استارتاپ فناوری خبر

مشکلات مالی مانعی برای تولید شبه اندام‌های بدن در ایران

معاون پژوهشی پژوهشگاه رویان گفت: به دلیل مشکلات اقتصادی مطالعات برای تولید شبه اندام های بدن در داخل کشور به حداقل رسیده است

به گزارش استارتاپ خبری عصر هشتم، دکتر پروانه افشاریان با بیان اینکه یکی از پروژه هایی که در این پژوهشگاه اجرایی می شود، پروژه ارگانوئید یا تولید شبه اندام های مغز است، گفت: این پروژه خاتمه یافته اما تعدادی از پروژه های تکمیلی با این طرح در حال انجام هستند.

معاون پژوهشی پژوهشگاه رویان با اشاره به ارگانوئیدهایی که تاکنون توسط محققان پژوهشگاه رویان به تولید رسیده، افزود: شبه اندام های کبدی، قلبی و اندومتریوز نیز علاوه بر شبه اندام مغز در پژوهشکده سلول های بنیادی این پژوهشگاه تولید شده است.

وی با تاکید بر اینکه با استفاده از ارگانوئیدها می توان تحقیقاتی در زمینه تکوین هر یک از شبه اندامها در دوران جنینی انجام داد گفت: همچنین امکان مطالعه بیماری های لاعلاج مربوط به هر یک از اندام های مغزی، کبدی نیز با استفاده از شبه اندام ها امکان پذیر خواهد شد. این شبه اندام ها مشابه اندام های بدن انسان هستند که در ابعاد کوچک و مینیاتوری و در محیط آزمایشگاه تولید شده اند.

افشاریان گفت: این تحقیقات به منظور استفاده از سلول های بنیادی جهت تولید سلول بالغ تر انجام می شود. همچنین برای اینکه بتوانیم مدلی برای توسعه داروسازی داشته باشیم این دسته از تحقیقات را به نتیجه رسانده ایم.

مطالعه این خبر می‌تواند برای شما مفید باشد
خانه خلاق و نوآوری محتوای دیجیتال نیتک حمایتگر استارتاپ‌های محتوایی+فیلم

معاون پژوهشی پژوهشگاه رویان با تاکید بر اینکه استفاده از این ارگانوئیدها برای پزشکی بازساختی و نظایر آن کاربرد دارند، گفت: ارگانوئید مغز در شناخت بیماری هایی مانند اتیسم، پارکینسون، آلزایمر، میکروسفالی، تاثیر ویروس های مانند زیکا و کووید در روند تکوین مغز کاربرد دارد. همچنین از  ارگانوئید مغز در زمینه شناخت تاثیر الکل و مواد مخدر روی مغز و مطالعه علوم شناختی استفاده می شود.

وی با بیان اینکه روند رشد مغز در زمانی که جنین شکل می گیرد نیز از جمله موارد کاربرد این پروژه است، گفت: در واقع برای بررسی بخش هایی از عملکرد مغز که برای ما ناشناخته هستند می توانیم از شبه اندام های مغزی کمک بگیریم.

معاون پژوهشی پژوهشگاه رویان در خصوص شبه اندام پانکراس گفت: اکنون در خصوص بررسی دیابت و سرطان تحقیقاتی روی پانکراس تولید شده در آزمایشگاه در حال انجام است.

افشاریان اضافه کرد: با توجه به تجربه ای که داریم روی تحقیقاتی متمرکز شده ایم که به آن نیاز داشتیم اما به دلیل مشکلات اقتصادی و افزایش قیمت ارز تقریبا این مطالعات شبه اندام ها را به حداقل رساندیم.

 

منبع: خبرگزاری مهر 

ثبت دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *