چهارشنبه ۴ خرداد ۱۴۰۱
استارتاپ فناوری نوآوری

دات پد، محصولی ویژه کم‌بینایان و نابینایان

دات پد، محصولی ویژه کم‌بینایان و نابینایان - عصرهشتم

دات پد محصولی است که امکان حس کردن تصاویر و خواندن متون را برای افراد نابینا و کم‌بینا فراهم می‌کند.

به گزارش استارتاپ خبری عصر هشتم، کاربران دات‌پد می‌توانند با استفاده از آن و ازطریق سیستم نوشتاری بریل، متون را مطالعه کرده و علاوه‌براین تصاویر را هم احساس کنند.

دات‌پد شبیه یک تبلت است که ۲۴۰۰ نقطه روی آن تعبیه شده که هرکدام به‌طور مستقل می‌تواند بالا پایین شود و سیستم بریل، الفبا و حتی تصاویر را تشکیل دهد. در مجموع، این دستگاه می‌تواند بیش از ۳۰۰ گلیف بریل را ارائه کرده و نقطه‌های آن به‌طور لحظه‌ای به‌روزرسانی می‌شوند تا محتوای پویا را در هر زمان ارائه دهد.

در دات‌پد، سطحی که نقاط را نشان می‌دهد به دو قسمت تقسیم شده است. بخش پایینی باریک و مستطیل‌شکل بوده که برای متن‌ها در نظر گرفته شده و حداکثر ۲۰ گلیف بریل را ارائه می‌دهد.

از طرفی بخش بالایی این دستگاه فضای بزرگ‌تری دارد و برای ارائه‌ی تصاویر در نظر گرفته شده و کاربران می‌توانند با لمس این ناحیه، تصاویر را احساس کنند. علاوه‌براین امکان نمایش نمودار، طرح‌ها، معادلات، گزارش‌ها و موارد دیگر در این بخش دات‌پد وجود دارد.

کمک‌های نوآوران به مدیریت شهری برای ارائه خدمات به معلولان

دات‌پد از اتصال ساده با بلوتوث LE و یواس‌بی سی پشتیبانی می‌کند و با آیفون و آیپد نیز سازگار است.

کاربران آن می‌توانند از اپلیکیشن‌ها و برنامه‌های طراحی روی این دستگاه‌ها برای ترسیم شکل‌ها استفاده کنند و این دستگاه داده‌هایی را که دریافت می‌کند به‌صورت نقطه روی صفحه‌ی مخصوص خود تفسیر خواهد کرد.

افراد نابینا با این کار می‌توانند تصاویر موردنظر را احساس کنند. علاوه‌براین، دات‌پد از VoiceOver بهره می‌برد؛ قابلیتی که به کاربر اجازه می‌دهد راحت‌تر به برنامه‌های iOS مثل دوربین، نقشه‌ها، اینستاگرام، توئیتر، فیسبوک و موارد دیگر دسترسی داشته باشند.

دات‌پد به‌طور خاصی طراحی شده است تا برای دانش‌آموزانی که دسترسی محدودی به ابزارهای آموزشی مناسب دارند، یک ابزار کاربردی باشد.

منبع: زومیت

hhh

ثبت دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *