سه شنبه ۵ بهمن ۱۴۰۰
اقتصاد دیجیتال استارتاپ فناوری خبر نیتک

رییس پارک فناوری اطلاعات و ارتباطات :

شهر مشهد،هاب صادرات محتوا و خدمات ابری پارک فاوا خواهد شد

رییس پارک فناوری اطلاعات و ارتباطات - عصر هشتم

رییس پارک فناوری اطلاعات و ارتباطات خبر داد: به دنبال قرار دادن شهر مشهد به ‌عنوان هاب صادرات محتوا و خدمات ابری پارک فناوری اطلاعات و ارتباطات هستیم.

دکتر محمد جعفر صدیق دامغانی‌زاده درگفت‌و گو با خبرنگار استارتاپ خبری عصر هشتم اظهار کرد : فعالیت‌های این پارک در زمینه فناوری ارتباطات‌و اطلاعات با تمرکز بر محتوا و خدمات ابری خواهد بود تا مشهد را به‌عنوان هاب صادرات محتوا و خدمات ابری پارک فناوری اطلاعات و ارتباطات قرار دهیم.

وی در مورد راه‌اندازی مجموعه دیگری از پارک‌های فاوا در شهر مشهد اظهار کرد: به زودی طرح جامع این پارک واقع در خیابان کوهسنگی مشهد آماده می‌شود تا پارکی به مساحت ۲۵۰۰متر در اردیبهشت سال ۱۴۰۱ همزمان با روز مخابرات افتتاح شود.

وی در مورد راه‌اندازی پارک‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات در دیگر نقاط کشور نیز گفت: در حال حاضر در استان سمنان به دنبال راه‌اندازی پارک دیگری هستیم و به تدریج در استان‌های دیگر نیز راه‌اندازی پارک‌های جدید را دنبال خواهیم کرد.

وی با اشاره به حمایت نرم‌افزاری پارک فناوری اطلاعات و ارتباطات در ۲۲ استان کشور در قالب طرحی به نام گرنت فناوری‌ طرح جوانه با همکاری وزارت عتف بیان کرد: در این طرح به پایان‌نامه‌های دانشگاهی که ایده بازارگرا داشته باشند، حمایت مالی ارائه می دهیم و امیدواریم در سال آینده این حمایت‌ها را گسترش دهیم.

استفاده از الگویی جدید برای حمایت از شرکت‌های دانش‌ بنیان

رییس پارک فناوری اطلاعات و ارتباطات با تأکید بر اینکه مهم‌ترین چالش شرکت‌های دانش بنیان فروش محصولات‌شان است، اظهار کرد: علی‌رغم تأکیدات مسئولان به برخی از ارگان‌ها و سازمان‌ها، علاقه‌ای به خرید این دست از محصولات وجود ندارند.

وی در مورد استفاده از راهکاری عملی برای حل این معضل بیان کرد: استفاده از الگوی تضمین خرید در مقابل تضمین کیفیت بهترین راهکار برای عبور از این مشکل است که قبلاً نیز توسط واحدهای تولیدی همچون ساپکو مورد استفاده قرار گرفته و موفقیت‌های لازم کسب شده است.

دکتر صدیق ادامه داد: در صورتی که این موضوع به صورت قانون، عملیاتی شود سازمان‌ها و ارگان‌ها در مقابل تضمین کیفیت می‌توانند تضمین خرید به شرکت‌های تولیدی بدهند.

وی افزود: اما در واقعیت شرکت‌های تولیدی برای فروش محصولات خود باید در سامانه ستاد ثبت‌نام کنند که در حقیقت وارد فرآیندهای کاملاً فرسایشی می‌شوند که مصداقی بارز از امضاهای طلایی است.

دکتر صدیق با بیان اینکه پارک فناوری اطلاعات‌و ارتباطات برای انجام پژوهش‌های لازم و تدوین قوانین آمادگی لازم برای همکاری دارد تا قوانین لازم اجرایی و عملیاتی شود، گفت: در صورتی‌که قوانین و روش‌های اجرایی آن تعیین شده به صورت آیین نامه ابلاغ شود می‌توان برای حل این مشکل اقداماتی اجرایی پیاده‌سازی کرد.

حمایت‌هایی که انجام نشده

رییس پارک فناوری اطلاعات و ارتباطات در جریان بازدید از خانه خلاق و نوآوری محتوای دیجیتال نیتک با تأکید بر اینکه حمایت‌های لازم از این مرکز و مجموعه‌های مشابه انجام نشده تا به اهداف موردنظر دست پیدا کنند، تصریح کرد: منابع مالی دولت در این زمینه نقش به‌سزایی دارد، لذا از مسئولان برنامه و بودجه تقاضامندیم که اعتبارات لازم را در این زمینه اختصاص دهند تا بتوان حمایت‌های لازم را اجرایی کرد.

وی افزود: در عین حال با توجه به دیدگاه‌هایی که در وزارت ارتباطات وجود دارد و حمایت‌هایی که از شبکه ملی اطلاعات می‌شود، سال آینده شاهد اتفاقات بهتری خواهیم بود.

دکتر صدیق با اشاره اینکه نیتک تمرکز بر تولید محتوا و صادرات توجه ویژه‌ای داشته باشد، اذعان کرد: این موضوع به تنهایی و بدون حمایت‌های مالی لازم میسر نخواهد شد لذا تلاش داریم در آینده با حمایت‌های مالی، به این صادرات و رشد بخش خصوصی جامعه عمل بپوشانیم.

دستیابی به شکوفایی اقتصادی با استفاده از ظرفیت‌های علمی جوانان

دکتر امیراحمدی در مورد بازدید خود از امکانات و خدمات موجود در خانه خلاق و نوآوری محتوای دیجیتال نیتک گفت: کشور ما نیاز اساسی به چنین مراکزی دارد و از طرفی با شکل‌گیری چنین مجموعه‌هایی می‌توان افق روشنی را برای رشد و توسعه تیم‌های استارتاپی به ویژه در زمینۀ High tech متصور شد.

وی با تأکید بر اینکه این مجموعه ارزشمند ظرفیت توسعه بیشتری داشته و می‌تواند نیازهای بسیار اساسی و زیرساختی کشور را تأمین کند، اظهار کرد: نیروهای جوان و مستعد کشورمان نیز می‌توانند در این بستر با شرایطی جدید و انرژی مضاعف فعالیت‌های خود را آغاز کنند و به طور متقابل کشور نیز از نیروهای متخصص خود به خوبی استفاده کند.

امیراحمدی با بیان اینکه توسعه هر چه بیشتر نیازمند توجه خاص و اعتماد بیشتر به جوانان کشورمان است، بیان کرد: حمایت از این گروه جوان و پشتیبانی از آنان برای تبدیل به شخصیت‌های حقوقی مستقل و توانمند علمی خواهد شد تا بتوان بخشی از بازارهای تکنولوژی را در عرصه منطقه‌ای و جهانی کسب کرد که به طور حتم انتظاری دور و غیره منتظر نیست.

امیر احمدی از مدیران سازمان برنامه و بودجه کشورف  استفاده از ظرفیت‌های علمی جوانان را عاملی موثر برای دستیابی به شکوفایی اقتصادی بیان کرده و گفت: استفاده از این ظرفیت‌ها علاوه بر رفع نیازهای کشور می‌تواند زیرساخت‌های ضروری برای کسب‌ بازارهای جهانی را نیز برآورده سازد.

وی با اشاره به اینکه برای ورود به بازار‌های رقابتی بین‌المللی باید آمادگی لازم را کسب کرد،تصریح کرد: هماهنگی با فناوری‌های روز دنیا و مدیریت هوشمند فعالیت‌ها از مهم‌ترین این ابزارها برای ورود به بازرهای اقتصادی دنیاست.

امیر احمدی افزود: فعالیت در عرصه‌های رقابتی مستلزم کار سخت و برنامه‌ریزی لازم است، البته مسئولان و دستگاه‌های ستادی کشور نیز باید برنامه‌های مشخص هدایتی داشته باشند و جوانان نیز با ورود به این عرصه توانمندی‌های خود را عرضه کنند.

وی همچنین با بیان اینکه در زمینه تهیه زیرساخت مورد نیاز برای شبکه ملی اطلاعات کشور نیر می‌توان از خدمات شرکت‌های دانش‌بنیان استفاده بهینه‌ای کرد، تصریح کرد: این شرکت‌های خصوصی با انسجام خود می‌توانند کمک‌های بزرگی به شکل‌گیری شبکه ملی اطلاعات اطلاعات کنند.

این مدیر از سازمان برنامه و بودجه کشور در ادامه با اشاره به ظرفیت‌هایی که در این مجموعه وجود دارد، اظهار کرد: این پتانسیل در سایر نقاط کشور یا شکل نگرفته یا در این حد نیست، لذا میتوان با ارتباط سازمان یافته هماهنگی بین مجموعه پارک‌های فناوری شکل گیرد تا با بهره‌وری و پشتیبانی لازم از یکدیگر در بازارهای منطقه‌ای فعال شده و قدرت و توانمندی لازم را عرضه کرد.

امیر احمدی افزود: به طور طبیعی هر چه بیشتر در بازارهای جهانی حضور پیدا کنیم، سهم بیشتری از این بازارها را کسب کرده و اقتصاد ملی را تقویت می‌کنیم و جایگاه خود را در حوزه‌های High tech در خارج از منطقه نیز محکم خواهیم کرد.

وی با توضیح در مورد ظرفیت‌ و بسترهای تکنولوژی موجود در شبکه‌های اجتماعی برای فعالیت‌های بیشتر و کسب سهم قابل توجه‌ در عرصه بین‌المللی گفت: این عرصه از خلاءهای جدی در داخل کشور و همچنین در کشورهای همسایه است که می‌تواند یکی از محورهای پیشران در حوزه ict باشد.

 

hhh

ثبت دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *