چهارشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۱
بین الملل فناوری خبر

حذف آپارات و فیلیمو از گوگل پلی !؟

اپلیکیشن‌های آپارات و فیلیمو از فروشگاه گوگل حذف شدند. تحریم‌ها به عنوان عامل این موضوع اعلام شدند.

به گزارش پایگاه خبری عصر هشتم، اپلیکیشن آپارات و فیلیمو از گوگل‌پلی حذف شدند. به نظر می‌رسد این اتفاق به‌دنبال گزارش کاربران ایرانی رخ داده است. اواخر مردادماه نیز با گزارش کاربران ایرانی، اپلیکیشن روبیکا و جست‌وجوگر ذره‌بین از فروشگاه گوگل حذف شدند.

دومینوی جدید حذف اپلیکیشن‌های ایرانی از فروشگاه‌های اپلیکیشنی طی هفته‌های اخیر و به‌دنبال جنجال کپی شدن حساب‌های کاربری اینستاگرام در روبینو (شبکه اجتماعی روبیکا) آغاز شد.

با آغاز بررسی طرح صیانت مجلس، نگرانی‌های زیادی میان کاربران ایرانی بابت ایجاد محدودیت‌هایی در دسترسی به اینترنت به‌وجود آمده است. کاربران زیادی در فضای مجازی اعلام می‌کنند که طی سال‌های اخیر تجربه‌ی خوشایندی در استفاده از اپلیکیشن‌های داخلی ندارند یا آن‌ها را باعث ایجاد انحصار در استفاده از اینترنت می‌بینند.

برخی اتفاق‌ها ازجمله کپی اکانت افراد در روبیکا طی روزهای اخیر و عملکرد غیر شفاف این پلتفرم در واکنش به این موضوع، این نگرانی‌ها را افزایش داده و اعتراض‌های زیادی را به‌دنبال داشته است.

پس از حذف اپلیکیشن‌های روبیکا و ذره‌بین از گوگل‌پلی، مرکز ملی فضای مجازی طی انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد پلتفرم‌های آمریکایی با این شیوه اعمال حکمرانی انحصاری باعث ایجاد مخاطره در ثبات و پایداری کسب‌و کارهای ایرانی می‌شوند.

این مرکز اضافه کرده است که چنین شرکت‌هایی با سوءاستفاده از جایگاه انحصاری‌شان در بازار برای مقابله با ظهور رقیب در بازارهای محلی، حقوق فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی میلیون‌ها شهروند و کسب‌و‌ کار ایرانی را نقض می‌کنند.

مجموعه صبا ایده، دلیل حذف اپلیکیشن‌های آپارات و فیلیمو از گوگل‌پلی، را تحریم‌ها اعلام کرده است.

اپ‌های آپارات و فیلیمو ده روز پیش ایمیلی مبنی‌ بر عدم امکان استفاده از گوگل پلی به‌دلیل بند ۱۶.۵قوانین توسعه‌دهندگان دریافت کردند. مسئولان این اپلیکیشن‌ها حالا در تلاش هستند تا با انجام مکاتبه از طریق وکلای حقوقی خود در خارج و داخل کشور، مشکل را حل کنند.

صباایده دراین‌باره می‌گوید: «پس از آنکه به دلیل تحریم اپلیکیشن‌های آپارات و فیلیمو پس از دریافت ایمیل رسمی از روی گوگل پلی حذف شدند این موضوع از طریق مراجع حقوقی در حال پیگیری است.»

منبع: زومیت

hhh

ثبت دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *