دوشنبه ۲۷ دی ۱۴۰۰
استارتاپ نوآوری خبر

راه‌اندازی ۶۸درصد از روستا بازارهای کشور در خراسان رضوی

۵۵ روستا بازار از ۸۰ روستا بازاری که در سطح کشور راه‌اندازی شده است یعنی حدود ۶۸درصد در استان خراسان رضوی است.

به گزارش استارتاپ خبری عصر هشتم، ایرج ناصری مقدم با اشاره به وضعیت روستا بازارها در خراسان رضوی اظهار کرد: از دی‌ماه سال گذشته نسبت به انجام سه فرآیند راه‌اندازی استارتاپ روستا بازار کارآفرینان، جمع‌آوری، بسته‌بندی و بازاررسانی در باراندازها و همچنین افتتاح روستا بازارهای جدید اقداماتی انجام شده است.

وی با بیان اینکه تاکنون ۵۵ روستا بازار در سطح استان خراسان رضوی افتتاح شده است، افزود: تلاش می‌شود تا پایان امسال در سطح خراسان رضوی ۱۰۰ روستا بازار را راه‌اندازی کنیم.

مدیر تعاون روستایی خراسان رضوی عنوان کرد: از ۸۰ روستا بازاری که در سطح کشور تاکنون راه‌اندازی شده ۵۵ روستا بازار مربوط به خراسان رضوی بوده و در این خصوص مقام اول در کشور به استان ما اختصاص یافته است.

وی درباره حمایت‌هایی که از روستا بازارها می‌شود، گفت: ارتباطاتی را از طریق مدیریت روستا بازار با شهرستان‌ها و سطح کشور برقرار کرده‌ایم. در همین رابطه با استان سیستان و بلوچستان برای آوردن خرما و سایر محصولات این استان قراردادی منعقد شده است. همچنین با سمنان، مازندران، گلستان در حال انعقاد قرارداد هستیم.

ناصری مقدم با بیان اینکه به زودی با سایر استان‌های کشور هم قرارداد منعقد خواهیم کرد تا به طور مستقیم از مزرعه با پایین‌ترین قیمت برای روستا بازارها جنس تأمین شود، مطرح کرد: اگرچه سال گذشته از طریق روستا بازارها خرما در سطح خراسان رضوی به قیمت ۱۸ هزار و ۴۰۰ تومان توزیع شد اما در بازار ۳۵ هزار تومان بود.

وی قیمت اجناس در روستا بازارها را ۱۰ تا ۲۵ درصد زیر قیمت بازار اعلام و اظهار کرد: با توجه به اینکه در برخی شهرستان‌ها مکانی برای راه‌اندازی روستا بازار نداریم می‌طلبد شهرداری‌ها همکاری لازم را داشته باشند.

مدیر تعاون روستایی خراسان رضوی روستا بازارها را حرکت نوینی دانست و تصریح کرد: فروشگاه‌های قدیمی در حال تبدیل شدن به فروشگاه‌های نوین با محوریت شعار از مزرعه به سفره هستند.

وی عنوان کرد: در کنار تولیدات مزرعه مانند شیر، تخم‌مرغ، پنیر، ماست، گوشت و… با کارخانجات‌ وارد مذاکره شده‌ایم به طوری که اکنون در روستا بازارهای مشهد از کارخانه‌ها با قیمت تولید کارخانه جنس عرضه می‌شود.

ناصری مقدم گفت: تفکر دیگری که در روستا بازارها وجود دارد این است که باید کالاهای تولیدی زنان روستایی هم برای فروش در تمامی ۵۵ روستا بازار سطح استان خراسان رضوی عرضه شود.

وی در ادامه به وضعیت تعاونی‌های روستایی در سطح استان اشاره کرد و گفت: در حال حاضر ۶۹۹ تشکل شامل تعاونی‌های روستایی، تعاونی‌های تولید، تعاونی‌های تخصصی کشاورزی و اتحادیه‌های مربوطه داریم که بیش از ۱۵۰ هزار نفر عضو این تشکل‌ها هستند و بیش از ۸۰۰۰ نفر ارکان اصلی هیات مدیره و مدیرعامل تشکل‌ها هستند.

مدیر تعاون روستایی خراسان رضوی بیان کرد: این تعاونی‌ها از هدایت، حمایت و نظارت سازمان تعاون روستایی برخوردار هستند، ضمن اینکه از آنجایی که حسابرسی می‌شوند سعی می‌شود در مسائل حقوقی به آن‌ها کمک کنیم.  اگر اعتبارات خاص توسعه‌ای موجود باشد به صورت بانکی در اختیارشان قرار می‌دهیم.

وی همچنین در خصوص وضعیت خریدهای تضمینی و حمایتی محصولات اظهار کرد:سازمان تعاون روستایی به طور مستقل به این حوزه ورود پیدا نکرده بلکه خریدهای توافقی  از طریق تشکل‌ها انجام می‌شود. در خریدهای حمایتی و یا تضمینی مقام بالادست ما وزارت جهاد کشاورزی است.

انتهای پیام

 

hhh

ثبت دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *