پنج شنبه ۳ فروردین ۱۴۰۲
استارتاپ فناوری نوآوری خبر

به همت یک شرکت دانش بنیان مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران:

ساخت فلومتر با نرم افزار بومی

یک شرکت دانش بنیان موفق به ساخت فلومتر و برنامه‌نویسی نرم افزار بومی آن و تجهیز آزمایشگاه کالیبراسیون زیر نظر سازمان استاندارد شد

غلامرضا فتحی مدیرعامل این شرکت دانش بنیان با اشاره به اینکه این شرکت در شاخه، ابزار دقیق که جزو حوزه بسیار گسترده بشمار می رود، مشغول به فعالیت است توضیح داد: اساس کار تولیدات ما، اندازه گیری فلو جریانات سیالات خطوط تولید صنایع مختلف از جمله مراکز تحقیقاتی دانشگاه تا مراکز صنعتی که فرایند تولید دارند و باید میزان سیال درحال عبور را از داخل خطوط تولید خود بررسی کنند را شامل می شود.

وی در ادامه افزود: شاخه فلو گستردگی‌های بسیار و زیرشاخه های متعدد دارد، شرکت ما بر روی تولید فلومترهای روتامتری و فلومترهایی که مبنا و طراحی‌شان براساس اختلاف فشار است مانند آنوبار، اریفیس و… تمرکز دارد.

فتحی با یادآوری اینکه از سال ۹۱ در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران مستقر هستند، عنوان کرد: تاکنون تولیدات زیادی به صنایع ارایه داده‌ایم، ما در تولید محصولات خود نیاز و تقاضای بازار را در نظر می گیریم، برای مثال در صنعت نفت ما به تولید فلومترهایی مانند رومتامتر که در مسیر utility استفاده می شوند و همچنین فلومترهای اختلاف فشار که در مسیرهای اصلی خطوط نصب می شوند می پردازیم، درحقیقت بخشی از قراردادهای کلان بر روی همین فلومترهای اختلاف فشار است.

این فناور با بیان اینکه صنایع نفت، فولاد، صنایع معدنی و دانشگاه ها از مخاطبان کسب و کارشان محسوب می شوند، اظهار داشت: مخاطب اصلی ما واحدهای مهندسی هستند و ما با دو نوع ثبت درخواست مواجه هستیم، برخی از مشتریان ما، خط تولید و تجهیزات دارند اما با گذشت زمان، تصمیم به جایگزین کردن آن محصول و تجهیز از رده خارج شده می گیرند، در اصل تعمیرات یک بخش عمده از فروش ما است و بخش دیگر نیز توسعه است.

وی تاکید کرد: شرکت‌هایی که به تعریف پروژه می پردازند، برای اجرای پروژه به شرکتهای پیمانکار رجوع می کنند، ما جز پیمانکارهای زیرگروه محسوب می شویم و می توانیم قطعات را تأمین کنیم.

مدیرعامل این شرکت دانش بنیان ادامه داد: این شرکت در لیست مبنا شرکت نفت قرار دارد و حضور در این لیست مبنا، شانس بیشتری برای فروش محصولات در اختیار ما قرار داده است.

فتحی به قدمت و فعالیت و فناوری های به روز صنایع بزرگ ابزار دقیق در دنیا اشاره کرد و افزود: ما مهندسی معکوس انجام می دهیم اما این به منظور کپی کاری نیست، بلکه در اصل مهندسی معکوس ما این است که دانش فنی آن را نیز کسب کرده‌ایم، برای مثال در طراحی یک فلومتر، نرم افزاری تهیه کرده‌ایم و در حقیقت می‌توانم بگویم که یک نرم‌افزار بومی داریم.

وی گفت:‌ برای صحه‌گذاری فعالیت خود نیز آزمایشگاهی تجهیز کرده ایم، این آزمایشگاه کالیبراسیون زیر نظر سازمان استاندارد است، ما همچنین به خدمات ارائه گواهی کالیبراسیون برای محصولات شرکت‌های دیگر نیز می پردازیم و به بررسی دقت محصولات دیگر شرکت‌ها که در صنایع و در خطوط تولید نصب است، نیز مشغول هستیم.

فتحی به دانش و تجربه قبلی در هنگام شروع فعالیتهایشان زیر نظر حمایت های پارک علم و فناوری دانشگاه تهران اشاره کرد و گفت: در ابتدا و در سال ۹۱، تحریم ها به این شدت نبود، مراودات ارزی نیز وجود داشت، قیمت ارز بالا نبود، محصولات رقبای خارجی نیز در بازار وجود داشت و ما بازار محدودی را در اختیار داشتیم، در سالهای اخیر با تغییر سیاستها و اقتصاد، دلار جهش زیادی پیدا کرد و مراودات بسیار سخت شد، در چنین شرایطی توجه به تولیدات داخلی بیشتر شد و شرکتها توانستند خودشان را به صنایع دیگر بشناسانند.

مدیرعامل این شرکت دانش بنیان با تاکید بر حضور در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران افزود: اگر من یک شرکت خارج از پارک بودم با چالش‌های بسیار بیشتری رو به رو می‌شدم، با عنوان یک شرکت صاحب ایده وارد پارک شدیم و توانستم ایده خود را رشد دهیم.

وی افزود: پارک نیز با برگزاری نمایشگاه‌ها، معرفی ما به صنایع، تنفسی که به شرکت های رشدی می‌دهد، معافیت های مالیاتی برای شرکت های مستقر، ارایه تضامین و ضمانت‌های لازم برای ارائه به مشتری هنگام شروع یک قرارداد، دریافت وام های حمایتی پارک از مسیر صندوق پژوهش و فناوری بسیاری از چالش های مسیر کسب وکاری ما را حذف کرده است.

منبع:خبرگزاری ایرنا

hhh

ثبت دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *