شنبه ۷ خرداد ۱۴۰۱
اقتصاد دیجیتال فناوری خبر

پایتخت‌نشینان صاحب بیشترین سهم معاملات ارز دیجیتال ایران

معاملات ارز دیجیتال ایران - عصرهشتم

پایتخت‌نشیان طبق گزارش سالانه نوبیتکس، بیشترین سهم از معاملات بازار ارزهای دیجیتال را در بازارهای تتری و ریالی را به خود اختصاص داده‌اند

به گزارش استارتاپ خبری عصر هشتم، در بخشی از گزارش سالانه نوبیتکس که به بررسی سهم هر استان در معاملات رمز ارز کشور پرداخته است، تهرانی‌ها بیشترین سهم از معاملات خود را بازار رمزارز به خود اختصاص داده‌اند و پس از آن استان‌هایی چون خراسان رضوی و آذربایجان شرقی در رتبه دوم و سوم قرار گرفته‌اند.

به نظر بخشی از این موضوع هم به توزیع شاخص ثروت مربوط است. طبق بررسی‌ شاخص توزیع ثروت، تهرانی‌ها بیشترین میزان دارایی ارزهای دیجیتال را در بین تمامی استان‌های کشور دارند.

طبق این گزارش از ۳میلیون و ۵۰۰ هزار کاربر این صرافی ارز دیجیتال، ۲۶ درصد آن‌ها تهرانی هستند و بالاترین رتبه سرمایه گذاری را هم در بازار رمزارزها دارند و ۱۸ درصد سبد دارایی سرمایه‌گذاران تهرانی را بیت‌کوین تشکیل می‌دهد.

در این بررسی‌ها، ارزی که رتبه دوم را از آن خود می‌کند، اتریوم است که سهم آن ۱۶ درصد است. رتبه اول و دوم نشان می‌دهد که ساکنان استان تهران به دنبال سرمایه‌گذاری بلندمدت و کم ریسک‌تر هستند.

رتبه سوم و چهارم هم به دوج‌کوین و کاردانو تعلق می‌گیرد که به ترتیب هر کدام ۱۴ و ۱۰درصد سهم در این سبد دارند.

طبق داده‌های منتشر شده در گزارش سال نوبیتکس، حدود یک سوم کل دارایی موجود در کیف پول کاربران این صرافی ارز دیجیتال در اختیار سرمایه‌گذاران تهرانی است و فعالان این استان بیشترین تاثیر را بر معاملات رمزارز ایران دارند.

از طرفی میانگین دارایی موجود در کیف پول، سرمایه گذاران استان تهران در رتبه اول قرار دارند.

شاخص ثروت نشان می‌دهد، میانگین ارزش دارایی سرمایه‌گذاران تهرانی حدود ۲۴درصد بالاتر از میانگین کل کشور است.

فعالیت مرورگر جدید اوپرا در ارزهای دیجیتال و بلاک چین

۲۶ درصد معاملات رمزارز در تهران

۲۶درصد از معاملات ارزهای دیجیتال توسط تهرانی‌ها انجام شده است. در کنار این موضوع باید اشاره کرد که معاملات ارز دیجیتال به دو روش ریالی و تتری انجام می‌شود.

معاملات ریالی در بین ایرانی‌ها طرفدار بیشتری دارد اما بازار معاملات تتری هم طرفداران خود را دارد.

در تمامی استان‌ها بازارهای ریالی محبوب‌تر از بازارهای تتری است، اما نسبت این بازارها در هر استان متفاوت است.

به طورمثال باتوجه به داده‌های منتشر شده به طور میانگین ۱۱ درصد معاملاتی که توسط کاربران نوبیتکس در سال ۲۰۲۱ صورت گرفته، مربوط به بازارهای تتری بوده، اما در برخی استان‌ها شرایط متفاوت است. در تهران محبوبیت بازارهای تتری به ۲۴درصد می‌رسد.

منبع: دیجیاتو

hhh

ثبت دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *