استارتاپ فناوری خبر

نظارت پهبادی بر ساخت‌و سازهای شهر مشهد

نظارت پهبادی بر ساخت‌و سازهای شهر مشهد- عصر هشتم

سازمان فاوای شهرداری مشهد برای اولین بار در کشور پروژه نظارت پهپادی بر ساخت‌وسازهای حریم شهرمشهد را با کمک شرکت‌های دانش‌بنیان اجرایی کرده است.

به گزارش استارتاپ خبری عصر هشتم، این اقدام سازمان فاوای شهرداری مشهد در راستای هوشمندسازی فرآیند نظارت بر ساخت‌وسازها و با کمک شرکت‌های دانش‌بنیان و دانش بومی، پروژه نظارت پهپادی بر ساخت‌وسازهای حریم شهر اجرا شده است.

معاون هوشمندسازی سازمان فاوای شهرداری مشهد با اشاره به ساخت و سازهای غیرمجاز حریم شهر مشهد و درخواست کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری مبنی بر ارائه راهکاری هوشمند ونظارت بیشتر بر این موضوع از راهکاری تازه برای مشکل قدیمی و سنتی عکسبرداری این نقاط سخن گفت و ادامه داد: پروژه نظارت هوشمند بر ساخت‌وسازهای حریم شهر با استفاده از پهپاد و الگوریتم‌های هوش مصنوعی توسط سازمان فاوا آغاز شده است.

نوید زهدی افزود: در این باره در ابتدا یک محدوده آزمایشی ۱۱۷۲ هکتاری در غرب بولوار شاهنامه مشخص شد و از ابتدای اسفند ۹۸ تا انتهای تیر ۹۹ این پروژه در این محدوده اجرا شد

۴۵ برابر مؤثرتر از روش‌های سنتی

وی خاطرنشان کرد: اجرای این طرح در عمل با نتایج خوبی همراه بود و بر اساس آمارهای به‌دست‌آمده، تغییرات شناسایی‌شده با استفاده از پهپاد، در مقایسه با روش سنتی در بازه زمانی یکسان، ۴۵ برابر بیشتر بود.

زهدی بیان کرد: در ادامه پروژه و با توجه نتایج مورد قبول اجرای آزمایشی آن، کمیسیون ماده ۱۰۰ درخواست کرد که اجرای آن را به سایر نقاط حریم مشهد که ساخت‌وساز بالایی دارند هم گسترش دهیم. به همین دلیل، امسال محدوده ۵ هزار هکتاری در غرب کمربند شمالی مشهد به مناطق اجرای پروژه نظارت پهپادی اضافه شد. در این مرحله از اجرای کار، از تاریخ ۱۰ آذر، هر ۳ روز تصاویر این مناطق با پهپاد عکس‌برداری می‌شود.

ارائه ۸ دسته اطلاعات مهم ساخت و سازی توسط پهبادها

معاون هوشمندسازی سازمان فاوای شهرداری مشهد اظهار کرد: با استفاده از تصاویر پهپادی، می‌توانیم به اطلاعات ۸ مورد مشخص از جمله دیوارکشی، اضافه شدن طبقه، احداث استخر و گودبرداری، برسیم.

وی خاطرنشان کرد: به همین دلیل تصمیم گرفتیم در این طرح به جای کمک گرفتن از تصاویر ماهواره‌ای، به سمت استفاده از پهپاد برویم. با این کار، هم می‌توانیم بازه زمانی میان ثبت تصاویر را به حدود ۳ روز یک‌بار کاهش دهیم و هم تصاویر گرفته‌شده دارای جزئیات موردنظر ما باشند.

مطالعه این مطلب به شما پیشنهاد می‌شود
قابلیت‌های محصولات دانش‌بنیان در ارائه خدمات کاربردی درمان آنلاین

  دقت بالاتر، هزینۀ کمتر

زهدی درباره میزان دقت و هزینۀ تمام شده اجرای این نوع نظارت گفت: در نظارت به شیوه سنتی نیاز به نیروی انسانی، خودرو و هزینه‌های سربار دیگری وجود داشت اما با استفاده از پهپاد همه این هزینه‌ها حذف می‌شود و شاهد صرفه‌جویی در انجام نظارت‌ها هستیم.

وی افزود: هرچه مقیاس اجرای این پروژه گسترش پیدا کند، میزان صرفه‌جویی مالی این روش هم بیشتر نمود پیدا خواهد کرد.

توسعه همکاری مدیریت شهری با شرکت‌های دانش‌بنیان

معاون هوشمندسازی سازمان فاوای شهرداری مشهد با اشاره به اینکه اجرای نظارت هوشمند پهپادی با کمک شرکت‌های دانش بنیان وابسته به پارک علم و فناوری انجام شده است، گفت:  فناوری که امروز در اختیار داریم کاملا بومی است و در آینده و با گسترش بیشتر کار، ظرفیت‌های بیشتری برای استفاده از توانمندی‌های شرکت دانش‌بنیان و فناور مشهدی در همکاری با مدیریت شهری مشهد هم فراهم خواهد شد.

وی افزود: با توجه به اینکه محور اصلی اجرای این پروژه در حوزه هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی بوده است، در آینده می‌توانیم در زمینه‌های دیگر هم از ظرفیت‌های ایجادشده دانشی در این بخش استفاده کنیم.

زهدی تصریح کرد: خوشبختانه امروز در بدنه مدیریت شهری حجم همراهی با این رویکرد جدید خیلی بهتر شده است و به همین دلیل معتقدیم به زمان توسعه این پروژه به تمام محدوده حریم مشهد بسیار نزدیک شده‌ایم.

وی خاظرنشان کرد: با توجه به حمایت‌های خوبی که شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر هم از این رویکرد نوین و هوشمند داشته‌اند، به‌زودی شاهد اتفاق‌های خوبی در این زمینه خواهیم بود.

 

منبع: fava.mashhad

 

 

hhh

ثبت دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *