پنج شنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۱
فناوری محتوای دیجیتال خبر

هوش مصنوعی چه مزایا و تأثیراتی در تجارت الکترونیک دارد؟

هوش مصنوعی در تجارت الکترونیک با سرعتی زیادی در حال رشد است و انتظار می رود درآمد هوش مصنوعی تا سال ۲۰۲۵ به ۳۶.۸میلیارد دلار در سراسر جهان برسد.

به گزارش پایگاه خبری عصر هشتم، تجارت الکترونیکی در طی دهه های اخیر با جهش های فزاینده ای پیشرفت کرده است و امکان خرید یکپارچه و آسان را برای کاربران اینترنت را فراهم کرده است. مزایای متعدد بسترهای خرید آنلاین باعث شده، تعداد خریداران دیجیتالی در سال ۲۰۲۰ از ۲ میلیارد نفر فراتر رفته و حدود ۲۵ درصد از مردم جهان به صورت آنلاین خرید کنند.

هوش مصنوعی یکی از فناوری‌های بسیار مهم مهم در تجارت الکترونیک است، امروزه فناوری هوش مصنوعی بیشترین تاثیر را در تجارت الکترونیک داشته و در سال‌های آینده نیز این تاثیرات بیشتر نیز خواهد شد.

پیش بینی تقاضای آینده

هوش مصنوعی با تجزیه و تحلیل الگوی مصرف و پیش‌بینی نیازهای موجود، به سیستم‌عامل‌های تجارت الکترونیک کمک می‌کند تا تقاضای آینده را پیش‌بینی کنند. این افزایش کارایی باعث کاهش هزینه‌ها و بهبود عملکرد تجاری می‌شود.

همچنین تکنیک‌های فناوری هوش‌مصنوعی مانند تجزیه و تحلیل پیشرفته داده‌ها و یادگیری ماشین امکان تهیه ابزارهای هوشمند مدیریت و شناسایی تقلب و کلاهبرداری را فرآهم می‌کند و به شرکت‌ها این امکان را می‌دهد تا از تجربیات قبلی برای افزایش امنیت تجارت مجازی خود استفاده کنند.

افزایش رضایت مشتری همراه با افزایش درآمد

همچنین یافته ها نشان می دهد هوش مصنوعی در افزایش تلاش ها و فروش شرکت‌ها در بازاریابی بسیار موثر بوده است. علاوه بر رویکرد قیمت گذاری پویا، هوش مصنوعی می تواند تجزیه و تحلیل قوی و پیش بینی فروش را ارائه دهد.

بررسی ها نشان می دهد اکثر سازمان‌هایی که از هوش‌مصنوعی در سیستم عامل‌های تجارت الکترونیکی خود استفاده می‌کنند، تا سال ۲۰۲۳ حداقل ۲۵‌درصد افزایش رضایت مشتری را همراه با افزایش درآمد و کاهش هزینه خود به دست خواهند آورد

. استفاده از فناوری هوش مصنوعی دو جنبه مثبت دارد. از یک طرف، وقتی در زمینه‌هایی مانند کشف تقلب، بهینه‌سازی قیمت و تقسیم‌بندی مشتریان استفاده می‌شود، می‌تواند سبب افزایش کارایی تجارت شود. از طرفی دیگر این فناوری با ارائه توصیه‌هایی در مورد محصول و ارائه شخصی‌سازی محتوا و بهبود قابلیت‌های جستجو پتانسیل زیادی برای افزایش تجربه کاربر دارد.

مطالعه این مطلب میتواند برای شما مفید باشد

کمک هوش مصنوعی به آتش‌نشان‌ها

درآمد ۳۶میلیارد دلاری هوش مصنوعی تا ۲۰۲۵

هوش مصنوعی در تجارت الکترونیک با چنان سرعتی در حال رشد است که انتظار می رود درآمد هوش مصنوعی تا سال ۲۰۲۵ به ۳۶٫۸ میلیارد دلار در سراسر جهان برسد. همچنین طبق پیش بینی ها، سهم بازار هوش مصنوعی در خرده فروشی تجارت الکترونیک در سال ۲۰۲۷ به ۲۳ میلیارد دلار برسد، این میزان در سال ۲۰۲۰، حدود ۴ میلیارد دلار بوده است.

مطالعه این مطلب میتواند برای شما جالب توجه باشد
تشکیل کمیته ملی مشورتی هوش مصنوعی توسط دولت آمریکا

آمریکا و ژاپن پیشتاز تجارت الکترونیک در دنیا

بررسی ها نشان می دهد کشورهای ایالات متحده آمریکا با ۹۵۸۰ میلیارد دلار، ژاپن با ۳۴۱۶ میلیارد دلار، چین با ۲۶۰۴ میلیارد دلار، کره جنوبی با ۱۳۰۲ میلیارد دلار و انگلیس با ۸۸۵ میلیارد دلار بیشترین فروش تجارت الکترونیک را در سال ۲۰۱۹ نصیب خود کرده اند و این کشورها بیشترین میزان استفاده از هوش مصنوعی در تجارت الکترونیک دنیا را داشته اند.

گزارش اخیر آنکتاد ارزش تجارت الکترونیک مبتنی بر B2B را در سال ۲۰۱۹ چیزی در حدود ۱/ ۸ تریلیون دلار برآورد می‌کند که این میزان برابر ۸۲ درصد از کل صنعت تجارت الکترونیک جهان- شامل فروش پلت‌فرم‌های بازارگاهی آنلاین و تراکنش‌های مبادله داده آنلاین- است.

در این میان اما ایالات‌متحده آمریکا با غلبه بر ژاپن و چین، حاکمیت کل بازار تجارت الکترونیک را در اختیار دارد. همچنین برآورد فروش تجارت الکترونیک B2C در سال ۲۰۱۹ برابر ۹/ ۴ تریلیون دلار است که نسبت به سال ۲۰۱۸ رشد ۱۱ درصدی داشته است این بررسی‌ها نشان می‌دهد همچنان کشورهای چین، آمریکا و انگلستان به‌عنوان سه کشور برتر جهان از نظر میزان فروش تجارت الکترونیک B2C شناخته می‌شوند.

منبع:خبرگزاری تسنیم

hhh

ثبت دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *