پنج شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۱
بین الملل فناوری خبر

هک‌ کردن رؤیا؛ برنامه غول های دنیای تکنولوژی برای خواب‌ کاربران

هک‌ کردن رؤیا - عصر هشتم

بزرگان دنیای تکنولوژی مانند گوگل ، اپل و آمازون موفق به ساخت دستگاه‌های هوشمندی شده‌اند که می‌توانند بر خواب افراد نظارت داشته باشند.

به گزارش استارتاپ خبری عصر هشتم، از جمله فناوری ‌های طراحی شده حسگر رادار آمازون است که به‌ زودی به دستگاه‌های اکو، گوشی آیفون و اپل واچ، فیت‌بیت گوگل و نست هاب اضافه می‌شود.

 علیرغم اینکه اعلام شده که این دستگاه‌ها و داده‌هایی که جمع‌آوری می‌کنند، برای بهبود خواب کاربران طراحی شده‌اند، اما تصور دنیایی که در آن گوشی‌ها و اسپیکرهای هوشمند به ابزاری برای تبلیغات شبانه حین خواب و جمع‌آوری داده بدون اطلاع ما تبدیل شده‌اند، کار سختی نیست.

حتی اگر با رضایت کامل به این شرکت‌ها اجازه دهیم داده‌های خواب ما را جمع‌آوری کنند، آگاهی از اینکه دقیقاً با این داده‌ها چه می‌کنند، تقریباً غیرممکن است.

با تکنولوژی این داده‌ها می‌تواند در اختیار شرکتی قرار گیرد که داروی خوا‌ب‌آور می‌فروشد پس، برای هنگامی که خواب ناآرامی را تجربه کرده‌اید، هنگام وب‌گردی مرتب با تبلیغ داروهای خواب‌آور رو‌به‌رو می‌شوید،

در تمام این مدت نیز داده‌های مربوط به کیفیت خواب از جمله تغییرات در نفس کشیدن و ضربان قلب، به این شرکت‌ها می‌گوید آیا محرک‌های آن‌ها مؤثر بوده‌اند و اینکه محرک‌های بعدی را چگونه طراحی کنند تا تأثیر آن‌ها بیشتر شود.

مشاهده این مطلب می‌تواند برای شما مفید باشد
ساخت دستگاه تشخیص اختلالات بدن حین خواب در ایران

رؤیاسازی؛ تهدیدی علیه خاطرات و هویت ما

البته علم خواب و رؤیا هنوز به اندازه‌ای پیشرفت نکرده تا سناریوهای ترسناکی را به واقعیت تبدیل کند و بتواند چنین تأثیر گسترده‌ای بر رفتار مصرف‌کننده در حالت بیداری داشته باشد، بااین‌حال، شرکت‌ها از دانشی که در‌حال‌حاضر دراختیار دارند، برای کشف تکنیک‌های جدید بازاریابی استفاده می‌کنند تا شرایط را برای زمانی که تکنولوژی لازم توسعه داده شد، آماده کرده باشند.

اگر از فعالیت‌های آنلاین و ردپای اینترنتی‌مان درسی گرفته باشیم، این است که این داده‌ها بعد از جمع‌آوری می‌توانند فروخته شوند، لو بروند، علیه ما یا برای مقاصد تجاری بدون کسب رضایت ما استفاده شوند و ما دربرابر تمام این سناریوها اغلب بی‌دفاع هستیم.

 

منبع:   zoomit

 

 
hhh

ثبت دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *