پنج شنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۱
محتوای دیجیتال خبر

مدیرعامل پیام‌رسان گپ:

خلاء بررسی کارشناسی طرح حمایت از حقوق کاربران در فضای مجازی

مدیر عامل پیام‌رسان گپ:طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی، بیشتر دستمایه موافقت و مخالفت‌هایی است که به طور معمول به صورت تخصصی این موضوع را بررسی نمی‌کنند

به گزارش پایگاه خبری عصر هشتم، مهدی انجیدنی به عنوان یکی از منتقدین طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی با اشاره به اینکه این موضوع باید از طریق نشست‌های کاملاً تخصصی مورد تحلیل و بررسی قرار گیرد بیان کرد: در حال حاضر بسیاری از افراد، حوزه فضای مجازی را با حوزه پیام‌‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی یکسان تلفی می‌کنند که این اشتباه بزرگی است.

وی افزود: فضای مجازی حوزه‌های بسیار گسترده‌تری همچون کسب‌و کار، آموزش، زندگی دیجیتالی، کودکان و حتی موضوعات امنیتی را در بر می‌گیرد، اما دغدغه‌ اصلی امروز اکثریت جامعه صرفاً فیلترینگ چند پلتفرم در حوزه پیام‌رسان‌ها یا شبکه‌های اجتماعی است.

بنیاگذار پیام‌رسان گپ تصریح کرد: این موضوع یک آسیب مهم به آگاهی جامعه است لذا عدم تدوین صحیح این طرح می‌تواند آسیب‌های جدی در حوزه اقتصادی وارد کند که از فیلترینگ چند پیام‌رسان یا شبکه اجتماعی بسیار مهم‌تر است.

وی در مورد عوامل اصلی دغدغه‌های ایجاد شده در مورد طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی بیان کرد: کار غیرکارشناسی، غیرشفاف و کلی‌گویی در این طرح از مهم‌ترین عوامل ایجاد نگرانی در بین طبقات مختلف اجتماعی است

وی با اذعان به لزوم تدوین قوانین لازم برای فضای مجازی در جهت پیشگیری از خطرات احتمالی افزود: لزوم توجه به تمام ابعاد آن برای تهیه یک برنامه جامع نیز بسیار حیاتی است.

انجیدنی در انتقاد از طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی بیان کرد: کلیات ارائه شده در این طرح پوشش دهنده قوانین لازم برای تمامی اکوسیستم‌های موجود در فضای مجازی نیست و نیاز به بررسی‌های جامع‌تری دارد.

وی با اشاره به اینکه این طرح شفافیت و تمایزی صحیح از قانون‌گذاری برای پلتفرم‌ها، محتوا، مصرف کننده و ارائه دهندگان خدمات در حوزه‌های مستقل از هم را ندارد، افزود: نمی‌توان تمام بخش‌های اقتصادی، آموزشی و … یک شهر را از طریق یک قانون مختصر چند صفحه‌ای اداره کرد لذا فضای مجازی فعلی کشور هم منطبق با یک جامعه شهری باید به صور اختصاصی مورد تحلیل، بررسی و قانون‌گذاری قرار گیرد.

مدیرعامل پیام رسان بین المللی گپ افزود: عدم قانون‌گذاری صحیح در این حوزه می‌تواند موانعی را برای هر یک از حوزه‌های یاد شده ایجاد کند.

hhh

ثبت دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *