پنج شنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۱
محتوای دیجیتال خبر

وزیر ارتباطات در برنامه تلویزیونی نگاه یک:

شبکه ملی اطلاعات به معنی قطع اینترنت نیست

عیسی زارع پور با حضور در برنامه تلویزیونی نگاه یک، درباره برنامه‌هایش در دوران وزارت در حوزه رشد فناوری اطلاعات و شبکه ملی اطلاعات گفت

به گزارش پایگاه خبری عصر هشتم، عیسی زارع‌پور، وزیر ارتباطات دولت سیزدهم در اولین گفت‌وگوی تلویزیونی خود در هفته دولت از برنامه‌هایش برای رشد صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور گفت و اینکه برخلاف آنچه در مورد این دولت شایع شده است، دولت سیزدهم قصد قطع کردن اینترنت و جلوگیری از دسترسی مردم به فناوری را ندارد.

وی افزود: بلکه هدف دولت سیزدهم و در رأس آن وزارت ارتباطات‌و فناوری اطلاعات استفاده حداکثری از فناوری اطلاعات برای حل مشکلات مردم است.

تأثیر مستقیم فضای مجازی در کسب و کار مردم

وزیر ارتباطات در این گفتگو تلویزیونی بار‌ها تأیید کرد که راهبرد دولت سیزدهم و وزارت ارتباطات در نگاه به حوزه فناوری، فرصت محور است، چون این فضا بر زندگی و کسب‌ و کار مردم تأثیر مستقیم دارد.

همچنین عیسی زارع‌پور اولویت خود در این وزارتخانه را شبکه ملی اطلاعات اعلام کرد و گفت: شبکه ملی اطلاعات به معنی قطع اینترنت نیست. شبکه ملی اطلاعات یعنی یک شبکه داخلی پر سرعت در لایه زیرساخت داشته باشیم که سرویس‌های بهتری به مردم ارائه بدهیم و هاب انتقال اطلاعات برای دیگر کشور‌ها باشیم.”

برخورداری حدود ۹۰درصدی روستاها از اینترنت

وی ضمن تشکر از وزارت ارتباطات دولت دوازدهم، از تکمیل دسترسی روستا‌های بالای خانواری به اینترنت گفت و اعلام کرد: “خوشبختانه ۸۰ تا ۹۰ درصد روستا‌ها به اینترنت متصل هستند که توسط دولت گذشته اتفاق افتاده است. نزدیک ۱۵ درصد باقی مانده که در مجلس قول دادم تا پایان ۱۴۰۱ تمام روستا‌های بالای ۲۰ خانوار به اینترنت پایدار دسترسی پیدا کنند.”

توسعه حتمی فیبر نوری
زارع‌پور کشور را در زمینه توسعه فیبرنوری عقب مانده توصیف کرد و گفت: متأسفانه توسعه‌ شبکه‌ ثابت مبتنی بر فیبرنوری به خوبی انجام نشده و در مقابل شبکه‌ سیار توسعه یافته است.

وی افزود: ما تلاش خواهیم کرد تا با توسعه‌ فیبرنوری سرعت ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه را در اختیار کسب‌‌و کار‌ها قرار دهیم. همچنین تلاش می‌کنیم این سرعت بالا به دست خانواده‌ها هم برسد.

میانگین مصرف اینترنت در دوره کرونا ۲برابر شده است

او در ادامه با اشاره به اینکه کاربران به او گفته‌اند، پایش را از روی سیم بردارد اشاره کرد و با بیان سه اتفاق که صنعت ICT را در کشور غافل‌گیر کرده توضیح داد: “یکی از مشکلات کرونا این بود که تقاضای مردم در بخش ترافیک به شدت افزایش یافت. میانگین مصرف ترافیک شبکه بهمن ماه سال ۹۸ تا الان که من اینجا هستم دو برابر شده است. یعنی از ۵ گیگ ترافیک مصرف ماهانه به ۱۰ گیگ رسیده‌ایم.”

او ادامه داد: “ما خود را برای چنین تغییری آماده نکرده بودیم. موضوع دیگر که ما را غافلگیر کرد تحریم‌های ظالمانه‌ای بود که در ۳سال اخیر شدت پیدا کرد. بسیاری از تجهیزات خارجی در شبکه ما استفاده می‌شود که امکان تولید داخل ندارد و مشکل بعدی نوسانات نرخ ارز است که این سه مشکل دست به دست هم دادند که مشکلات در بخش ICT بیشتر شود.

زارع پوز افزود: اگر تا سه یا چهار ماه آینده تصمیمات مدبرانه‌ای گرفته نشود ما به مشکلات جدی برخورد خواهیم کرد. او ابزار امیدواری کرد که با کمک بزرگان همین صنف اجازه نمی‌دهد مردم در بخش ارتباطاتی دچار مشکلی شوند و کیفیت شبکه روز به روز بهتر خواهد شد.

من وزیر ارتباطات و وزیر برقراری ارتباطات مردم با یکدیگر باشم تا وزیر رسانه

زارع‌پور همچنین در پاسخ به عدم حضورش در شبکه‌های اجتماعی اعلام کرد که وقت این کار را ندارد. او در این مورد گفت: “من در شبکه‌های اجتماعی هستم، اما ترجیح می‌دهم که وزیر ارتباطات و وزیر برقراری ارتباطات مردم با یکدیگر باشم تا وزیر رسانه. من واقعا وقتش را ندارم. برای کار‌های خانوادگی و کار‌های مربوط به دانشجویانم در دانشگاه کاملا آنلاین هستم.”

او تصریح کرد اینکه از من توقع داشته باشند در شبکه‌های اجتماعی حضور رسمی داشته باشم و به تمام کامنت‌ها پاسخ بدهم توقع بالایی است. او راه ارتباطی با خودش را سامانه شکایات ۱۹۵ و پیامک به شماره ۰۹۱۲۲۹۹۶۳۲۱ اعلام کرد.

زارع پور در مورد فیلترینگ هم با اشاره به اینکه در این زمینه وزارت ارتباطات تنها یک عضو در کمیته فیلترینگ است و متولی این کار نیست، فضای مجازی را رها شده خواند و گفت: “نگاه دولت سیزدم به فضای مجازی استفاده حداکثری از آن است، اما واقعیت این است که مردم ما در این فضا مظلوم واقع شده و بی‌پناه رها شده‌اند مخصوصا کودکان.

وی افزود:به کمک یک اپراتور جدید برای کودکان و سیاست‌های مشخص و به کمک فرهنگ‌سازی و آموزش، فضای مجازی را سالم خواهیم کرد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

hhh

ثبت دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *