بین الملل فناوری خبر

چرا فیسبوک، واتساپ و اینستاگرام از دسترس خارج شد؟

گمانه‌زنی‌های بسیار زیادی درباره قطعی چندین ساعته پلتفرم‌های کمپانی فیسبوک شامل این شبکه اجتماعی، واتس‌اپ و اینستاگرامعلت این اتفاق منتشر شده است.

به گزارش استارتاپ خبری عصر هشتم، فیسبوک هنوز به صورت رسمی دلیل قطع شدن پلتفرم‌های خود را توضیح نداده و تنها با انتشار چند توییت، از تلاش برای رفع مشکلات و سپس برطرف شدن ایرادات و آنلاین شدن مجدد سرویس‌های خود خبر داد. اما در ردیت خبرهای جالب‌تری در جریان بود.

طبق گفته یکی از مهندسان فیسبوک در ردیت، در اشتباهی بزرگ، آپدیتی که مهندسان فیسبوک برای تجهیزات شبکه این شرکت ارسال کرده بودند باعث مشکلی در تنظیمات آن‌ها شده، و در نتیجه این تجهیزات نمیتوانستند IP سرورهای فیسبوک را به سایر BGP ها مخابره کنند. همچنین این آپدیت اشتباه باعث شد مهندسان نتوانند از راه دور تجهیزات شبکه فیسبوک را اصلاح کنند.

در نتیجه تنها کسانی که دسترسی فیزیکی به این تجهیزات داشتند قادر به تغییر در تنظیمات و اصلاح بودند. اما همین افراد نیز مجوز لازم برای دسترسی نرم افزاری به شبکه را نداشتند.

اگر DNS را دفترچه تلفن اینترنت فرض کنیم، BGP سیستم مسیریابی اینترنت است که مشخص می‌کند داده‌های اینترنتی از چه مسیری از فرستنده به گیرنده میرسند.

وب‌سایت Wired نیز در گزارشی به این اتفاق پرداخت و تلاش کرد علت قطعی فیسبوک، اینستاگرام و واتس‌اپ را از متخصصین شبکه جویا شود. در این گزارش نیز عنوان شده که دلیل اصلی قطعی سرویس‌های فیسبوک احتمالا مشکل در DNS است که به دلیل اعمال تنظیمات اشتباه از طرف فیسبوک و ناپدید شدن مسیرهای BGP است.

انتظار می‌رود فیسبوک به زودی دلایل فنی قطعی سرویس‌های خود را منتشر کند، اما ممکن است این اتفاق رخ ندهد و تنها بیانیه‌های خبری کلی، بدون ارائه توضیحات فنی در این خصوص منتشر شوند.‌

hhh

ثبت دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *