پنج شنبه ۳۰ دی ۱۴۰۰
محتوای دیجیتال خبر

در جلسه امروز کمیسیون ویژه بررسی طرح حمایت از کاربران در فضای مجازی تصمیم گیری شد:

طرح صیانت به «طرح نظام تنظیم مقررات فضای مجازی» تغییر نام پیدا کرد

طرح صیانت - عصر هشتم

در یازدهمین جلسه کمیسیون ویژه بررسی طرح حمایت صیانت به «طرح نظام تنظیم مقررات فضای مجازی» تغییر نام پیدا کرد

به گزارش استارتاپ خبری عصر هشتماز کاربران در فضای مجازی صبح امروز برگزار شد وطرح «حمایت از حقوق کاربران در فضای مجازی» به «طرح نظام تنظیم مقررات فضای مجازی» تغییر کرده است و محتوای آن از هم ۳۷ ماده به ۲۱ ماده و از ۱۳ صفحه به ۷ صفحه کاهش یافته است.

بررسی نسخه پیشنهادی مرکز پژوهش‌های مجلس درباره طرح حمایت

کمیل قدیرلو نماینده مرکز پژوهش‌های مجلس در این جلسه گفت: جمع‌بندی مرکز پژوهش‌ها روی نسخه وزارت ارتباطات و مجلس انجام شده و مجلس کار خود را ارائه داده است و حرف ما این است که اگر بخواهیم در این موضوع ورود کنیم به زمان نیاز داریم و درخواست داریم که زمان بیشتری به ما بدهند.

رئیس کمیسیون بررسی ویژه طرح حمایت در اینباره گفت: اصل ۱۴۲ را قبلا رأی گرفته‌ایم و طبق این متن رأی داده شده است و نمایندگان وزارت ارتباطات، مرکز ملی، قوه قضائیه، پلیس فتا و نیروهای مسلح هم در آن جلسه بوده‌اند.

وی افزود: جلسات کمیسیون طبق روال پیش رفته و درخواست ما از مرکز پژوهش‌ها این است که مسیر را برای بررسی طرح در کمیسیون باز کند تا ادامه کار بررسی طرح به کمیسیون واگذار شود و در کمیسیون دنبال شود.

تقی‌پور  گفت: برخی‌ها گفته‌اند موضوعاتی مثل رمزارزها و حکمرانی داده‌ها در این طرح نیست، اقرار می‌کنم که حداقل ۷۰، ۸۰ قانون دیگر در اینباره در کشور نیاز داریم اما فعلا دستور کار این طرح قوانین آن حوزه‌ها نیست.

وی درباره چالش‌هایی که تصویب این طرح را ضروری کرده است، گفت: چالش اول قانون‌گذاری است، فضای مجازی با فضای واقعی زندگی ارتباط نزدیکی پیدا کرده و پیرو همین امر در برخی کشورها حتی یک وزارتخانه یا یک نهاد فقط متولی این موضوع نیست.

رئیس کمیسیون بررسی ویژه طرح حمایت افزود: همچنین می‌بینیم که کسب و کارهایی وارد شده‌اند که نمی‌توان عینا قوانین فضای سنتی را برای آنها کپی کرد. مثل پیام‌رسان‌ها، جویش‌گرها یا برنامه‌ای در حمل و نقل وارد شود.

وی خاطرنشان کرد: ساده‌ترین راه‌حل این است که نهاد فیزیکی برای آن قانون‌گذاری کند اما این روش اصولی نیست.

مطالعه این مطلب یه شما پیشنهاد می‌شود
حمایت اتحادیه کشوری کسب‌و کارهای مجازی از ایرادات مرکز پژوهش‌های مجلس درباره طرح صیانت

تقی‌پور  گفت: چالش دوم تعارض فضای مجازی است.

وی در ادامه بیان کرد: چالش سوم قلمرو خارج از حکمرانی فضای مجازی است؛ بسیاری از کشورها قوانین این فضا را برای پلتفرم‌های خود حل کرده‌اند اما ما هنوز یک کسب و کار یونیکورن در سطح منطقه نداریم.

رئیس کمیسیون بررسی ویژه طرح حمایت گفت: چالش چهارم گذرگاه‌های مرزی است؛ علیرغم تمام تلاشی که نهادهای مرتبط که برای امن کردن مرزهای سایبری کردند اما سوء استفاده‌کنندگان موفق می‌شوند از این  گذرگاه‌ها بگذرند و آسیب بزنند که نمونه آن در ماجرای کارت سوخت قابل مشاهده بود.

تقی‌پور گفت: چالش پنجم این است که نهادهای مختلف درباره سیاست‌های محدودسازی نظر می‌دهند و اعمال سلیقه می‌کنند؛ مجلس در سال ۸۸ قانون تعیین مصادیق محتوای مجرمانه را تصویب کرد که البته نیازمند بازنگری است.

وی گفت:‌ مجموع این موارد در ۷۰، ۸۰ جز این طرح حل شده است.

او در ادامه گفت: قصد ما این است که روند برگزاری جلسات کمیسیون ادامه پیدا کند و در این راه دوستان مرکز پژوهش ها هم به ما کمک کنند.

وی گفت: به طور خلاصه در این طرح چند هدف دنبال می‌شود؛ نخست اینکه نظام حمایتی را داشته باشیم که از میزان حمایت از این پلتفرم‌ها از پلتفرم‌های داخلی راضی نیستیم.

تقی پور افزود: دوم مداخلات تنظیم‌گرانه توسط نهادهای مختلف در حوزه کسب و کارها انجام می‌شد ساماندهی شود و سوم تأسیس قرارگاهی برای تنظیم‌گری که همان کمیسیون عالی است.

 

منبع: farsnews

 

hhh

ثبت دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *