چهارشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۱
فناوری خبر

یک کارآفرین در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان:

لزوم طراحی طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی توسط کارآفرینان

یکی از کارآفرینان فضای مجازی: طرح صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی را باید کارآفرینان و نه سایرین طراحی کنند.:

محمدتقی (زوبین) نعمتی، کارآفرین فضای مجازی با اشاره به تأثیر پذیری کسب‌و کارهای اینترنتی از قوانین جدید گفت: طرح صیانت را باید کارآفرینان طراحی کنند و افراد بدون تخصص، صلاحیت طراحی آن را ندارند، چرا که با اجرای آن هزینه زیرساختی کشور افزایش می‌یابد.فعالیت ما در فضای مجازی بر مبنای توسعه کسب‌و کارها در اینترنت است.
وی ضمن تاکید بر اینکه ما نیز مانند کشور‌های خارجی می‌توانیم بر اپلیکیشن‌هایی که در ایران وجود دارند، نظارت کنیم،گفت: مشکل ما اینجاست که مردم نسبت به رفتار‌های دولت بی اعتماد شده‌اند و ترس از رفتارهای سلیقه‌ای دارند، در غیر این صورت اگر دولت با یک رویکرد مناسب این موضوع را مطرح می‌کرد می‌توانست قابل قبول‌تر مسیر را پیش ببرد.

این کارشناس حوزه کسب و کار اینترنتی درباره طرح صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی در ادامه گفت: راهی که ما بتوانیم یک طرح صیانت قوی در این کشور داشته باشیم، این است که مردم جوامع دیگر را نیز به سمت خود جذب کنیم و به نوعی یک سیستم بین المللی از برنامه‌های خود درست کنیم، یعنی هم از جامعه خودمان به شکل استاندارد و کارشناسی شده (و نه سلیقه ای) صیانت کنیم و هم صدای خودمان را در جهان بلندتر کنیم و برنامه‌هایمان را به صورت بین المللی توسعه دهیم.

نعمتی در پاسخ به این سوال که طرح صیانت چه طور باید طراحی شود؟ گفت: چاره کار طراحی آن توسط متخصصان این حوزه در کشور و همچنین فرهنگ سازی برای خانواده‌ها به منظور درست کردن سطح دسترسی و استفاده درست از ابزار‌های هوشمند است؛ به علاوه اینکه ما باید محتوا‌هایی تولید کنیم که قابل رقابت با محتوا‌های خارجی باشند.

او ادامه داد: موارد دیگری نیز به عنوان راهکار برای طراحی مطرح می‌شوند که شامل رویکرد حاکمیت به سمت فناوری و استفاده از اپلیکیشن‌های دارای منابع باز (open source) برای اعتماد و توجه مردم دنیا، صیانت از اطلاعات کاربران، ایجاد فرهنگ سازی در خانواده‌ها برای جلوگیری از ابتذال با تولید محتوا، عدم مبارزه با تکنولوژِی، عدم برخورد رادیکال و انحصار گرایی به منظور پشتیبانی از نمونه های داخلی در رقابت با شبکه‌های محبوب جهانی، قانون گذاری در راستای ثبت حقوقی تکنولوژی‌های غیر متمرکز و بیمه کردن کاربر در این برنامه‌هاست تا در صورت سرقت اطلاعات امکان بازخواست برنامه و شکایت وجود داشته باشد.

این کارآفرین در پایان گفت: این طرح نباید به یکباره طراحی، بررسی و نهایی شود، بلکه احتیاج به زمان زیادی برای بررسی دارد. همچنین از تعدادی از کارآفرینان و متخصصان فضای مجازی نیز برای مشارکت در طراحی این طرح باید استفاده شود، در نتیجه تنها تصمیم گیران نباید نمایندگان مجلس در کمیسیون حاضر باشند. هر چند که عزیزان اظهار می کنند که روی این طرح ساعت‌ها و روزها کار کارشناسی شده، اما خروجی قانع کننده نیست. اگر همگرایی و همکاری ذکر شده بتواند جامه عمل به خود بگیرد، می‌تواند همسو با پیشبرد طرح، اعتماد را در کاربران فضای مجازی ایجاد کند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

hhh

ثبت دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *