شنبه ۷ خرداد ۱۴۰۱
استارتاپ فناوری نوآوری خبر

رئیس مرکز طرح های کلان ملی فناوری معاونت علمی و فناوری خبر داد:

حمایت ۱۰۰ میلیارد تومانی از پروژه های کلان شتابگر ملی

کلان شتابگر ملی - عصرهشتم

رئیس مرکز طرح های کلان ملی فناوری معاونت علمی و فناوری از حمایت ۱۰۰میلیارد تومانی ۵ زیر پروژه طرح کلان شتابگر ملی خبر داد.

به گزارش استارتاپ خبری عصر هشتم، دکتر محمدحسین بهشتی با اشاره به نیاز حدود ۵ هزار میلیارد تومان بودجه برای کلان شتابگر ملی، گفت: تأمین این بودجه برای پروژه از سوی دولت امکان پذیر نیست و رئیس جمهور تأمین بودجه این طرح را به سازمان برنامه و بودجه ارجاع داده است که سالیانه ۵۰۰ میلیارد تومان پروژه صرف پروژه کند و اگر این بودجه تامین شود، پروژه طی ۸ سال به پایان می‌رسد.

سرپرست معاونت نوآوری و تجاری سازی فناوری معاونت علمی و فناوری با تاکید بر حمایت‌های معاونت علمی و فناوری از طرح شتابگر ملی گفت: معاونت علمی و فناوری نیمه دوم امسال شروع به پرداخت بخشی از هزینه‌های پروژه کرده است.

رئیس مرکز طرح‌های کلان ملی فناوری معاونت علمی و فناوری در رابطه با حمایت مالی مطرح شده از کلان شتابگر ملی تصریح کرد: میزان حمایت معاونت علمی و فناوری ۱۰۰ میلیارد تومان در قالب ۵ طرح و زیر پروژه است که تاکنون ۲۰ درصد (۲۰ میلیارد تومان) آن را در نیمه دوم امسال به عنوان پیش پرداخت به پروژه شتابگر ملی اختصاص داده است.

حمایت مالی از شرکت‌های دانش بنیان داخلی‌ ساز کالاهای وارداتی

بهشتی تاکید کرد: البته این ۵ زیر پروژه شتابگر ملی به میزان ۱۸۰ میلیارد تومان است که ۱۰۰ میلیارد تومان آن را معاونت علمی و فناوری برعهده گرفته است.

ویبا بیان اینکه البته این طرح ردیف بودجه دارد، ادامه داد: پیش بینی شده طی دوسال ۱۰۰ میلیارد تومان از سوی معاونت علمی به این ۵ زیر پروژه اختصاص بیابد.

گفتنی است «طرح شتابگر ملی» به عنوان یکی از بزرگ‌ترین طرح‌های علمی کشور در مجموعه‌ای به نام «چشمه نور» در شمال شهر قزوین اجرا می‌شود.

شتابگر ملی به عنوان یک آزمایشگاه بزرگ علمی با تمرکز بر روی پرتوهای سیکلوترون (پرتوهای نوری بسیار درخشنده) راه را برای اجرای تحقیقات رشته‌های مختلف هموار می‌سازد تا حوزه‌های مختلف پزشکی، فیزیک، شیمی، الکترونیک، کشاورزی، داروسازی، صنعت و غیره در طرح شتابگر ملی توسعه می‌یابند.

منبع: خبرگزاری مهر

hhh

ثبت دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *