سه شنبه ۵ بهمن ۱۴۰۰
استارتاپ فناوری خبر

امکان راه رفتن معلولان با سامانه کمک حرکتی دانش بنیان

امکان راه رفتن معلولان با سامانه کمک حرکتی دانش بنیان- عصر هشتم

محصول دانش‌ بنیان ایرانی اولین تولیدکننده‌ ربات پوشیدنی برای راه رفتن بیماران دارای ناتوانی جسمی در خاورمیانه را از آن خود کرده است.   

به گزارش استارتاپ خبری عصر هشتم،  مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان پویندگان دانش سیستم‌های توان افزای پاسارگاد (پداسیس) درباره این محصول اظهار کرد: اکسوپد یک ربات اسلکت بیرونی پایین‌تنه بوده و قادر است وزن بیمار را تحمل کرده و آن به زمین انتقال دهد.

وی افزود: این ربات بر روی لباس‌های کاربر پوشیده می‌شود و فرد بدون نیاز به‌صرف انرژی چندانی به کمک این محصول می‌تواند راه برود.

  راه رفتن دوباره میسر می‌شود

مصطفی حوائجی درباره مکانیزم عمل این ربات گفت: این محصول از چهار موتور الکتریکی پرقدرت در مفاصل لگن و زانو بهره می‌برد که قادرند پاهای بیمار را با الگوهای حرکتی گوناگون و سرعت‌های مختلف حرکت دهند.

وی ادامه داد: استفاده از ربات اسکلت بیرونی به‌‌عنوان یک روش غیرتهاجمی، با تأمین قدرت لازم برای حرکت اندام تحتانی، حین ایستادن، راه رفتن، نشستن و بالا رفتن از پله‌ها، پیشگیری و رفع مشکلات ثانویه در افراد دارای ضایعه‌ی نخاعی را در پی دارد.

  مدیرعامل این شرکت دانش بنیان خاطرنشان کرد: افرادی که دچار فلج پایین‌تنه هستند و همچنین افراد دچار ضعف عضلانی و یا اختلال حرکتی در ناحیه پایین‌تنه می‌توانند از ربات اسکلت بیرونی اکسوپد استفاده کنند. برای استفاده از دستگاه لازم است کاربر توانایی کافی در کنترل بدن خود به کمک دست‌هایش را داشته باشد.

پیشگیری از اتفاقات  

حوائجی با بیان اینکه بازگرداندن توانایی راه رفتن به افراد کم‌توان و ناتوان پایین‌تنه بیش از هر چیز بر روحیه، اعتمادبه‌نفس و امید آنان به زندگی اثر قابل‌توجهی دارد، گفت:  همچنین امکان ایستادن، نشستن و راه رفتن کاربران به آنان استقلال بیشتری در زندگی می‌دهد.

وی بیان کرد:تحرک بیشتر موجب بهبود وضعیت فیزیکی از جمله بهبود گردش خون، تنظیم فشارخون، بهبود تنفس، جلوگیری از مشکلات گوارشی و کلیوی، زخم بستر، دردهای مزمن و تضعیف ماهیچه‌ها می‌شود. از اکسوپد می‌توان برای توان‌بخشی افرادی که دچار اختلال در الگوی راه رفتن هستند استفاده کرد.

 مطالعه این مطلب می‌تواند برای شما مفید باشد
حمایت ۹۰۰میلیارد تومانی از شرکت‌های دانش بنیان در لایحه بودجه ۱۴۰۱

طراحی و ساخت ایرانی

مدیر عامل شرکت پداسیس با اشاره به اینکه نمونه‌های خارجی این محصول قیمت بسیار بالایی دارند، گفت: این محصول در کنار طراحی و ساخت کاملاً داخلی قیمت پایین‌تری نیز دارد و با تولید این محصول در داخل کشور صرفه‌جویی ارزی بالایی به وجود آمده است

وی افزود: نه‌تنها در ایران بلکه در خاورمیانه اولین تولیدکننده این دستگاه هستیم و با توجه به اینکه نمونه خارجی این محصول در ایران وارد نمی‌شود،

حوائجی خاطر نشان کرد: در این شرکت ۱۰ نفر به‌صورت مستقیم مشغول به فعالیت هستند و همچنین در حدود ۲۰ هم به صورت غیرمستقیم با این شرکت در ارتباط هستند. در کنار قیمت پایین‌تر نسبت به نمونه خارجی این محصول دارای خدمات پس از فروش است که از این حیث هم به‌عنوان یک مزیت نسبت به نمونه خارجی خود محسوب می‌شود.

 منبع: isti

hhh

ثبت دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *