پنج شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۱
فناوری نوآوری خبر

ساخت لباس ایمنی هوشمند برای پاکبانان

برای اولین بار لباس ایمنی هوشمند برای پاکبانان و کارگران شهرداری در داخل کشور طراحی و تولید شد.

به گزارش استارتاپ خبری عصر هشتم، جعفر آقازاده، مدیرعامل شرکت دانش بنیان تولید کننده این لباس ایمنی هوشمند با اشاره به اینکه این فناوری برای جلوگیری از تصادفات خودروها با پاکبانان در حین انجام وظیفه و جلوگیری از تلفات انسانی در محیط‌های پر خطر جاده برای کارگران طراحی شده، اظهار داشت: ا توجه به نبود علایم راهنما و یا عدم استفاده از علایم هشدار دهنده در حین کار پاکبانان در محیط‌های پر خطر مانند جاده‌های پر تردد، اتوبان‌ها در چنین محیط‌هایی متاسفانه موجب آسیب فیزیکی و یا جان باختن عده زیادی از هم وطنان می‌شود.

پژوهشگر پارک علم وفناوری آذربایجان شرقی ادامه داد: دستورالعمل‌های زیادی توسط مسئولان زیرربط برای جلوگیری از این تصادفات و جانباختن پاکبانان هر ساله به کارفرمایان ارجاع می‌شود و تاکید مسئولان برای رعایت قوانین HSE در محیط‌های پر خطر برای جلوگیری از این حوادث است. ولی با توجه به نبود امکانات زیر ساختی و عدم رعایت برخی از افراد این حوادث هر ساله در شهر‌های مختلف اتفاق می‌افتد.

وی با بیان اینکه نتیجه ارزیابی‌های انجام شده در شهر تبریز، عدم دید کافی و نبود علائم هشدار و عکس العمل دیر هنگام رانندگان برای چنین حوادثی علت چنین سوانحی است، بیان کرد: اگر علائم هشداری برای این وضعیت تعبیه شده بود چنین تصادفی اتفاق نمی‌افتاد.

آقازاده ادامه داد: خاطرنشان کرد:ارائه لباس مناسب برای این کار، اولین راهکار ارائه شده برای این معضل است زیرا لباس برای هر پاکبان جزو لوازم ضروری برای شروع فعالیت است که با توجه ب فعالیت اغلب پاکبانان و کارگران محترم در اوایل صبح و یا شب، این نوع لباس از نوعی LED با رنگ آبی و قرمز استفاده شده است که از مسافت چند کیلومتری فعالیت این فرد در محل مورد نظر برای رانندگان را هشدار می‌دهد.

مطالعه این مطلب می‌تواند برای شما مفید باشد
امکان راه رفتن معلولان با سامانه کمک حرکتی دانش بنیان

وی ادامه داد:  در این لباس ایمنی هوشمند، سنسورهای هشدار برای وضعیت‌های مختلف با وزن کم تعبیه شده است که با نزدیک شدن مانع به صورت ویبره‌ای به کاربر هشدار می‌دهد.

این پژوهشگر با بیان اینکه طبق بررسی‌های انجام شده در تصادفات مشابه در موقع وقوع حادثه برخی رانندگان اقدام به فرار می‌کنند و پاکبان در محیط کار بدلیل عدم رسیدن به موقع اورژانس جان می‌سپارد، عنوان کرد: برای جلوگیری از این معضل سیستم جی پی ار اس برای ارتباط با کاربر معاونت خدمات شهری در صورت وقوع حادثه محل حادثه و زمان حادثه به مرکز کنترل ارسال می‌شود و به ۴ مورد از افراد نزدیک هشدار تماس ارسال می‌گردد تا نسبت به کمک رسانی در محیط مورد نظر اقدام شود.

آقازاده تصریح کرد:  یکی از ویژگی‌های مهم این لباس مجهز بودن به جی پی اس است تا مناطق پرخطر را که ضرورت دارد از این لباس فرم استفاده شود شناسایی کند و در صورت عدم استفاده از لباس هشدار دهد.

گفتنی است، با توجه به اینکه در صورت بروز حادثه هزینه‌های سنگینی متحمل افراد و سازمان مربوطه می‌شود، این لباس فرم با قیمت مقرون به صرفه در داخل کشور توسط کارشناسان زبده و جوان قابل تولید است.

 

 

منبع: farsnews
hhh

ثبت دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *