دوشنبه ۲۷ دی ۱۴۰۰
فناوری خبر

فراهم شدن امکان رمزنگاری پشتیبان تاریخچه گفتگوها در واتس‌اپ

پیام‌رسان واتس‌اپ به طور رسممی اعلام کرد: همه کاربران این سرویس پیام‌رسان می‌توانند فایل‌های پشتیبان تاریخچه گفتگوهایشان را رمزنگاری کنند.

به گزارش پایگاه خبری عصر هشتم، واتس‌اپ آزمایش بی سروصدای رمزنگاری فایل پشتیبان تاریخچه گفتگوها را اوایل تابستان امسال آغاز کرده بود و اکنون این قابلیت را به طور رسمی اعلام کرده است.

اگرچه پیامهای واتس‌اپ از سال ۲۰۱۶رمزنگاری شده‌اند اما این اپلیکیشن، رمزنگاری سر به سر را برای فایلهای پشتیبان که به آی کلود یا گوگل درایو متکی هستند، ارائه نکرده بود.

اما با جدیدترین به‌روزرسانی، کاربران قادر خواهند بود گزینه رمزنگاری سر به سر برای فایلهای پشتیبان را پیش از پشتیبان‌گیری در سرویس ذخیره سازی ابری خود انتخاب کنند. واتس‌اپ اعلام کرد کاربران می‌توانند تا چند هفته دیگر این به‌روزرسانی را دریافت کنند.

واتس‌اپ در یک پست وبلاگ اعلام کرد: هنگامی که رمزنگاری سر به سر فعال شود، نه واتس‌اپ و نه فراهم کننده خدمات پشتیبان‌گیری قادر به دسترسی به فایل پشتیبان نخواهند بود. فایلهای پشتیبان با کلید رمزنگاری که به صورت رندوم و منحصر تولید می شود، رمزنگاری می شوند.

در ادامه این اعلام آمده است: کاربران دو گزینه خواهند داشت: می توانند به صورت دستی کلید ۶۴‌رقمی را ذخیره کنند یا کلمه عبوری تنظیم کنند که می‌تواند برای دسترسی به کلید استفاده شود.

امکانی مخاطره انگیز!؟

اگرچه این قابلیت فایل‌های پشتیبان را ایمن‌تر می کند اما چند مورد وجود دارد که باید به خاطر سپرد. نخست این که اگر کاربر کلید رمزنگاری ۶۴رقمی را از دست دهد، هیچ راهی برای بازیابی فایل پشتیبان خود نخواهد داشت.

همچنین اگرچه واتس‌اپ اخیرا قابلیت پشتیبانی از چند دستگاه را اعلام کرده اما کاربران فایل پشتیبان رمزنگاری شده را تنها می‌توانند در دستگاه اصلی خود ایجاد کنند.

امکانی، بدون تضمین!؟

بر اساس گزارش انگجت، همچنین رمزنگاری سر به سر تضمین نمی‌کند که گفتگوهای کاربران هرگز به شیو‌ای که تمایلی به آن ندارند، استفاده نشود!؟

وب سایت پروپابلیکا اخیرا گزارش طولانی درباره استفاده واتس‌اپ از ناظران انسانی منتشر کرده که به بازبینی گفتگوهایی می‌پردازند که از سوی کاربران واتس‌اپ گزارش شده اند.

پیشتر وب سایت اینفورمیشن گزارش کرده بود فیس بوک ممکن است سرگرم تحقیقات درباره هوش مصنوعی باشد که روزی بتواند بر اساس پیامهای رمزنگاری شده برای کاربران تبلیغات نمایش دهد.

البته مدیر واتس‌اپ دنبال کردن این فناوری از سوی این سرویس پیام‌رسان را تکذیب کرده است. اگرچه هیچ کدام از این موارد امنیت فراهم شده توسط رمزنگاری را نمی‌شکنند اما یادآور خوبی است که حریم خصوصی جدی گرفته شود و کاربران به وجود رمزنگاری سر به سر دلخوش نباشند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

hhh

ثبت دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *