یکشنبه ۲ آبان ۱۴۰۰
استارتاپ فناوری خبر

ورود ۴هزار ونتیلاتور ساخت دانش‌بنیان‌های ایرانی به چرخه درمان کشور

۲شرکت دانش‌بنیان از ابتدای شیوع ویروس کرونا ۴هزار دستگاه ونتیلاتور ایرانی را ساخته و وارد چرخه درمان کشور کرده‌اند.

به گزارش استارتاپ خبری عصر هشتم، محمدرضا کمپانی مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان تولید کننده تجهیزات پزشکی اظهار داشت: ونتیلاتور مورد نیاز در «آی سی یو» را دو شرکت دانش بنیان تولید کننده در کشور به هنگام اوج و شیوع ویروس کووید ۱۹ تأمین کرده‌اند.

کمپانی با بیان اینکه یکی از این شرکت‌ها سال‌ها تولید کننده ونتیلاتور بوده و دیگری در دروه کرونا به تولید انبوه رسید، گفت: هر یک از این شرکت‌های دانش بنیان، ۲ هزار دستگاه ونتیلاتور را وارد چرخه درمان کشور کردند؛ جمعاً ۴ هزار دستگاه ونتیلاتور توسط هیات امنای صرفه جویی ارزی وزارت بهداشت از این شرکت‌ها خریداری شد.

نایب رئیس اتحادیه صادرکنندگان تجهیزات پزشکی ایران با تاکید بر اینکه این حجم از تولید ونتیلاتور توسط این شرکت‌ها کار بزرگی بود، خاطرنشان کرد: در حال حاضر هم هیات امنا طی مناقصاتی در حال تامین ونتیلاتورهای ساخته شده در این شرکت‌ها برای ذخیره استراتژیک است.

نایب رئیس اتحادیه صادرکنندگان تجهیزات پزشکی ایران با اشاره به ظرفیتی که قرار است توسط این شرکت‌های دانش بنیان به تولید برسد گفت: تولید ۲ سری ۳۰۰ دستگاهی و ۲ سری ۲۰۰ دستگاهی ونتیلاتور برای تامین ذخیره استراتژیک توسط این شرکت‌ها در دستور کار این شرکت‌های دانش بنیان قرار گرفته است.

مطالعه این مطلب به شما پیشنهاد می‌شود
سرمایه‌گذاری دیجی کالا در استارتاپ‌های منتخب

وی تاکید کرد: با توجه به اینکه بخش آی سی یو به ونتیلاتور اختصاص پیدا نمی‌کند بلکه دستگاه‌های دیگر، تخت، محیط و پرستار و پزشک هم برای این موضوع باید در نظر گرفته شود، تهیه هر یک از ونتیلاتورها باید با برنامه ریزی باشد. این نشان می‌دهد ایجاد یک تخت با ونتیلاتور و تامین نیروهای انسانی مختص آن همچون پرستار و پزشک هزینه بر و قابل برنامه ریزی است.

نایب رئیس اتحادیه صادرکنندگان تجهیزات پزشکی ایران افزود: وزارت بهداشت برای این موضوع حتماً تدبیری اندیشیده شده است تا در صورت تامین ونتیلاتور سایر موارد را در نظر بگیرد.

کمپانی گفت: زمانی که که کشورهای دیگر نیاز داشتند کشور ما هم نیاز داشت اما در زمان اوج کرونا این دو شرکت نیاز داخل را تامین کردند و اجازه صادرات نداشتند؛ اکنون محدودیت‌های صادراتی برداشته شده ولی باید کشورهای متقاضی وجود داشته باشد که این شرکت‌ها بتوانند به مقوله صادرات وارد شوند.

مطالعه این مطلب می‌تواند برای شما مفید باشد
پویش ری‌برندینگ شرکت‌های دانش بنیان و استارتاپ‌های استان خراسان رضوی

به گفته وی، این شرکتها اکنون به صورت محدود صادرات دارند. این دو شرکت در حال صادرات اندک هم هستند و گواهی ce هم اخذ کرده‌اند.

مدیر عامل شرکت دانش بنیان تولید کننده تجهیزات پزشکی مستقر در پرک فناوری پردیس افزود: ما در این شرکت دستگاه بیهوشی به همراه ونتیلاتور را تولید می‌کنیم که قابلیت استفاده در «آی سی یو» هم داشت ولی با توجه به اینکه دو شرکت دیگر تامین کننده بودند در عرصه تامین ونتیلاتور ورود نکردیم.

منبع:خبرگزاری مهر

ثبت دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *