دوشنبه ۲۷ دی ۱۴۰۰
فناوری خبر

راه‌اندازی ستاد ملی توسعه هوش مصنوعی

راه‌اندازی ستاد ملی توسعه هوش مصنوعی - عصرهشتم

حسین ملازاده:«ستاد توسعه فناوری‌های هوش مصنوعی و هوشمندسازی»در معاونت علمی در صورت تصویب سند آن درشورای عالی انقلاب فرهنگی راه‌اندازی خواهد شد.

به گزارش استارتاپ خبری عصر هشتم، ‌حسین ملازاده برنامه‌های در دست اقدام ستاد توسعه فناوری‌های حوزه اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری را در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر توسعه هوش مصنوعی در کشور و دستیابی ایران به جایگاه ۱۰ کشور برتر توضیح داد.

وی با بیان اینکه هوش مصنوعی یکی از اولویت‌های اصلی ستاد توسعه فناوری‌های حوزه اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بود و در این زمینه نیز اقدامات مهمی انجام شده است، گفت: با تأکیدات مشخص مقام معظم رهبری در این خصوص، موضوع را با جدیت بیشتری پیگیری می‌کنیم.

باید در حوزه هوش مصنوعی رویکردمان بین المللی باشد

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های اقتصاد دیجیتال رویکرد بین المللی را نیز از دیگر اقدامات مدنظر عنوان کرد؛ موضوعی که در سند اقتصاد دانش بنیان مبنی بر لزوم تحقق اقتصاد درون زا و برون نگر مورد تاکید قرار گرفته است.

ملازاده گفت: ما باید در حوزه هوش مصنوعی رویکردمان بین المللی باشد. بازار را نه تنها ایران، بلکه منطقه و جهان بدانیم. برای این هدف، علاوه بر پیش نیازهایی مانند اپن دیتا و دیتا ست، مراکز پردازشی داده، منابع انسانی و توسعه فناوری‌های پایه، احتیاج به شکل گیری شرکت‌های بزرگ با رویکرد بین المللی نیز داریم.

وی اضافه کرد: این شرکت‌های بزرگ علاوه بر اینکه صادرات را تسخیر کرده و نیازهای داخلی را هم رفع می‌کنند کمک خواهند کرد تا مهاجرت نخبگان هم به حداقل برسد.

ملازاده ادامه داد: چرا که وقتی که شرکتی با تأثیرگذاری منطقه‌ای و بین المللی داشته باشیم، طبیعتاً خیلی از نیازهایی که یک فرد نخبه به خاطر آن مهاجرت می‌کند، برطرف می‌شود و نرخ ماندگاری نخبگان افزایش می‌یابد.

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های حوزه اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: بحث دیگری که طراحی کرده و جلو می بریم مربوط به شکل گیری زیست بوم داده است. اینکه دستگاه‌های مختلف حاکمیتی و شرکت‌های بزرگ چطور داده‌های خود را با هم به اشتراک بگذارند تا از این داده‌ها بتوان حداکثر بهره برداری را کرد.

وی افزود: در واقع سیاستگذاری ما در سطح حاکمیت مبتنی بر داده‌های حقیقی و شفاف خواهد بود. از طرف دیگر کمک خواهیم کرد که داده‌های موجود با حفظ محرمانگی، از طریق اپن دیتا و پروتکل‌های داده باز، در اختیار استارت آپ ها و شرکت‌های کوچک و متوسط قرار گیرد و آنها هم بتوانند محصولات و ایده‌های خلاقانه مرتبط با هوش مصنوعی را بر مبنای این داده‌ها گسترش دهند.

مشاهده این مطلب میتواند مفید باشد

هوش مصنوعی در بازاریابی

چالش ما در لایه کاربردی سازی هوش مصنوعی است

وی در پاسخ به این سوال که در بحث تربیت نیروی انسانی در حوزه هوش مصنوعی چه برنامه‌هایی در دست دارید؟ گفت: رصدی که انجام دادیم این است که وضعیت ما در توسعه فناوری هوش مصنوعی به نسبت خوب است. چالش فعلی هم اکنون در لایه کاربردی سازی و شناساندن آن به مصرف کننده است.

ملازاده ادامه داد: شاید در آینده طبیعتاً به توسعه فناوری خیلی بیشتر احتیاج پیدا خواهیم کرد. از این رو دو فناوری پایه شامل «گراف دانش» و «یادگیری تقویتی» را برای اینکه از دنیا عقب نمانیم باید جدی دنبال کنیم.

وی بیان کرد : در مورد منابع انسانی چیزی که در کوتاه مدت و میان مدت فکر می‌کنیم مربوط به برگزاری آموزش‌های واسط بین یک سری رشته‌های دانشگاهی و شرکت‌های محل کار است تا بتوانیم فاصله‌ای که بین دانش افراد و دانش و مهارتی که شرکت‌ها می‌خواهند وجود دارد را رفع کنیم.

ملازاده افزود: طبیعتاً ما دنبال تصدی گری نیستیم و باید شرایط را تسهیل کنیم تا شرکت‌ها و مؤسسات این کار را انجام دهند. به این معنی که به ازای اشتغالی که اتفاق می‌افتد از این شرکت‌ها حمایت می‌کنیم.

۲۶۰ شرکت دانش بنیان مرتبط با هوش مصنوعی در کشور فعالیت می‌کنند

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های حوزه اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی مدر مورد تعداد شرکت‌های فعال در حوزه هوش مصنوعی تصریح کرد: طبق بررسی که ما انجام دادیم حدود ۲۶۰ شرکت دانش بنیان در کشور هستند که به نوعی به هوش مصنوعی مرتبط هستند.
وی افزود: اینها می‌توانند مربوط به حوزه‌های کشاورزی، فین تک، سلامت و حوزه‌های مختلف باشند. ما ۳۴ شتابدهنده را تاکنون حمایت کردیم که موضوع هوش مصنوعی جزو اولویت‌های اصلی آنها بوده است.

ملازاده ادامه داد: ما هم به شتابدهنده ها وام می‌دهیم و هم مبلغی را تحت عنوان سیدمانی (سرمایه بذری) به ازای هر تیمی که مورد حمایت قرار دهند اختصاص می‌دهیم. اگر آن تیم با موفقیت کارش به سرانجام برسد این تسهیلات را تبدیل به بلاعوض می‌کنیم.

وی گفت: ما در سند ستاد توسعه فناوری‌های هوش مصنوعی و هوشمندسازی، یک افق ۱۰ ساله دیدیم که البته این سند در حال چکش کاری است. هفته آینده نیز جلسه متخصصان و نهادهای مرتبط با هوش مصنوعی را داریم.

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های حوزه اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی خاطرنشان کرد: آنجا ممکن است سند دچار تغییراتی شود. ما از حیث اینکه در کاربرد و اقتصاد جزو ۱۰ کشور برتر در این حوزه باشیم این سند را ۱۰ ساله دیدیم که باید به تأیید شورای عالی انقلاب فرهنگی برسد. در بازه‌های کوچک هم اهدافی را تعیین کرده‌ایم.

ملازاده ادامه داد: ما معطل سند هم نمانده‌ایم و برنامه کوتاه مدت یک ساله دیدیم. از الان برای سال آینده داریم برنامه ریزی می‌کنیم که سطح کاربرد را بالا ببریم.

وی گفت: یکی از همکاری‌های ما در ستاد توسعه فناوری‌های حوزه اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با مرکز ملی و شورای عالی فضای مجازی است. اما برای تصویب سند ستاد هوش مصنوعی، به دلیل آنکه نقشه جامع علمی کشور ذیل شورای عالی انقلاب فرهنگی است و هوش مصنوعی ذیل فناوری‌های آن نقشه تعیین می‌شود، طبیعتاً باید مصوبات این ستاد، در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شود.

برگرفته از : mehrnews

hhh

ثبت دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *