دوشنبه ۲۷ دی ۱۴۰۰
استارتاپ فناوری خبر

نقش زیست‌بوم هواپیماهای کوچک در اشتغالزایی:

نقش۶۰۰ شرکت‌ دانش‌بنیان و خلاق در اشتغال‌زایی زیست‌بوم هواپیماهای کوچک کشور

تولید هر فروند هواپیمای کوچک می‌تواند ۳۰۰فرصت شغلی ایجاد کند

امروز حدود ۶۰۰ شرکت‌ دانش‌بنیان و خلاق در صنعت هوانوردی کشور فعال هستند که علاوه بر فعالیت در این زیست‌بوم نقش به‌سزایی در اشتغال کشور دارند

به گزارش استارتاپ خبری عصر هشتم، اقبال عمومی به هواپیماهای کوچک و دارای ظرفیت کم مسافر زیاد شده است. هواپیماهایی که معمولا به شکلی اختصاصی برای پروازهای تفریحی، برخی مشاغل مانند آتش‌نشانی و اورژانس، آموزش خلبانی و غیره استفاده می‌شوند

این نوع از هواپیماها برخلاف برخی ادعاها که جنبه استفاده تجملی آن را بزرگ‌نمایی می‌کنند کاربردهای زیادی در صنعت هوایی دارند و می‌توانند زیربنای طراحی و ساخت هواپیماهای با ظرفیت بالاتر باشند.

هوانوردی عمومی که درآمدزایی بالایی برای کشورهای پیشرفته دارد و می‌تواند شکوفایی صنعت هوایی و اشتغال کشورها را رقم بزند.

ایران هم به عنوان یکی از کشورهای دارای ظرفیت خوب دانشی و تخصصی در صنعت هوایی می‌تواند از این فرصت ناب بهره گیرد و متخصصان و دانش‌آموختگان این حوزه را به سمت طراحی و ساخت هواپیماهای کوچک سوق دهد.

این صنعت کاربردی می‌تواند به رونق اقتصادی و اشتغالزایی در کشور منجر شود

به گفته آرش خانباشی رئیس گروه هوایی ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری،امروز حدود ۶۰۰ شرکت‌ دانش‌بنیان و خلاق در صنعت هوانوردی کشور فعال هستند که می‌توانند به عنوان یکی از حلقه‌های زنجیره این زیست‌بوم به کار گرفته شوند.

وی افزود: راه‌اندازی خطوط هوایی کلاس هواپیماهای زیر ۱۹ نفر، می‌تواند به ازای هر فروند هواپیما ۳۰۰ تا ۴۰۰ فرصت‌ شغلی را در حوزه ساخت و تأمین قطعات این هواپیماها به دنبال داشته ‌باشد.

اما این اتفاق در صورتی میسر است که همه زیرساخت‌های فناورانه، تخصصی، دانشی و سرمایه‌گذاری‌ها فراهم باشد.

وی افزود: نیروهای متخصصی از جوانان و فناوران کشور که راه‌گشای چالش‌های این حوزه خواهند بود.

اما در این میان یک مانع مهم و کلیدی وجود دارد و آن اینکه باید برای استفاده از این تخصص‌ها و تعریف اشتغال برای آنها ابتدا زمینه‌ فعالیت هواپیماهای کوچک فراهم شود.

سپس برای توسعه محصولات و تولید این هواپیماها در داخل کشور برنامه‌ریزی کرد. بر همین اساس ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری درصدد است تا زنجیره این صنعت ارزش‌آفرین را در کشور تکمیل کند.

این کار را نیز با شناسایی همه بازیگران این زنجیره از طراحی تا اجرا و سرمایه‌گذاری عملیاتی خواهد کرد. کاری که به ساخت هواپیماها و فرودگاه‌هایی منطبق با استانداردهای ملی و بین‌المللی منجر خواهد شد.

 

منبع:معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

hhh

ثبت دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *