چهارشنبه ۴ خرداد ۱۴۰۱
استارتاپ خبر

نامزدی کتاب «همه فن حریف» در بخش مستندنگاری جایزه جلال

نامزدی کتاب «همه فن حریف» در بخش مستندنگاری جایزه جلال - عصر هشتم

کتاب «همه فن حریف» روایتی از توسعه یک فناوری در بخش تجهیزات نانویی در بخش مستندنگاری نامزد دریافت جایزه جلال شده است.

به گزارش استارتاپ خبری عصر هشتم، کتاب «همه فن حریف» نوشته سیدمجتبی قافله‌باشی، سعیدحسین رفیعی و مسعود جلیلوند خسروی است ماجرای هزار تو، داستان همه‌فن‌حریفی است که میدان داری میدان‌های سخت را قبل از ۲۰ سالگی در جبهه‌های جنگ شروع کرده و حالا در میان‌سالی، میدان دار نبرد در جبهه‌ی فناوری و بازار شده است.

برای ساخت این دستگاه عجیب وغریب، تنها چیزی که در دست داشتند چند عکس و چندثانیه فیلم از دستگاه مشابهی در آن طرف دنیا بود.

آنان با همین چند عکس و چندثانیه فیلم باید می‌فهمیدند محفظه انفجار و نحوه ورود سیم به آن را چطور بسازند؛ چه مکانیزمی برای جداسازی نانومواد به کار گیرند؛ محفظه خلاء را چطور طراحی کنند و منبع تغذیه ولتاژ بالا را چطور؟

گاهی آرزو می‌کردند ایکاش آقای فیلم‌بردار چند فریم بیشتر فیلم گرفته بود تا شاید چند ماه کمتر سعی وخطا کنند.

ماه‌ها تلاش و شکست، پی در پی گذشت و بالاخره عنوان اولین سازنده دستگاه تولید نانو پودر فلزی را کسب کردند.

مطالعه این مطلب به شما پیشنهاد می‌شود
کتاب “هنر خوب زندگی کردن” با صدای عادل فردوسی‌ پور در فیدیبو

روزی که سرخوش از این موفقیت، خود را در پایان راه می‌دیدند و منتظر لبخند بازار بودند نمی‌دانستند نه‌فقط از لبخند بازار خبری نیست بلکه جایی که قرار دارند، حتی اول راه هم محسوب نمی‌شود.

روز‌هایی که گروه ۴-۵ نفره‌شان در بن‌بست آن بازار و چالش این فناوری، کاسه‌ی چه‌کنم دست گرفته بود، هیچکدام فکر نمی‌کردند روز خواهد رسید که شرکت ۴۰-۵۰ نفره‌شان یک‌روز دست‌به‌کار حل بحران آب تهران می‌شود و روزی دیگر کاهش مصرف سوخت کشتی‌های قاره‌پیما را هدف‌گیری می‌کند.

روزی دیگر  سراغ آرسنیک‌زدایی از آب می‌رود و روز دیگر به‌سراغ بهینه‌سازی در پالایشگاه‌های نفت. روزی از بازار قاره‌ی سبز یورو خواهد گرفت و روزی دیگر از سرزمین چین و ما‌چین، یوآن.

این کتاب در حال حاضر جزء نامزدهای دریافت جایزه جلال در بخش مستندنگاری شده است.

منبع: snn.ir

 

hhh

ثبت دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *