جمعه ۲۸ مرداد ۱۴۰۱
استارتاپ خبر

سرمایه‌ گذاری سازمان‌های توسعه‌ای در طرح‌های فناورانه مجوز گرفت

سرمایه‌ گذاری سازمان‌های توسعه‌ای در طرح‌های فناورانه مجوز گرفت - عصر هشتم

طبق مجوز نمایندگان مجلس شورای اسلامی سازمان‌های توسعه‌ای می‌توانند در طرح‌های فناورانه سرمایه گذاری کنند.

به گزارش استارتاپ خبری عصر هشتم، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (۲۲ دیماه) در جریان بررسی طرح جهش تولید دانش بنیان با پیشنهاد اصلاحی  موافقت کردند و ماده ۱۷ این طرح را اصلاح نمودند.

طبق ماده ۱۷  صندوق نوآوری و شکوفایی و صندوق های پژوهش و فناوری غیر دولتی موضوع ماده ۴۴ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقاء نظام مالیاتی کشور مجازند به عنوان رکن ضامن برای تامین مالی در بازار سرمایه فعالیت کنند

سازمان بورس و اوراق بهادار نیز مکلف است ضمن تصحیح انتشار انواع صکوک در طرح های فناورانه و امکان تخصیص بخشی از منابع صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس را در صندوق های سرمایه گذاری جسورانه، خصوصی، پروژه و طرح های جمع سپاری را فراهم کند.

البته آئین نامه اجرایی این بند توسط سازمان بورس و اوراق بهادار با همکاری معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور، صندوق نوآوری و شکوفایی ظرف ۳ ماه پس از ابلاغ این قانون تهیه و به تصویب هیات وزیران می رسد.

مطالعه این خبر ممکن است برای شما مفید باشد
امکان سرمایه‌گذاری مشترک بانک‌ها با ‌دانش‌ بنیان‌ها فراهم شد

طبق یکی دیگر از بندهای این ماده قانونی، صندوق توسعه ملی مجاز است نسبت به ارائه تسهیلات ارزی به خریداران خارجی و تسهیل صدور ضمانت نامه های ارزی با اولویت نشانه های ملی صادرات محور اقدام نماید.

دستگاه های متولی ارائه کمک های فنی و اعتباری خارجی موظف هستند این کمک ها را با هدف توسعه بازار نشانه های ملی صادرات محور اختصاص دهند.

البته آئین نامه اجرایی این بند ظرف ۳ ماه پس از ابلاغ قانون به پیشنهاد معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با همکاری ستاد کل نیروهای مسلح و وزارت امور خارجه تهیه می شود و به تصویب هیات وزیران می رسد.

بانک مرکزی، سازمان امور مالیاتی و سازمان تامین اجتماعی موظفند امکان دریافت الکترونیکی و برخط داده های موردنیاز معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و صندوق نوآوری و شکوفایی را فراهم کنند.

مطالعه این مطلب به شما پیشنهاد می‌شود
به روزرسانی امیدنامه شرکت تپسی برای ورود به بازار سرمایه

سازمان های توسعه‌ای نیز مجازند در طرح های فناورانه مصوب شورای راهبری فناوری ها و تولیدات دانش بنیان به صورت مستقیم یا از طریق بازار سرمایه و یا به صورت غیرمستقیم از طریق عاملیت صندوق نوآوری و شکوفایی، سرمایه گذاری نماید.

در پایان این ماده قانونی نکته مهمی نیز به عنوان تبصره بیان شده است که طی آن معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با همکاری وزارت امور اقتصادی و دارایی و بانک مرکزی ظرف ۳ ماه پس از ابلاغ این قانون آئین نامه اجرایی نحوه شمول ارزش دانش فنی محصولات دانش بنیان تعیین شده توسط شرکت های فوق الذکر در الگوهای رتبه بندی و اعتبارسنجی در بازار پول و سرمایه را تهیه و به تصویب هیات وزیران می‌رساند.

 

منبع: isna
hhh

ثبت دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *