چهارشنبه ۴ خرداد ۱۴۰۱
استارتاپ فناوری نوآوری خبر

شناخت عملکرد مغز با آرایه‌های میکروالکترودی ایرانی

شناخت عملکرد مغز - عصرهشتم

شناخت عملکرد مغز با ساخت آرایه‌های میکروالکترودی ایرانی میسر شده است.

به گزارش استارتاپ خبری عصر هشتم، مهدی فردمنش مدیر عامل شرکت سرکو، با اعلام اینکه محصول تولیدی این شرکت، از گونه‌ای است که سلول‌های بافتی را روی این الکترودها می‌گذارند و محیط اینها را به محیطی تبدیل می‌کنند که سلول‌ها زنده مانده و رشد می‌کنند و پس از آن سیگنال‌های اینها را گرفته و با این کار، عملکرد سلول‌ها مورد مطالعه قرار می‌گیرد.

وی افزود: در ساخت این آرایه‌ها، از فناوری میکروتکنولوژی و نانوتکنولوژی بهره برده شده است چرا که در ساختار معمولی، لایه‌نشانی جواب نمی‌دهد.

ساخت دستگاه تشخیص اختلالات بدن حین خواب در ایران

فردمنش با اشاره به اینکه مشابه این دستاورد در خاورمیانه مشاهده نشده، خاطرنشان کرد: به دلایلی چون عدم‌ واردات و خوانش سیگنال‌های الکتریکی به دست آمده از سلول‌های زیستی مانند سلول‌های عصبی و قلبی، کاربرد گسترده‌ای دارد.

وی تصریح کرد: به دلیل کاربرد فراوان این الکترودها در تحقیقات پزشکی و آزمایشگاهی و عدم‌ورود نمونه‌های مشابه خارجی به داخل کشور، با ساخت این آرایه‌ها در شرکت سرکو، امکان دسترسی آسان به این الکترودها در داخل کشور فراهم می‌شود.

مدیر عامل شرکت سرکو با بیان اینکه این آرایه‌ها که فرآیندی مطالعاتی و تحقیقاتی برای بررسی سلول‌ها محسوب می‌شوند، بیان کرد: این فناوری در نتیجه همگرایی فناوری اطلاعات و نانوفناوری به شمار می‌رود.

منبع: isti

hhh

ثبت دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *