چهارشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۱
فناوری خبر

علل و علائم داغ شدن بیش از حد لپ تاپ، نحوه رفع آن‌ها

اگر در حین کار با لپ تاپ متوجه گرم شدن بیشتر از حد آن می‌شوید با علل و عوامل آن راه‌های برطرف کردن آن در ادامه این مطلب آشنا شوید.

به طور عمده هنگامی که همزمان چندین برنامه روی لپ تاپ‌ اجرا می‌شود، لپ تاپ‌هاداغ می‌کنند و آسیب طولانی مدتی را متحمل می‌شوند. لذا برای عمر هر چه بیشتر دستگاه لپ‌تاب باید مطمئن شویم دستگاه ما در بهترین حالت کار می کند و از آسیب دیدگی مورد محافظت قرار گیرد.

دلیل اصلی اینکه لپ تاپ من داغ می‌شود، چیست؟
لپ تاپ‌ها در مقایسه با رایانه‌های pc جمع‌و جور هستند و فضای کمی برای همه اجزای خود اشغال می‌کنند. بنابراین هنگامی که سعی می‌کنید کارهایی را انجام دهید که به قدرت محاسباتی زیادی نیاز دارند مانند بارگیری یک بازی ویدیویی یا پخش برنامه‌های تلویزیونی، دمای دستگاه شما به میزان قابل توجهی افزایش پیدا می‌کند. عده‌ایسعی می‌کنند همه چیز را خنک کنند؛ اما لپ تاپ شما هنوز هم می‌تواند خیلی داغ شود و شروع به خرابی کند.

در ادامه چند دلیل دیگر برای اینکه چرا لپ تاپ بیش از حد گرم شودمطرح می‌شود :

۱- دریچه‌های هوا پوشانده شده است. این موضوع می‌تواند زمانی اتفاق بیفتد که لپ تاپ خود را روی یک سطح نرم یا ناهموار مانند تخت، بالش قرار دهید که جریان هوا را کاهش می‌دهد.

۲- گردو غبار، خاک، مو و کثیفی می‌تواند مانع از کارکرد درست فن لپ تاپ و خنک شدن دستگاه شود. مشکلات سخت افزاری داخلی مانند باتری قدیمی هم می‌تواند باعث بروز این مشکل شود.

چگونه می توانیم بفهمیم که لپ تاپ داغ شده است؟
دمای لپ تاپ نباید از ۹۵ درجه فارنهایت تجاوز کند. بنابراین وقتی احساس می‌کنید داغ شده، هر چه سریع برای درست کردن آن اقدام کنید. اگر این کار را نکنید؛ ممکن است رایانه شما نه تنها آسیب دائمی ببیند، بلکه باعث آتش سوزی هم بشود.

علائم دیگر گرم شدن بیش از لپ تاپ حد شامل موارد زیر است:<

۱-نجام کارهای اساسی با لپ تاپ بیش از حد معمول طول می کشد.
۲-برنامه ها فریز می شوند.
۳-لوازم جانبی لپ تاپ مانند ماوس یا صفحه کلید شما دیگر پاسخ نمی دهند.
۴-لپ تاپ شما ناگهان خاموش می شود و چند دقیقه روشن نمی شود.
۵-پیام های خطای غیرمنتظره ظاهر می شود که هشدار می دهد که لپ تاپ بیش از حد گرم می‌شود.

چرا فن لپ تاپ شما صدای بلندی دارد؟
صدای بلند فن لپ تاپ نشانۀ تلاش لپ‌تاپ برای خنک شدن استد که دلایل آن می تواند متفاوت باشد؛ این موضوع می‌تواند به دلیل جمع شدن گردو غبار در فن یا پوشیده شدن دریچه های هوا باشد؛ مانند این که لپ تاپ خود را روی پای خود قرار داده یا سطحی نرم مانند تختخواب قرار دهید.

همچنین ممکن است به دلیل نحوه استفاده از لپ تاپ شما باشد. اگر نرم افزاری دارید که دائماً در پس زمینه سیستم کار می کند یا نرم افزاری که انرژی سیستم شما را زیاد می‌گیرد، مانند یک بازی ویدئویی یا نرم افزار ویرایش ویدئو، می‌تواند باعث شود فن شروع به چرخیدن با صدای بلند کنند.

نحوه رفع گرمای بیش از حد لپ تاپ
هنگامی که تشخیص دادید لپ تاپ شما کار نمی کند، چند راه برای راه اندازی مجدد وجود دارد.

۱-لپ تاپ خود را خاموش کنید، سیم‌ها را جدا کرده و باتری را (در صورت امکان) خارج کنید. باید تا زمانی که کاملاً خنک نشده است از مصرف آن خودداری کنید.

۲-دریچه ها و فن را از نظر وجود آلودگی یا سایر علائم انسداد بررسی کنید. این قطعات معمولاً در زیر لبه لپ تاپ یا در کناره های آن قرار دارند.

۳-برای تمیز کردن دریچه های لپ تاپ خود از هوای فشرده استفاده کنید. اگر فن شما همچنان صدا دارد؛ ممکن است لازم باشد از نظر مشکلات دیگر بررسی شود.

۴-تنظیمات کنترل فن سیستم خود را تغییر دهید. اگر ویندوز می توانید این کار را در منوی BIOS انجام دهید. همچنین برنامه های مدیریت انرژی شخص ثالث وجود دارد که به کاربران اجازه می دهد به تنظیمات فن خود دسترسی پیدا کنند.

۵-دریچه‌های لپ‌تاپ خود را بدون پوشش نگه دارید و اشیایی را که بیش از حد به لپ تاپ شما نزدیک هستند، بردارید.

۶-همیشه لپ تاپ خود را روی یک سطح محکم و صاف مانند میز یا میز قرار دهید. اگر این امکان پذیر نیست، سعی کنید یک کتاب یا یک جسم جامد را در زیر آن قرار دهید.

۷-در صورت مشاهده هرگونه گرد و غبار، کثیفی یا مو، دریچه‌های لپ‌ـاپ خود را فوراً تمیز کنید.

۸-در اتاق خنک تر کار کنید.

۹-از یک پد خنک کننده استفاده کنید که لپ تاپ شما را بالاتر از هر سطحی که روی آن قرار دارد نگه داشته و دارای فن های داخلی برای افزایش جریان هوا باشد.

منبع: نبض فناوری

hhh

ثبت دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *