فناوری خبر

چه نرخی برای اینترنت پیام‌رسان‌‌های داخلی محاسبه می‌شود؟

مصوبه امسال مجلس محاسبه یک پنجم برای پیام‌رسان‌هاست اما تأکید معاون وزیر برای محاسبه بر اساس تعرفه قبلی یک سوم است؟ اما کدام تعرفه معیار عمل است؟

به گزارش استارتاپ خبری عصر هشتم، بحث پایان دادن به رایگان بودن شاد و هزینه دار شدن این اپلیکیشن در اواخر دولت یازدهم از سوی وزارت ارتباطات مطرح شد که در دولت قبلی اجرایی نشد و در دولت جدید هم رد شد و پرونده این موضوع بسته شد و شبکه شاد با نظر آیت الله ابراهیم رئیسی، رئیس شواری عالی فضای مجازی رایگان مانده است.

اما مطرح شدن موضوع هزینه دار شدن این اپلیکیشن، ابهامی را درباره تعرفه فعلی استفاده از پیام رسان های داخلی رقم زد که پاسخ روشنی برای آن پیدا نکرده ایم.

ماجرا از این قرار است که وقتی مسئولان وزارت ارتباطات در دولت یازدهم در پی هزینه‌دار کردن «شاد» برآمدند، رقمی را به عنوان تعرفه استفاده از آن مطرح کردند که با مقررات موجود در خصوص تعرفه پیام‌رسان‌های داخلی در تضاد بود. این موضوع یک ابهام جدی را در خصوص تعرفه کلیه پیام‌رسان‌های داخلی ایجاد کرد.

تعرفه استفاده از شبکه پیام‌رسان داخلی، چرا یک سوم اینترنت؟

در آن زمان، حسین فلاح جوشقانی، معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات وقتی که رایگان نبودن سامانه دانش‌ آموزی شاد از ابتدای تیر سال جاری را اعلام کرد، درباره تعرفه مورد نظر برای استفاده از سامانه شاد تاکید کرد: از اول تیرماه تعرفه استفاده از این سامانه همانند تعرفه پیام رسان های داخلی، به صورت یک سوم تعرفه اینترنت بین‌ الملل محاسبه می‌ شود.

مطالعه این خبر می‌تواند برای شما مفید باشد
امکان ادامه فعالیت پیام‌رسان‌های خارجی بر اساس ضوابط و قوانین داخلی کشور

تعرفه یک سومی از آنجایی ناشی می شود که سازمان تنظیم مقررات در دی‌ ماه سال ۹۶ با هدف حمایت از پیام‌ رسان‌های داخلی طی مصوبه‌ ۲۵۶ کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات اعلام کرد که تعرفه دیتا برای استفاده از پیام‌ رسان‌های داخلی یک‌ سوم تعرفه ترافیک بین‌ الملل محاسبه شود.

به این ترتیب وزارت ارتباطات تعرفه یک سوم اینترنت را برای شاد در نظر داشت.

این موضوع به صورت رسمی در سایت رسمی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی درج شد.

تعرفه استفاده از شبکه پیام‌رسان داخلی، چرا یک پنجم؟

اما در حالی که وزارت ارتباطات تعرفه جدید شاد را به عنوان یک پیام رسان یک سوم به اپراتورهای ارائه دهنده سرویس اعلام کرده بود، قانون مصوب و جاری کشور قیمت کمتری را پیشنهاد می کند.

براساس مصوبه اسفند ماه سال ۹۹ مجلس شورای اسلامی، تعرفه اینترنت پیام رسان های داخلی یک پنجم پیام رسان خارجی تصویب شده است.

مطالعه این مطلب به شما پیشنهاد می‌شود
شبکه ملی اطلاعات به معنی قطع اینترنت نیست

این موضوع مربوط به زمانی است که نمایندگان مجلس در بررسی بخش درآمدی لایحه بودجه سال ۱۴۰۰، یک ردیف به بند الحاقی (۲) تبصره ۱۸ ماده واحده این لایحه اضافه کردند و با این ترتیب دولت مکلف شد که نرخ تعرفه اینترنت را برای استفاده از پیام‌ رسان‌ های داخلی ۲۰ درصد نرخ تعرفه پیام‌ رسان‌های خارجی تعیین کند که همان یک پنجم است.

خبر مربوط به این مصوبه به صورت گسترده بازنشر شده و قابل دیدن است.

برای مثال در این باره در سایت رسمی خبرگزاری جمهوری اسلامی ببینید: تعرفه اینترنت پیام‌رسان‌های داخلی یک پنجم پیام‌ رسان‌های خارجی می‌ شود

اما تعرفه پیام‌رسان داخلی چقدر باید باشد؟

بررسی توضیحات فلاح جوشقانی معاون وزیر ارتباطات که می گوید: «از اول تیرماه تعرفه استفاده از این سامانه (شاد) همانند تعرفه پیام رسان های داخلی می شود» و همچنین بازخوانی گفت و گوی قبلی این معاون وزیر ارتباطات با رضاخواه نماینده مجلس و از موافقان تصویب طرح کاهش هزینه استفاده از پیام رسان های داخلی، تاکید بر این مطلب دارد که وزارت ارتباطات، شاد را مانند پیام رسان های داخلی به حساب می آورد و پیام رسان داخلی هم طبق قانون متاخر باید مشمول تعرفه یک پنجمی شود نه تعرفه یک سومی.

مطالعه بیشتر…
ارزیابی وضعیت موجود شبکه ملی اطلاعات و وظایف دولت جدید

به این ترتیب با دو مصوبه درباره تعرفه استفاده از پیام رسان داخلی، مواجه هستیم. یکی مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات که تعرفه پیام رسان داخلی را یک سوم تعرفه اینترنت بین الملل می داند و دیگری، قانون سال ۱۴۰۰ که تعرفه یک پنجمی را برای استفاده از پیام رسان داخلی وضع کرده است.

با توجه به اینکه مسئولان وزارت ارتباطات پس از تصویب مصوبه مجلس، بر تعرفه یک سومی پیام رسان داخلی تاکید دارند و قانون تعرفه صحیح را یک پنجم می داند، مشخص نیست که اکنون چه تعرفه ای ملاک محاسبه توسط اپراتورها برای کاربران قرار می گیرد و طبق قانون چه تعرفه ای باید برای کاربران محاسبه شود.

در این باره نیاز است که مسوولان وزارت ارتباطات و سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در پی ابهامی که ایجاد کرده اند، توضیحاتی را برای شفاف شدن موضوع ارائه کنند.

 

منبع: فارس

hhh

ثبت دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *