارتقای فضای مجازی در کشور رقم بزند.

منبع:تسنیم

hhh

ثبت دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *