چهارشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۱
استارتاپ فناوری خبر

رقابت نرم‌افزار تبدیل گفتار به متن ایرانی با گوگل

یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی نرم‌افزاری برای تبدیل متن به گفتار عرضه کرده است که به گفته آنها ۱۵درصد بهتر از گوگل در زبان فارسی عمل می‌کند

موسی مأموری از محققان این طرح تمرکز تحقیقاتی این شرکت دانش‌بنیان را توسعه سیستم‌های هوش مصنوعی عنوان می‌کند و می‌گوید: تبدیل گفتار به متن با عنوان “فارس آوا” از دستاوردهای دانش محور این شرکت است.

وی در ادامه گفت: صدا در هوش مصنوعی یکی از مهمترین و ارزشمندترین موضوعات است به گونه‌ای که کشورهای پیشرفته بیشترین سرمایه‌گذاری را در این حوزه داشته‌اند، چون به عنوان راه ارتباطی کلامی میان انسان و کامپیوتر به شمار می‌رود.

مأموری با بیان اینکه این محصول ۱۵ درصد در زبان فارسی از گوگل بهتر عمل می‌کند، خاطر نشان کرد: در گذشته شرکت‌های ایرانی از گوگل سرویس دریافت می‌کردند، ولی به دلیل اعمال تحریم‌ها و عدم همکاری شرکت‌های خارجی با ایران و همچنین افزایش قیمت ارز، دسترسی به این سرویس‌ها را با مشکلاتی مواجه کرده است.

وی با اشاره به فعال شدن شرکت‌ها در زمینه پردازش گفتار در کشور، خاطر نشان کرد: یکی از مهمترین مزیت‌های “فارس آوا” نسبت به رقبا، دارا بودن دیتای صدا است، به گونه‌ای که بیش از ۷هزار ساعت به سیستم آموزش دادیم که در این زمینه شرکت رقیب ما دارای ۳ هزار ساعت آموزش است.

مجری این طرح با تأکید بر اینکه اگر پردازش گفتار قوی باشد، می‌توان سامانه‌ها و محصولات مختلفی بر روی آن پیاده‌سازی کرد، ادامه داد: یکی از محصولات ما در این زمینه دستیار هوشمند فارسی است که در آن از موتور فارس آوا استفاده شده است. این دستیار همانند “سیری اپل” (دستیار صوتی اپل) و الکسا کار می‌کند.

به گفته وی مکانیزم عملکرد دستیار هوشمند فارسی به این صورت است که دستور صوتی به کامپیوتر ارائه می‌شود و کامپیوتر بر اساس بانک داده‌ای که دارد، صوت را به صورت گفتار در اختیار کاربر قرار می‌دهد.

وی با اشاره به برخی از کاربردهای این محصول توضیح داد: به عنوان مثال با استفاده از این نرم‌افزار می‌توان به اطلاعاتی درباره آب و هوا، ترافیک شهری، دریافت خدمات اسنپ و یا ارسال پیامک دست یافت. پس از ارسال درخواست، کامپیوتر با استفاده از این نرم‌افزار اقدام به جست‌وجو می‌کند و در کسری از ثانیه پاسخ می‌دهد.

منبع:خبرگزاری ایسنا

hhh

ثبت دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *