سه شنبه ۵ بهمن ۱۴۰۰
فناوری خبر

راه‌اندازی مرکز تحقیقات هوشمندسازی شبکه توزیع برق خراسان رضوی

مرکز تحقیقات هوشمندسازی شبکه توزیع برق خراسان رضوی توسط مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق خراسان رضوی طی مراسمی در مشهد راه‌اندازی شد.

به گزارش استارتاپ خبری عصر هشتم، مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق خراسان رضوی در این مراسم گفت: مرکز تحقیقات هوشمندسازی شبکه توزیع برق با مشارکت دانشگاه آزاد اسلامی راه‌اندازی شده که نمود عینی آمیختگی علم با عمل است و نتایج پربار و ارزش افزوده بسیار به همراه دارد.

محسن ذبیحی افزود: صنعت برق به سه بخش اصلی تولید، انتقال و توزیع تقسیم می شود که بخش توزیع با توجه به پیچیدگی فراوان و ابعاد مختلف و به خاطر اینکه با مصرف کننده ارتباط مستقیم دارد نیازمند توجه بیشتر است.

وی ادامه داد: هوشمندسازی بخش توزیع یکی از مهمترین اولویتهاست که در این راستا مرکز تحقیقات هوشمندسازی توزیع برق راه اندازی شده و حوزه‌های سیم داری، فروش، خدمات مالی و پشتیبانی را دربرمی‌گیرد.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق خراسان رضوی گفت: این شرکت از پارسال ارتباط و تعامل نزدیک با دانشگاه آزاد اسلامی آغاز کرده و با همکاری این دانشگاه پروژه های مختلف تعریف و اجرا شده است.

وی افزود: مرکز خدمات فنی ۲۰ کیلوولت نیز که تا یک ماه آینده به بهره برداری می رسد با داشتن بخش‌های مطالعاتی و تجهیزات می تواند به تحقیقات و پروژه‌های حوزه برق کمک کند.

مدیر دفتر تحقیقات شرکت توزیع برق خراسان رضوی نیز در این مراسم گفت: دانشگاه آزاد اسلامی از ۱۰ سال قبل همکاری خود را با بخش توزیع برق مشهد آغاز کرده و راه اندازی مرکز تحقیقات هوشمندسازی شبکه توزیع برق استان با ایده ها و نظرات اساتید دانشگاه آزاد اسلامی در این زمینه بوده است.

مهدی ظریف افزود: تجهیزات بسیار مناسبی در زمینه آزمایش کنتور برق در مرکز تحقیقات هوشمندسازی شبکه توزیع برق خراسان رضوی وجود دارد که امیدواریم با همکاری اساتید و دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی بتوان آزمایشگاه مرجع در زمینه کنتورسازی ایجاد کرد.

وی راه اندازی سامانه خودرویی را یکی از پروژه های هوشمندسازی شبکه توزیع برق خراسان رضوی ذکر و بیان کرد: برای اجرای این پروژه ۱۰ میلیارد ریال هزینه شده که بر روی خودروهای مدیریت بحران این شرکت نصب شده و نسبت به رصد هوشمندانه شبکه توزیع در استان اقدام می کند.

قائم مقام معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی نیز در این مراسم گفت: مرکز تحقیقات هوشمندسازی شبکه توزیع برق، مرکزی است که اقدام فناورانه برای توسعه را از همکاری با دانشگاه آغاز کرده تا زمینه هماهنگی پژوهشها و نظام علمی با پروژه های توسعه محور فراهم شود و دانش آموختگان این دانشگاه بتوانند پژوهشهای خود را بر نیازهای جامعه منطبق کرده و کاربردی کنند.

وحید ضرغامی افزود: بزرگترین دستاورد دانشگاه، انجام اقداماتی برپایه رسالت اجتماعی آن است به این معنا که دانش آموختگان آن در زمینه یک مساله واقعی و مورد نیاز کار کرده و بتوانند صاحب شغل شوند.

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی مشهد نیز در این مراسم گفت: مرکز تحقیقات هوشمندسازی شبکه توزیع برق استان فرصتی را فراهم می‌کند که دانشگاه بتواند نقش خود را در آمیختگی علم و عمل ایفا کند، دانشگاه آزاد اسلامی نیز در چند سال اخیر با رویکرد حل مساله و توجه به مسائل و نیازهای جامعه درصدد در اختیار گذاشتن علم برای خدمت به جامعه برآمده است.

محسن مرادی افزود: دانشکده فنی دانشگاه آزاد اسلامی مشهد ظرفیتهای فراوان دارد، این دانشگاه ۶۰۰ عضو هیات علمی از مجموعه هزار و ۵۰ نفری اعضای هیات علمی مراکز دانشگاه آزاد اسلامی خراسان رضوی را در اختیار دارد و دارای ۳۰ هزار دانشجو است.

وی به قابلیتهای تحقیقاتی دانشگاه آزاد اسلامی خراسان رضوی اشاره و بیان کرد: این دانشگاه حدود ۵۰۰ کارگاه و آزمایشگاه در اختیار دارد که از این تعداد ۳۸۰ کارگاه و آزمایشگاه متعلق به دانشگاه آزاد اسلامی مشهد است.

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی مشهد ادامه داد: اساتید و محققان این دانشگاه نسبت به همکاری خود در زمینه رفع مشکلات شبکه توزیع برق اعلام آمادگی کرده‌اند تا این مرکز تحقیقات به الگویی برای سایر دانشگاه‌ها تبدیل شود.

منبع: ایرنا

hhh

ثبت دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *