شنبه ۲۹ مرداد ۱۴۰۱
استارتاپ نوآوری خبر

با هدف جهش در حوزه پرورش طیور انجام می‌شود:

راه اندازی کارخانه نوآوری مرغ لاین

راه اندازی کارخانه نوآوری مرغ لاین - عصر هشتم

با هدف جهش در حوزه پرورش طیور کارخانه نوآوری مرغ لاین در شمال کشور راه‌اندزای خواهد شد.

به گزارش استارتاپ خبری عصر هشتم، دکتر علیرضا خاکدامن  اظهار کرد: مدل اداره مرغ لاین تا کنون مدل دولتی بوده و تجربه ثابت کرده است که نمی توان توقع پیشرفت های چشمگیر از مدیریت دولتی داشت.

وی افزود: با وجود مشکلات بسیاری که وجود داشته، حتی ۱۵ درصد نسبت به روز اول در عملکرد آن بهبود ایجاد شده است.

مدیر گروه تولید، تجاری سازی و بازاریابی ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: برای کاهش وابستگی صنعت مرغ و توسعه لاین آرین در کشور، مورد توجه قرار گرفته تا کشورمان، در تامین مرغ اجداد به برخی کشورها وابسته است با توسعه مرغ آرین در کشور و قطع وابستگی ورود کند.

به گفته خاکدامن، اگرچه ایران از نظر حجم تولید مرغ در سال ۹۹ در جایگاه ارزشمند هفتم جهان قرار داشت اما این صنعت را شاید بتوان همچون صنعت خودرو به سایر کشورها وابسته دانست.

فراهم آمدن مقدمات جهش کشور در حوزه پرورش طیور 

خاکدامن با بیان اینکه منافع همه ذی نفعان عمومی و خصوصی در رشد لاین در نظر گرفته خواهد شد، گفت: قرار است در مجتمع لاین آرین واقع در بابلکنار، شرکت ها و محققان را در قالب کارخانه نوآوری مرغ لاین گرد هم بیاوریم.

وی افزود: استفاده از منتورینگ متخصصین با تجربه وزارت جهاد کشاورزی به همراه بهره گیری از مدل های نوین تامین مالی، به ما کمک خواهد کرد که بدون کمترین فشار به دولت و با شکل دهی یک اقتصاد مردمی، مقدمات جهش کشور در حوزه پرورش طیور تا انتهای برنامه هفتم توسعه را به وجود آوریم.

وی ادامه داد: هم اکنون نیز چند فراخوان در حوزه فناوری های مرتبط با پرورش پیشرفته طیور انجام شده و تا کنون، ۱۹ طرح را مورد حمایت قرار داده ایم که این طرح ها تجهیزات، تغذیه طیور، مدیریت پرورش و سایر فناوری های نوین را شامل می شوند.

مشاهده این مطلب می‌تواند برای شما مفید باشد
امضای تفاهم نامه همکاری میان نیتک و کارخانه نوآوری گیلان

 ایجاد پلتفرم پایگاه داده و شبکه همکاری مرغ لاین آرین

وی  با بیان در این  سند، طی یک چشم انداز ۵ ساله، ۷ برنامه کلان، ۲۰ برنامه عملیاتی و ۵۵ اقدام و طرح عملیاتی دیده شده است، بیان کرد:  سند تحقیق و توسعه لاین مرغ تکیه بر نظرات نخبگان، تدوین شده است و فعالیت های بعدی منطبق بر این برنامه ریزی انجام خواهند شد.

دکتر خاکدامن اضافه کرد: پلتفرمی نیز به عنوان پایگاه داده و شبکه همکاری مرغ لاین آرین راه اندازی کردیم که بتوانیم در قالب فضای اینترنت، محققان، سازمان ها و سایر ذینفعان حوزه مرغ لاین را گرد هم آوریم و از این پایگاه جهت هم افزایی تجربیات و فعالیت های تحقیق و توسعه استفاده کنیم.

به گفته  وی، همکاری خوبی میان معاونت علمی و فناوری و وزارت جهاد کشاورزی به عنوان مسئول اصلی تامین مرغ کشور در زمینه توسعه فناوری شکل گرفته است و شخص وزیر به صورت ویژه این موضوع را با اولویت بالا پیگیری می کند.

 

 

منبع:  mehrnews

 

hhh

ثبت دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *