دوشنبه ۲۷ دی ۱۴۰۰
بین الملل خبر

افشای قرارداد محرمانۀ ۲۷۵میلیارد دلاری مدیرعامل اپل با دولت چین

افشای قرارداد محرمانه‌ی ۲۷۵ میلیارد دلاری مدیرعامل اپل با دولت چین-عصر جدید

گزارشی جدید افشا کرده است که در سال ۲۰۱۶ مدیرعامل اپل، یک قرارداد ۲۷۵ میلیارد دلاری با دولت چین در قبال توسعۀ اقتصاد و فناوری به چین امضا کرده است.

به گزارش استارتاپ خبری عصر هشتم، سایت معتبر The Information بر اساس اسناد داخلی اپل و مصاحبه با منابع مطلع، یک گزارش مفصل و پر از جزئیات در مورد این موضوع منتشر کرده است که تیم کوک بعد از انجام چند سفر به چین، با دولت این کشور یک قرارداد ۵ ساله امضا کرده است.

گفته می‌شود مدیران ارشد اپل نگرانی خود را بابت ارتباط ضعیف بین این شرکت و دولت چین ابراز کرده بودند و به همین خاطر در نهایت چنین قراردادی امضا شده است.

طبق اسناد داخلی اپل، کوک به طور مستقیم برای سرویس‌هایی مانند آی‌کلاود، اپل پی و اپل استور با مقامات چینی صحبت کرده است. ظاهرا تیم کوک تفاهم‌نامه‌ی بین اپل و یکی از سازمان‌های قدرتمند دولتی چین به نام «کمیسیون توسعه و اصلاحات ملی» را پذیرفته تا در ازای ارائه‌ی برخی امتیازات، از معافیت‌های نظارتی برخوردار شود.

این توافق‌نامه شامل تعهد اپل برای توسعه‌ی پیشرفته‌ترین فناوری‌های تولید، حمایت از آموزش به افراد با استعداد چینی، افزایش بهره‌گیری از قطعات شرکت‌های چینی، امضای قرارداد با شرکت‌های نرم‌افزاری این کشور، گسترش همکاری با دانشگاه‌ها، سرمایه‌گذاری مستقیم در شرکت‌های فناوری و همچنین کمک در راستای دستیابی به ده‌ها هدف تعیین شده از سوی دولت چین است. اگر هم دو طرف این قرارداد اعتراضی نداشته باشند، این قرارداد به طور خودکار تا می ۲۰۲۲ تمدید می‌شود.

روی هم رفته بر اساس این توافق‌نامه، ظاهرا اپل طی ۵ سال گذشته بیش از ۲۷۵ میلیارد دلار در کشور چین‌ سرمایه‌گذاری کرده است.

مطالعه این خبر می‌تواند برای شما مفید باشد
سال ۲۰۲۲ ، زمان رونمایی احتمالی اپل از محصولات جدید

در گزارش سایت The Information آمده که در زمینه‌ی قراردادهای بین‌المللی اپل، تیم کوک نقش بسیار مهمی ایفا می‌کند و این یعنی در صورت بازنشستگی او، احتمالا روابط بین اپل و دولت چین با چالش‌های مختلفی روبرو خواهد شد.

هدف از این قرارداد پنج ساله جلوگیری یا کاهش اقدامات قانونی و رگولاتوری توسط دولت چین علیه اپل بود، اقداماتی که می‌توانست بر فعالیت‌ها و تجارت این شرکت در خاک این کشور اثر بسزایی داشته باشد.

اپل به عنوان بخشی از این قرارداد وعده داده بود که از تامین‌کنندگان چینی بیشتر قطعه بخرد، با شرکت‌های نرم‌افزاری چین قرارداد ببندد، با دانشگاه‌های چینی همکاری داشته باشد و به‌طور مستقیم در شرکت‌های فناوری چینی سرمایه‌گذاری کند.

این قرارداد در صورت عدم مخالفت طرفین می‌تواند به‌صورت خودکار به مدت یک سال اضافه یعنی تا ماه مه ۲۰۲۲ تمدید شود.

غول فناوری آمریکایی نسبت به سایر همتایان خود عملکرد بسیار بهتری در چین داشته و نشریه «اینفورمیشن» بخش عمده این اتفاق را تحت تاثیر قدرت لابی‌گری، مذاکره و رابطه‌سازی‌های تیم کوک می‌داند.

در واقع اثر توانایی‌های کوک در موفقیت‌های بین‌المللی اپل آن‌چنان بالا تلقی می‌شود که برخی از مدیران ارشد این شرکت نگرانند در صورت کناره‌گیری او از سمت مدیرعاملی، آینده اپل به خطر بیفتد.

منبع: digikaladigiato

 

 

hhh

ثبت دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *