دوشنبه ۲۷ دی ۱۴۰۰
استارتاپ فناوری خبر

دستیابی به تکنولوژی شیرین‌ سازی آب با خلوص ۹۰درصد

دستیابی به تکنولوژی شیرین‌ سازی آب با خلوص ۹۰درصد - عصر هشتم

شرکت دانش‌بنیان طاها قالب توس، توانسته با همکاری یکی از دانشگاه‌های استرالیا به تکنولوژی شیرین‌ سازی 90درصدی آب دست پیدا کند.

به گزارش استارتاپ خبری عصر هشتم، مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان طاها قالب توس در نشست خبری “فناور برگزیده کشوری در ۲۲امین جشنواره تجلیل از پژوهشگران و فناوران برگزیده کشوری” با اشاره به فعالیت گسترده این شرکت در رابطه با تکنولوژی تأمین آب مصرفی صنایع و مجتمع‌های بزرگ مسکونی و تجاری افزود: تهیه تکنولوژی تصفیه و شیرین‌سازی در حجم گسترده آب توسط این شرکت در دست اقدام است.

وی خاطرنشان کرد: این تکنولوژی که با همکاری یکی از دانشگاههای استرالیا در دست انجام است در مقایسه با رو‌ش‌های معمول جهانی که تنها ۶۰درصد آب را شیرین می‌کند، می‌تواند تا ۹۰ درصد املاح آب را گرفته و علاوه بر آن میکروب‌زدایی از آب را نیز انجام ‌دهد که در پی دریافت مجوز‌های  us patent برای این محصول هستیم.

بزرگ‌ترین مرکز تحقیقات لیزر کشور

وی با معرفی فعالیت ۲۱ساله این شرکت دانش بنیان در زمینه ساخت مبدل های حرارتی صفحه ای، اظهار کرد: از پنج سال گذشته واحد تحقیقات و توسعه خود را در پارک علم‌و فناوری خراسان مستقر کرده‌ایم و هم‌اکنون این شرکت بزرگ‌ترین مرکز تحقیقات لیزر کشور را در این پارک دایر کرده است.

وی در مورد دیگر فعالیت‌های این شرکت تصریح کرد: این مجموعه طبق ارزیابی‌های وزارت علوم به عنوان برترین شرکت دانش بنیان شناخته شده و مورد تقدیر قرار گرفته و در حوزه صرفه‌جویی‌های آب و انرژی فعالیت‌های ویژه‌ای داشته است و در مرکز تحقیقاتی cit در زمینه صرفه‌جویی انرژی در پتروشیمی‌های جنوب کشور و همچنین صنعت آب شیرین کن‌های جدید مشغول به کار است.

دکتر انوشیروان فرشیدیان‌فر افزود: مبدل های حرارتی در فازهای ۱۲ تا ۲۴پالایشگاه های عسلویه توسط این شرکت طی ۱۰سال گذشته تأمین شده است که سابق بر این از کشور آلمان خریداری می‌شده است.

مطالعه این خبر می‌تواند برای شما مفید باشد
شهر مشهد،هاب صادرات محتوا و خدمات ابری پارک فاوا خواهد شد

تأمین نیاز ۸۰درصدی کشور به مبدل‌های حرارتی

وی با توضیح در رابطه با تولید ۱۸۰۰ دستگاه مبدل مبدل حرارتی صفحه‌ای که ۶۰۰ دستگاه بیشتر از ظرفیت تولیدی این شرکت می‌باشد، بیان کرد: طبق آمار وزارت صمت ۸۰ درصد نیاز به مبدل‌های حرارتی صفحه‌ای کشور توسط این شرکت تامین می شود.

 

 صرفه جویی ارزی ۳۰تا ۵۰درصدی

عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی مشهد تولیدات این مرکز فناور برگزیده کشوری را قابل رقابت با سایر تولیدات کشورهای صنعتی جهان خواند و افزود: طبق اعلام شرکت‌های مصرف کننده تولیدات این شرکت دانش بنیان این تولیدات صرفه‌جویی ۳۰تا ۵۰ درصدی را برای آنان در برداشته است.

 

تزریق امید و خودباوری، رمز موفقیت در آینده

دکتر  فرشیدیان‌فر با اشاره به فاصله بین صنعت و دانشگاه گفت: مدیرعامل شرکت طاها قالب توس با بیان اینکه هدف ما نزدیک کردن مرزهای علم و ثروت به یکدیگر و انتقال تجربیات در این زمینه به دانشجویان است و تلاش های این مجموعه در راستای اثبات ایجاد پیوند بین صنعت و دانشگاه است و به طور حتم با تزریق روحیه و انگیزه به جوانان می‌توانیم پیشرفت‌های قابل توجهی در زمینۀ High Tech شاهد باشیم.

وی در رابطه با برخی از مشکلات در ارگان‌های دولتی و بانکی برای توسعه فعالیت‌های دانش‌ بنیان نیز گفت: زمان‌بر شدن برخی از فرآیندها و همچنین مشکلات ارزی و تحریمی مشکلاتی جدی برای شرکت‌های دانش بنیان به وجود آورده که فعالیت در این زمینه را دشوار کرده است.

 

مطالعه این مطلب می‌تواند برای شما مفید باشد
شبکه‌سازی و انتقال فناوری توسط شرکت‌های پردیس فناوری پارک علم و فناوری خراسان  

طاها قالب توس، پیوند دهنده علم و صنعت

رئیس پارک علم‌و فناوری خراسان نیز در این نشست خبری با بیان اینکه شرکت طاها قالب توس، مصداقی بارز از پیوند علم و صنعت است، اظهار کرد: هم اکنون ۱۷ نفر از اعضای هیئت علمی دانشگاهی در این شرکت مشغول به کار هستند.

دکتر قنبری خدمات فنی این شرکت را در سطوح بین المللی ارزیابی کرده و گفت: این مجموعه بدون حمایت دولتی، تمامی هزینه‌های پژوهشی خود را تأمین کرده و نیازمند تسهیلات دولتی نبوده است.

وی با اشاره به اینکه پارک علم‌و فناوری به دنبال ارتقاء ثروت با پیشرفت فرهنگ نوآوری است، تصریح کرد: در این فرهنگ تولید، مدنظر قرار نگرفته بلکه به دنبال طراحی صنعتی هستیم تا صنایع مختلف که در انحصار برخی کشورهاست را به دست آوریم.

رئیس پارک علم‌و فناوری خراسان افزود: شرکت طاها قالب توس توانسته در این زمینه پیشتاز باشد و ما را صاحب صنایعی همچون تولید مبدل های حرارتی کند.

وی افزود: معرفی این الگوها به جوانان می‌تواند راهگشای بسیاری از امور بوده و باعث تزریق امید در شریان‌های علمی کشور شود.

 

 

 

hhh

ثبت دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *