پنج شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۱
بین الملل فناوری نوآوری خبر

قابلیت تشخیص لخته خون در گوشی تلفن هوشمند

قابلیت تشخیص لخته خون در گوشی تلفن هوشمند - عصر هشتم

یک آزمایش انعقاد خون توسط محققان «دانشگاه واشنگتن طراحی شده است که تنها از یک قطره خون و یک موتور ویبره گوشی‌های تلفن‌های هوشمند و یک دوربین استفاده می‌کند.

به گزارش استارتاپ خبری عصر هشتم، این سیستم تشخیص لخته خون شامل یک شیء پلاستیکی است که یک ظرف بسیار کوچک را در زیر دوربین تلفن همراه نگه می‌دارد.

 قطره‌ای از خون توسط  فرد آزمایش دهنده به ظرف بسیار کوچک حاوی ذره کوچک مس و یک ماده شیمیایی اضافه می‌شود که همین امر سبب آغاز روند انعقاد خون می‌شود.

پس از این نمونه گیری، موتور ویبره تلفن همراه، فنجان را در حالی که دوربین، جابجایی ذره را ثبت می‌کند، تکان می‌دهد و زمانی که انعقاد شکل گرفت، این حرکت متوقف می‌شود.

محققان در باره استفاده از تلفن همراه در آزمایش انعقاد خون می‌گویند: اقدام خلاقانه‌ای که ما اینجا بکاربردیم، این است که با استفاده از موتور ویبره یک تلفن همراه نیز الگوریتم‌های ما می‌توانند همان کار را انجام دهند و ما می‌توانیم (با استفاده از همین تلفن همراه) دقتی مشابه بهترین فناوری‌های تجاری حاضر داشته باشیم.

مشاهده این مطلب به شما پیشنهاد می‌شود
تشخیص دقیق‌‌تر پزشکی با گوشی طبی هوشمند دیجیتال

با این حال این محققان هنوز در حال آزمایش‌های بیشتر و جستجوی راه‌های های تجاری سازی این روش هستند.

گفتنی است خون‌هایی که به راحتی لخته می‌شوند، به سکته مغزی و یا حمله قلبی منجر می‌شوند. این در حالی است که خون‌هایی که به راحتی انعقاد پیدا نمی‌کنند نیز می‌توانند در صورتی که فرد دچار جراحت شود، خونریزی اش افزایش پیدا کند. در این موارد تا کنون این طور بوده است که بیماران بایستی یا به آزمایشگاه کلینیک مراجعه کرده و یا از آزمایش‌های خانگی پر هزینه استفاده کنند.

 

منبع: yjc
hhh

ثبت دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *