پنج شنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۱
اقتصاد دیجیتال استارتاپ فناوری خبر

نمایش خودکفایی و توانمندی زیست‌بوم فناوری کشور

رییس جمهور در حاشیه حضور در بیست یکمین اجلاس سران سازمان شانگهای در پایتخت تاجیکستان توانمندی زیست بوم فناوری و نوآوری ایران را نیز نمایش داد.

به گزارش پایگاه خبری عصر هشتم، در جریان این نمایشگاه تجهیزات نانوفناوری ایران‌ساخت توسط رییس‌جمهوری به دانشگاه ملی تاجیکستان اهدا شد

این بسته تجهیزاتی اهدایی شامل ۶محصول ایرن ساخت بود که تنها بخشی از توانمندی جوانان متخصص و خلاق این مرز و بوم را نمایش می‌دهد. تجهیزاتی بومی و ایرانی که نشان از قدرت فناورانه کشور دارد و نشان می دهد دارایی ایران نفت و منابع رو و زیر زمینی نیست بلکه اتکا ما در این روزها به نیروی انسانی کارآمد است که در زیست بوم فناوری و نوآوری در حال فعالیت هستند. زیست بومی که هر روز در حال گستردگی است.

فناوری نانو یکی از حوزه‌هایی است که در این سال ها فناوران کشور برای توسعه آن دست به کار شدند. این تلاش ها نتیجه داد و در حال حاضر نزدیک به ۳۰۰ شرکت فناور و بیش از ۷۸۰ محصول ایران ساخت و تجهیز در این حوزه تولید می شود که در توسعه و پیشرفت بازار ایران تاثیرگذار هستند.

ساخت تجهیزات آزمایشگاهی و ماشین‌آلات صنعتی یکی از اقداماتی بود که در این حوزه توسط فناوران کشور انجام شد و امروز می توانیم بگوییم ایران توانایی و آمادگی تجهیز کامل آزمایشگاه های نانوی دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی را با محصولات ایران ساخت با کیفیت بالا و قیمت مناسب دارد.

این بسته اهدایی نیز بخشی از این توانمندی را نمایش داده است. این بسته شامل محصولات زیر بود.

دستگاه الکتروریسی که برای ساخت الیاف با ضخامت نانومتری (الیاف با ضخامت یک هزارم یک تار مو) کاربرد دارد. نمونه آزمایشگاهی و صنعتی این دستگاه به کشورهایی مانند چین، تایلند، ترکیه و کره جنوبی صادر شده است. همچنین در بحران کرونا که بسیاری از کشورهای پیشرفته در تامین ماسک حتی برای کادر درمان خود با مشکل مواجه بودند به لطف بومی سازی این فناوری در کشور ماسک نانوی با کیفیت در اختیار تمام مردم قرار گرفت و حتی به کشورهای دیگر صادر شد.

 دستگاه بعدی یکی از اصلی ترین تجهیزات در تمامی آزمایشگاه‌ها و حتی صنایع مرتبط با فناوری نانو است. دستگاه اسپاترینگ که برای لایه نشانی طیف وسیعی از مواد مختلف به ضخامت نانو روی زیرلایه های مختلف استفاده می شود. این دستگاه ایران ساخت به ۲۰ کشور دنیا از جمله انگلستان، ایتالیا، کانادا و استرالیا صار شده است.

انفجار الکتریکی سیم دستگاه اهدایی دیگر است که برای ساخت نانوپودرهای فلزی کاربرد دارد. همچنین از دیگر محصولات ایران ساخت این بسته باید به آسیاب سیاره ای اشاره کرد که برای آسیاب و پودر کردن ذرات از میکرومتر به نانومتر و آلیاژ سازی ذرات استفاده می شود.

همچنین در این بسته یکی از پرکاربردترین دستگاه های مشخصه یابی و اندازه گیری با عنوان اسپکتروفتومتر دو پرتو قرار گرفت. این دستگاه ایران ساخت با استفاده از عبور نور به تعیین خصوصیات مواد شیمیایی می پردازد و در صنایع گوناگون مانند نفت، غدایی، دارویی و آب و فاضلاب می توان از آن استفاده کرد.

محصول ایران ساخت بعدی در این بسته هموژنایزر آلتراسونیک است. یکی از دستگاه های پایه آزمایشگاهی و صنعتی حوزه نانو که از امواج فراصوت برای همگن کردن محلول ها استفاده می کند و کاربردهای وسیعی در صنعت دارد.

منبع:معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری

hhh

ثبت دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *